| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Wybierz rodzaj ścian zewnętrznych. Ściany jednowarstwowe, czy ściany dwuwarstwowe?

Wybierz rodzaj ścian zewnętrznych. Ściany jednowarstwowe, czy ściany dwuwarstwowe?

Ściany jednowarstwowe nie wymagają ocieplenia. W ścianach dwuwarstwowych niezbędna jest termoizolacja. Czy ściany jednowarstwowe są tańsze i prostsze w murowaniu od ścian z izolacją cieplną. Przekonaj się sam.

Autor: Andrzej T. Papliński

Do budowy ścian dwuwarstwowych zazwyczaj trzeba zatrudnic dwie ekipy. Oprócz ogólnobudowlanej, która wzniesie dom do stanu surowego otwartego także brygade ociepleniową - do zrobienia termoizolacji i wykończenia ścian metodą ETICS lub lekką suchą.

Ściany jednowarstwowe

Do wznoszenia ścian jednowarstwowych w domach jednorodzinnych stosuje się głównie wyroby z betonu komórkowego, ceramiki poryzowanej lub keramzytobetonu. Beton komórkowy do ścian jednowarstwowych musi mieć niedużą gęstość – odmiana 350 lub 400 i grubość elementów od 45 cm, co przekłada się na grubość ściany. Pustaki ceramiczne mogą być trochę cieńsze (od 36,5 cm), ale wypełnione wełną mineralną. To samo dotyczy keramzytobetonu – do ścian jednowarstwowych nadają się tylko specjalne bloczki wypełnione wewnątrz styropianem. Mury jednowarstwowe muruje się nie na tradycyjną zaprawę grubowarstwową tylko na cienkowarstwową zaprawę klejową lub pianę murarską. Bywa też stosowana grubowarstwowa zaprawa termoizolacyjna.

Ściany dwuwarstwowe

Trzonem takiej ściany jest warstwa nośna grubości 18-30 cm – zrobiona z pustaków lub bloczków (ceramika, silikaty, beton komórkowy, keramzytobeton). Do niej, od zewnątrz domu, mocuje się drugą warstwę, którą jest ocieplenie grubości 15, 20, a ostatnio nawet 30 cm. Ścianę wykańcza się od zewnątrz najczęściej tynkiem cienkowarstwowym. Elewację można zrobić także z płytek klinkierowych lub imitujących klinkier.

System ETICS

Chemia do mocowania ocieplenia oraz tynk i zaprawa do wykonywania zbrojonego podkładu pod tynk to tak zwany system ociepleniowy. Kiedyś nazywano go systemem BSO, obecnie funkcjonuje nazwa ETICS. Ten komplet produktów często jest wzbogacony o kołki do mocowania ocieplenia, siatkę do zbrojenia podkładu pod tynk, a czasem też zawiera sam materiał termoizolacyjny – wełnę mineralną lub styropian.

Autor: Andrzej T. Papliński

Ściane jednowarstwową po zbudowaniu wystarczy otynkować. Dwuwarstwową trzeba jeszcze zaizolować. Do jej wykańczania nie używa się też zwykłego taniego tynku, tylko tynk cienkowarstwowy.

WARTO WIEDZIEĆ

Metoda lekka sucha

To inny sposób ocieplania ścian dwuwarstwowych. Materiał termoizolacyjny jest tu mocowany mechanicznie – tylko na kołki, a zamiast tynku wykonywana jest sucha elewacja – zazwyczaj z desek, kształtek betonowych, płyt laminowanych lub sidingu winylowego. W przypadku wełny elewacja jest wentylowana, czyli znajduje się pod nią szczelina w której cyrkuluje powietrze i wywiewa stamtąd parę wodną.

Autor: Andrzej T. Papliński

Pracochłonność przy budowie ścian nośnych to kwestia dyskusyjna. Wznosząc mur ściany dwuwarstwowej z bloczków silikatowych łączonych zaprawą klejową, robotnicy napracują się bardziej niż podczas murowania ściany jednowarstwowej z gazobetonu

Porównanie ścian

  • Koszt. Już na pierwszy rzut oka widać, że ta ściana, do której potrzeba mniej budulca, będzie tańsza. Punkt wędruje więc na konto murów jednowarstwowych. Oprócz niższej ceny materiałów mniej też zapłacisz za robociznę. W przypadku ścian dwuwarstwowych, może mniej zapłacisz murarzom, ale sporo zainkasuje brygada ociepleniowa.
  • Izolacyjność cieplna. Przepisy wymagają, by współczynnik przenikania ciepła U, dla ścian zewnętrznych nie przekraczał  0,25 W/(m2.K). Już od przyszłego roku wartość ta będzie wynosiła 0,23 W/(m2.K), a od 2021 – 0,2 W/(m2.K). Jest to warunek wyjątkowo łatwy do spełnienia przy budowie ścian dwuwarstwowych. Można tu manipulować rodzajem (pod kątem izolacyjności termicznej) i grubością ściany nośnej oraz rodzajem i grubością izolacji termicznej. Wyśrubowane wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej będą w przyszłości spełniać tylko niektóre ze ścian jednowarstwowych – te z ceramiki poryzowanej (pustaki z otworami wypełnionymi wełną mineralną), z betonu komórkowego i keramzytobetonu w postaci bloczków wypełnionych styropianem.
  • Pracochłonność. Każda ściana może polec w zmaganiu z niechlujnym lub niedouczonym budowlańcem. Ściana jednowarstwowa wymaga dużej staranności wykonawczej. Używane są do murowania zaprawy cienkowarstwowe lub piany murarskie, które wymuszają na wykonawcach staranne poziomowanie pierwszej warstwy i kontrolowanie wypoziomowania każdej kolejnej. Ścianę jednowarstwową robi się jednak nieco szybciej niż dwuwarstwową. W przypadku ściany dwuwarstwowej łatwe jest wznoszenie muru, ale dużo błędów może zostać popełnionych przy ocieplaniu i wykańczaniu. Budując ścianę dwuwarstwową nie trzeba jednak martwić się mostkami termicznymi jak przy wznoszeniu dwuwarstwowej. Tam, każde nadproże, każdy wieniec i każde inne żelbetowe wzmocnienie ściany musi być ocieplone, aby nie zamieniło się w taki mostek. W ścianie dwuwarstwowej ocieplenie izoluje wszelkie takie newralgiczne punkty.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Ściany zewnętrze z betonu komórkowego - co musisz...

Ściany zewnętrze domu można murować z gazobetonu. Zwolennicy betonu komórkowego podkreślają, że to...

Murowanie ścian zewnętrznych. Odporność...

Zimy są ostatnio dość lekkie i wielu inwestorów decyduje się nie przerywać budowy. W tej sytuacji...

Zasady murowania z betonu komórkowego. Jak...

Decydując się na beton komórkowy do budowy domu, warto zastosować gotowy system elementów....

Ściany trójwarstwowe. Kiedy warto budować ściany...

Głównym elementem ścian trójwarstwowych jest warstwa nośna, robiona w identyczny sposób,...

Deklaracja właściwości użytkowych i etykieta...

Szukasz podstawowych informacji o konkretnym materiale budowlanym? Przeczytaj jego etykietę i zerknij do...

Beton komórkowy – materiał do budowy ciepłych i...

Jakie cechy sprawiają, że beton komórkowy jest tak chętnie wybierany przez inwestorów? Co...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.