| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Tuba szalunkowa. Zbuduj betonowe słupy i kolumny w szybki sposób

Tuba szalunkowa. Zbuduj betonowe słupy i kolumny w szybki sposób

Odkąd w sprzedaży pojawiły się kartonowe tuby szalunkowe stanowiące formę dla mieszanki betonowej, błyskawicznie wzrosła popularność betonowych słupów i kolumn. Jak kupić i zastosować taki rodzaj szalunku?

Tuby szalunkowe do betonowych słupów i kolumn powstają z kartonu, a konkretnie pasa uformowanego z kilku lub kilkunastu jego warstw. Pas biegnie spiralnie. Wewnętrzne ścianki tulei są wyłożone specjalnym, odpornym na wodę papierem. Zewnętrzna warstwa kartonu jest z kolei impregnowana, tak więc tulejom nie zagrażają deszcze.

Jak kupować tuby szalunkowe?

Wszystkie dane potrzebne do zakupu form na kolumny betonowe znajdziesz w projekcie. Najważniejsza jest średnica tub szalunkowej, ponieważ nie da się jej już później zmienić. Kartonową tuleję łatwo jest za to skrócić, żeby uzyskać właściwą długość, czyli wysokość przyszłej kolumny. Dostępne są tuby o średnicach od 150 do 800 mm. Ich długość wynosi 2, 3, 3.5 lub 4 m. Na zamówienie można mieć kolumny o niestandardowej średnicy i wysokości.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Andrzej Szandomirski

Najwyższej jakości szalunki do kolumn zapewniają im idealnie gładką powierzchnię

Ile zamówić zbrojenia i betonu?

Wybierając się po formę (tubę szalunkową), trzeba będzie kupić także odpowiednią liczbę prętów stalowych niezbędnych do wykonania zbrojenia kolumny. Średnicę i liczbę prętów powinien ustalić projektant lub konstruktor. Zazwyczaj na jedną kolumnę potrzeba sześciu prętów średnicy 12 mm, które zepną strzemiona średnicy 6-8 mm rozmieszczone co mniej więcej 40 cm. Znając średnicę i wysokość tulei, ustalimy jej objętość, co przyda się do zaplanowania ilości mieszanki betonowej. Wzór na objętość walca to πr2·h, gdzie r to promień podstawy, a h to wysokość kolumny. Trzeba jeszcze odjąć mniej więcej 3% na zbrojenie. Zazwyczaj do wypełniania tub wykorzystuje się część betonu przywiezionego z wytwórni, którym betonuje się stropy i wieńce. Do kolumn można dokupić ozdobne betonowe bazy i głowice. Bazy mocuje się na dole kolumny, głowice na samej górze – koniecznie przed betonowaniem.

Transport i składowanie tub szalunkowych

Jednorazowe kartonowe formy (tuby szalunkowe) są lekkie (ważą od 1,7 do 5 kg), a więc dość wygodne do przenoszenia. Żeby je dowieźć ze sklepu na budowę, potrzebna będzie jednak przyczepa lub samochód dostawczy. Tuleje mają bowiem przeważnie długość 3 m. Można je składować pod chmurką, bo są wodoodporne. Układa się je poziomo na równym podłożu. Trzeba uważać, aby tuby szalunkowe się nie powgniatały.

Autor: Karolina Matysiak-Rakoczy

Zbrojenie kolumn musi być połączone z fundamentem. Tuleja szalunkowa może pozostać na kolumnie do wiosny – będzie ją chronić przed mrozem i śniegiem

Jak wykonać betonową kolumnę w tekturowym szalunku?

Wznosi się ją na fundamencie, zazwyczaj w formie stopy betonowej. W trakcie jego budowy szykuje się zbrojenie kolumny. Musi być zakotwione w fundamencie. Na zbrojenie nasadza się później kartonową tuleję. Trzeba ją dobrze podeprzeć, żeby się nie przemieszczała, zwłaszcza gdy mieszanka betonowa będzie układana przy użyciu pompy. Jeśli jej solidnie nie podeprzemy i nie ustabilizujemy, podczas wtłaczania betonu może unieść się do góry, powodując na dole wyciek mieszanki. Szalunek stopniowo wypełnia się betonem klasy C20/25 (dawniej B25) warstwami po 50 cm. Każdą kolejną porcję betonu trzeba zagęszczać wibratorem. Gdy beton zwiąże, czyli niekiedy już po 48 godzinach, a najlepiej po blisko tygodniu, można rozmontować tubę. Jest ona na szczęście tak zbudowana, że nie sprawi to większego kłopotu. Karton jest bowiem przedzielony biegnącym spiralnie sznurem. Wyrywając sznur, zdemontujesz tuleję.

Zobacz także na Murator.tv: Jak budować betonowe słupy i kolumny

Przeczytaj dodatkowo:
Domy energooszczędne. Jak zbudować dom...

Ogrzewanie domu pochłania rocznie aż 70% kosztów przeznaczonych na jego użytkowanie. To daje do...

15 wskazówek dla osób budujących dom z betonu...

Murowanie ścian z betonu komórkowego jest bardzo proste i można sobie z tym poradzić samodzielnie....

Ściany i tynki zewnętrzne - uszkodzenia oraz...

Jak zapobiec uszkodzeniom ścian zewnętrznych? Poznaj specyfikację tynków jednowarstwowych. Wybieramy...

Do czego można wykorzystać beton komórkowy?...

Mówiąc o betonie komórkowym, najczęściej myślimy o budowie ścian zewnętrznych naszego domu. Ale...

Kupujemy stal zbrojeniową. Jak wybrać pręty...

Prawie każdy dom jednorodzinny ma przynajmniej kilka elementów wykonanych z betonu zbrojonego...