| muratordom.pl » Budowa » Fundamenty » Zamów beton w betoniarni. Jak kupować beton towarowy?

Zamów beton w betoniarni. Jak kupować beton towarowy?

Zamiast ukręcać beton w małej betoniarce, tracąc czas i siły, lepiej zamówić wysokiej jakości beton towarowy. Z betoniarni dowiezie go betonowóz, a na miejsce betonowania mieszankę dostarczy pompa do betonu.

Autor: LAFARGE

Betonowóz zwany gruchą staje się częstszym widokiem na budowach niż robotnicy kursujący z taczkami między deskowaniem a betoniarką

Betoniarka to dobra rzecz. Zdołasz nią zrobić tyle mieszanki betonowej, ile akurat potrzebujesz, i nie wyjdzie to drogo. Gdy jednak czeka cię betonowanie stropu lub fundamentów, musiałbyś puścić jej bęben w ruch co najmniej kilkadziesiąt razy i za każdym razem transportować masę na miejsce taczkami. Wygodniej jest zamówić gotową mieszankę.

Jaki beton do jakich miejsc?

Podpowiadamy, jaki beton wybrać do konkretnych zastosowań:

  • na podłogi na gruncie i posadzki – beton posadzkowy, czyli tak zwaną szlichtę. To mieszanka najniższej klasy nadająca się tylko na elementy przenoszące niewielkie obciążenia użytkowe;
  • na podbudowy pod nawierzchnie, podłogi, posadzki, podjazdy do garaży – beton klasy B7,5 lub B10 (nowe oznaczenie C8/10). Nadaje się on do elementów, które nie przenoszą obciążeń konstrukcyjnych, a jedynie zmienne obciążenia użytkowe;
  • na wszelkie typowe elementy konstrukcyjne domu, w tym schody, stropy, fundamenty, cokoły ogrodzeń – najpopularniejszy beton klasy B15 (nowe oznaczenie C12/15) lub B20 (nowe oznaczenie C16/20). Te klasy są najczęściej wskazywane przez projektantów domów jednorodzinnych. Jeden transport takiego betonu starczy na kilka różnych elementów konstrukcyjnych, na przykład zestaw: strop, wieńce, schody;
  • na elementy o dużych rozpiętościach lub narażone na wyjątkowo duże obciążenia – beton klasy minimum B25 (nowe oznaczenie C20/25). Można tam też zastosować wysokiej jakości betony klasy niższej, na przykład B20, które mają wydłużony czas zwiększania swojej wytrzymałości z 90 do nawet 360 dni. W takich przypadkach polecany też bywa beton ze zbrojeniem rozproszonym w postaci włókien sztucznych lub stalowych. Eliminuje on potrzebę układania tradycyjnego zbrojenia, ale jest bardzo drogi i nie wszędzie dostępny;
  • na ściany piwnic lub ściany fundamentowe na terenach o wysokim poziomie wód gruntowych – tu warto zamówić beton wodoodporny W4, zazwyczaj klasy B20 lub B25. Wykonane z niego elementy nie będą już wymagały hydroizolacji lub będzie ona wówczas tania, typu lekkiego. Zimą warto zamówić beton z domieszkami ułatwiającymi betonowanie w temperaturze poniżej 0oC.

Usługi dodatkowe

Gdy zamawiasz beton, możesz liczyć także na:

  • transport – beton dowozi się betonowozem, zwanym często gruchą – od charakterystycznego kształtu zbiornika, który ma pojemność od 7 do 10 m3. Zazwyczaj cena betonu podawana jest wraz z kosztem dowozu. Jeśli nie, spodziewaj= się, że zapłacisz około 3,5 zł/km;
  • pompę do betonu – to urządzenie pobierające mieszankę z gruchy i pompujące ją w określone miejsce. Dzięki długiemu wysięgnikowi beton uda się dostarczyć na odległość do 28 m od betonowozu. Koszt wynajęcia pompy to 500-600 zł (30 zł/m3), nie licząc opłaty za dojazd.

Ile betonu potrzeba?

O ile klasę betonu wyczytasz z projektu, to ilość już nie. Zużycie betonu na ściany, ławy lub płyty łatwo obliczyć ze wzoru: wysokość x szerokość x długość. Trudniej jest z wyliczeniem ilości mieszanki na strop gęstożebrowy. Zazwyczaj zużywa się na niego od 0,09 do 0,13 m3 na każdy 1 m2 powierzchni. Najtrudniej ustalić zapotrzebowanie betonu na schody. Tu warto skorzystać z kalkulatorów zamieszczanych na stronach dostawców betonu, na przykład pod adresem www.betonnadom.pl.

Beton gęsty lub półpłynny

Przed zamówieniem sprawdź, czy będzie potrzebny beton o konsystencji gęstoplastycznej, czy półpłynnej. Ten pierwszy stosuje się częściej. Użyjesz go do stropów, fundamentów, schodów. Wymaga starannego zagęszczania. Beton półpłynny jest niezastąpiony do wypełniania wysokich form – na przykład szalunków słupów – albo form o skomplikowanym kształcie z dużą ilością zbrojenia.

Betoniarnia zwrortów nie przyjmuje

Zamówienie betonu trzeba tak przemyśleć, żeby dostarczona mieszanka została w całości wykorzystana. Minimalne zamówienie to zazwyczaj 6 m3. Pamiętaj, że betoniarnie niechętnie dostarczają dodatkowe, małe porcje betonu, gdy okazuje się, że pomyliłeś się w zamówieniu. Może cię to kosztować dodatkowe 250 zł doliczone do ceny nadplanowej mieszanki. Betoniarnie nie chcą też przyjmować zwrotów, bo zazwyczaj nie mają co zrobić z niewykorzystanymi resztkami. Często żądają za to dopłaty (do 50 zł za każdy niewykorzystany 1 m3). Lepiej więc zawczasu przygotować jakieś niewielkie deskowanie, na przykład pod murek, ogrodzenie lub płytę fundamentową altanki.

WAŻNE

Klasa betonu - rzecz święta

Pamiętaj, że nie możemy sami wybierać klasy betonu. Ustala to projektant lub konstruktor. Często dotyczy to również rodzaju mieszanki. Nie można na przykład samemu podjąć decyzji o zastąpieniu elementu z betonu zbrojonego prętami mieszanką ze zbrojeniem rozproszonym.

Przeczytaj dodatkowo:
19 krytycznych momentów budowy. Poradnik dla...

Niektórych błędów na budowie nie da się później naprawić. Powodują straty finansowe i...

Alternatywa dla ław i ścian fundamentowych....

Alternatywą dla tradycyjnych fundamentów jest płyta fundamentowa. Czy warto dla niej zrezygnować z ław...

Płyty fundamentowe, które ogrzewają dom. Dobry...

System Legalett stanowi wyjątkowe rozwiązanie. Opisując je najprościej, to połączenie płyty fundamentowej z...

Izolacja fundamentów tradycyjnych. Jak ochronić...

Dom musi być szczelnie odgrodzony od gruntu. Odpowiednia izolacja fundamentów ma go ochronić przed...

Betonowanie płyty fundamentowej - nasz film z...

Popularność płyty fundamentowej rośnie. Płyta lepiej izoluje część mieszkalną od chłodu i wilgoci. Tylko jak...

Dom podpiwniczony. Jak wykonać ocieplenie piwnicy...

Jeżeli decydujesz się na dom z piwnicą, musisz go wybudować zgodnie z obecnymi standardami. Ważne jest...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.