| muratordom.pl » Budowa » Fundamenty » Zamów beton w betoniarni. Jak kupować beton towarowy?

Zamów beton w betoniarni. Jak kupować beton towarowy?

Zamiast ukręcać beton w małej betoniarce, tracąc czas i siły, lepiej zamówić wysokiej jakości beton towarowy. Z betoniarni dowiezie go betonowóz, a na miejsce betonowania mieszankę dostarczy pompa do betonu. Dowiedz się, jak zamawiać beton.

Autor: LAFARGE

Betonowóz zwany gruchą staje się częstszym widokiem na budowach niż robotnicy kursujący z taczkami między deskowaniem a betoniarką

Betoniarka to dobra rzecz. Zdołasz nią zrobić tyle mieszanki betonowej, ile akurat potrzebujesz, i nie wyjdzie to drogo. Gdy jednak czeka cię betonowanie stropu lub fundamentów, musiałbyś puścić jej bęben w ruch co najmniej kilkadziesiąt razy i za każdym razem transportować masę na miejsce taczkami. Wygodniej jest zamówić gotową mieszankę.

Jaki beton do jakich miejsc?

Podpowiadamy, jaki beton wybrać do konkretnych zastosowań:

  • na podłogi na gruncie i posadzki – beton posadzkowy, czyli tak zwaną szlichtę. To mieszanka najniższej klasy nadająca się tylko na elementy przenoszące niewielkie obciążenia użytkowe;
  • na podbudowy pod nawierzchnie, podłogi, posadzki, podjazdy do garaży – beton klasy C8/10 (stare oznaczenie B7,5 lub B10). Nadaje się on do elementów, które nie przenoszą obciążeń konstrukcyjnych, a jedynie zmienne obciążenia użytkowe;
  • na wszelkie typowe elementy konstrukcyjne domu, w tym schody, stropy, fundamenty, cokoły ogrodzeń – najpopularniejszy beton klasy C12/15 (dawny B15) lub C16/20 (dawny B20). Te klasy są najczęściej wskazywane przez projektantów domów jednorodzinnych. Jeden transport takiego betonu starczy na kilka różnych elementów konstrukcyjnych, na przykład zestaw: strop, wieńce, schody;
  • na elementy o dużych rozpiętościach lub narażone na wyjątkowo duże obciążenia – beton klasy minimum C20/25 (stare oznaczenie B25). Można tam też zastosować wysokiej jakości betony klasy niższej, na przykład C16/20, które mają wydłużony czas zwiększania swojej wytrzymałości z 90 do nawet 360 dni. W takich przypadkach polecany też bywa beton ze zbrojeniem rozproszonym w postaci włókien sztucznych lub stalowych. Eliminuje on potrzebę układania tradycyjnego zbrojenia, ale jest bardzo drogi i nie wszędzie dostępny;
  • na ściany piwnic lub ściany fundamentowe na terenach o wysokim poziomie wód gruntowych – tu warto zamówić beton wodoodporny W4, zazwyczaj klasy C16/20 lub C20/25. Wykonane z niego elementy nie będą już wymagały hydroizolacji lub będzie ona wówczas tania, typu lekkiego. Zimą warto zamówić beton z domieszkami ułatwiającymi betonowanie w temperaturze poniżej 0oC.

Usługi dodatkowe

Gdy zamawiasz beton, możesz liczyć także na:

  • transport – beton dowozi się betonowozem, zwanym często gruchą – od charakterystycznego kształtu zbiornika, który ma pojemność od 7 do 10 m3. Zazwyczaj cena betonu podawana jest wraz z kosztem dowozu. Jeśli nie, spodziewaj się, że zapłacisz około 3,5 zł/km;
  • pompę do betonu – to urządzenie pobierające mieszankę z gruchy i pompujące ją w określone miejsce. Dzięki długiemu wysięgnikowi beton uda się dostarczyć na odległość do 28 m od betonowozu. Koszt wynajęcia pompy to 500-600 zł (30 zł/m3), nie licząc opłaty za dojazd.

Ile betonu potrzeba?

O ile klasę betonu wyczytasz z projektu, to ilość już nie. Zużycie betonu na ściany, ławy lub płyty łatwo obliczyć ze wzoru: wysokość x szerokość x długość. Trudniej jest z wyliczeniem ilości mieszanki na strop gęstożebrowy. Zazwyczaj zużywa się na niego od 0,09 do 0,13 m3 na każdy 1 m2 powierzchni. Najtrudniej ustalić zapotrzebowanie betonu na schody. Tu warto skorzystać z kalkulatorów zamieszczanych na stronach dostawców betonu.

Beton gęsty lub półpłynny

Przed zamówieniem sprawdź, czy będzie potrzebny beton o konsystencji gęstoplastycznej, czy półpłynnej. Ten pierwszy stosuje się częściej. Użyjesz go do stropów, fundamentów, schodów. Wymaga starannego zagęszczania. Beton półpłynny jest niezastąpiony do wypełniania wysokich form – na przykład szalunków słupów – albo form o skomplikowanym kształcie z dużą ilością zbrojenia.

Betoniarnia zwrotów nie przyjmuje

Zamówienie betonu trzeba tak przemyśleć, żeby dostarczona mieszanka została w całości wykorzystana. Minimalne zamówienie to zazwyczaj 6 m3. Pamiętaj, że betoniarnie niechętnie dostarczają dodatkowe, małe porcje betonu, gdy okazuje się, że pomyliłeś się w zamówieniu. Może cię to kosztować dodatkowe 250 zł doliczone do ceny nadplanowej mieszanki. Betoniarnie nie chcą też przyjmować zwrotów, bo zazwyczaj nie mają co zrobić z niewykorzystanymi resztkami. Często żądają za to dopłaty (do 50 zł za każdy niewykorzystany 1 m3). Lepiej więc zawczasu przygotować jakieś niewielkie deskowanie, na przykład pod murek, ogrodzenie lub płytę fundamentową altanki.

WAŻNE

Klasa betonu - rzecz święta

Pamiętaj, że nie możemy sami wybierać klasy betonu. Ustala to projektant lub konstruktor. Często dotyczy to również rodzaju mieszanki. Nie można na przykład samemu podjąć decyzji o zastąpieniu elementu z betonu zbrojonego prętami mieszanką ze zbrojeniem rozproszonym.

Zobacz na Murator.tv: Betonowanie płyty fundamentowej

Przeczytaj dodatkowo:
Alternatywa dla ław i ścian fundamentowych....

Alternatywą dla tradycyjnych fundamentów jest płyta fundamentowa. Czy warto dla niej zrezygnować z ław...

Betonowanie płyty fundamentowej - nasz film z...

Popularność płyty fundamentowej rośnie. Płyta lepiej izoluje część mieszkalną od chłodu i wilgoci. Tylko jak...

Płyta Fundamentowa Legalett

Choć niewidoczny i niepozorny, jednak fundament jest najważniejszą częścią budynku. To od niego w dużym...

Budowa i użytkowanie płyt fundamentowych, płyt...

Planujesz wykonanie płyty fundamentowej? Zastanów się nad płytą grzewczą. Sprawdź co na ten temat...

Hydroizolacja fundamentów. Jak wybrać papę...

Jednym z powszechnie stosowanych materiałów do hydroizolacyji fundamentów jest papa bitumiczna....

Bloczki fundamentowe z keramzytu. Poznaj ich...

Czy bloczki fundamentowe muszą być wyłącznie z betonu? Okazuje się, że nie jest to jedyna dostępna na rynku...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.