| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Panele ścienne z betonu komórkowego. Szybki sposób na ścianę działową

Panele ścienne z betonu komórkowego. Szybki sposób na ścianę działową

Wznoszenie ścian działowych z dużych paneli trwa szybciej niż murowanie ich z cegieł lub pustaków. Panele z betonu komórkowego są przy tym lekkie i w niewielkim stopniu obciążają strop. Można więc wykorzystać je do budowy ścian działowych nie tylko w nowych, ale także w istniejących obiektach.

Tagi: H+H, murowanie
Autor: H+H

Duże, lekkie i wygodne w murowaniu panele dają możliwość dowolnej aranżacji wnętrz zarówno w nowych domach, jak i w budynkach remontowanych

Beton komórkowy to jeden z najpopularniejszych materiałów na naszym rynku budowlanym. O ile jednak świetnie znany jest asortyment bloczków, to panele do wznoszenia ścian działowych są jeszcze produktem dość niszowym, a szkoda, bo zasługują na większą uwagę. Pozwalają bowiem w rekordowo szybkim tempie budować lekkie i całkiem solidne ściany. Panele są duże i lekkie, co w naturalny sposób przekłada się na większą prędkość murowania. Takie wielkoformatowe elementy przyczyniają się ponadto do mniejszego zużycia zaprawy.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jak powstaje ściana z paneli

Budując taką ścianę działową kieruj się podobnymi zasadami, jak przy murowaniu z innych materiałów. Potrzebna jest cienkowarstwowa zaprawa klejowa, ale również zaprawa tradycyjna. Ścianka stawiana jest na przekładce w postaci pasa wyciętego z folii lub papy. Pierwszą warstwę ściany muruj na zaprawie tradycyjnej – cementowo-wapiennej. Dalej używaj zaprawy klejowej. Panele w poszczególnych warstwach muszą być przesunięte względem siebie o około połowę długości. Połączenie ściany z paneli z murem nośnym może być wykonane przy użyciu płaskich, metalowych kotew. Panele łączy się wtedy ze ścianą na styk, bez przewiązania. Kotwy mocuje się w każdej spoinie między panelami, w warstwie zaprawy. Po odgięciu są przykręcane bądź przybijane do ściany nośnej. Pamiętaj, że ścianek działowych nie powinno się murować na styk ze stropem. Należy zostawić szczelinę szerokości 20-25 mm i później wypełnić ją materiałem trwale elastycznym i odpornym na ogień – na przykład wełną mineralną. Taka dylatacja zapobiegnie ewentualnym uszkodzeniom ścianki spowodowanym uginaniem się stropu.

Autor: H+H

Wygodzie robót sprzyjają też krawędzie paneli z wyprofilowanymi piórami i wpustami, które pozwalają szybciej i dokładniej zestawiać je ze sobą

WARTO WIEDZIEĆ

Duże elementy do szybkiej zabudowy

Panele H+H Panel TEMPO produkowane są z betonu komórkowego gęstości 500 kg/m3 w kategorii wymiarowej TLMB. Mają wymiary 600 x 500 mm i grubość 75, 100 lub 115 mm. Ważą od 11,3 do 17,3 kg/szt. zależnie od grubości. Ich zużycie na 1 m2 wynosi 3,3 szt. Pod względem szybkości i wygody murowania nie mają więc sobie równych. Czas pracy można dodatkowo skrócić, rezygnując z tynkowania. Panele TEMPO mają bowiem bardzo gładka powierzchnię i po zagruntowaniu można układać na nich tapetę lub przyklejać płytki ceramiczne. Duża gęstość zapewnia ścianom wznoszonym z tych paneli nie tylko odporność na uszkodzenia mechaniczne ale również wysoką izolacyjność akustyczną. Ich wskaźnik izolacyjności akustycznej RA1 wynosi od 35 do 38 dB.

Więcej informacji o panelach TEMPO znajdziesz w tej ulotce.

Autor: H+H

Panele ścienne z betonu komórkowego to materiał bardzo wszechstronny. Oprócz ścian można z nich budować też przepierzenia i murki, a także wykorzystywać je do zabudowy kominków lub pionów instalacyjnych

Także do domów remontowanych

Często już w trakcie użytkowania pomieszczeń inwestorzy dochodzą do przekonania, że dotychczasowy ich układ wcale nie jest dla nich wygodny. Rodzi się więc pomysł przebudowy. Pewne ściany zostają skazane na wyburzenie, a w zamian pojawiają się nowe, dzielące pokoje na mniejsze przestrzenie. Dostawianie ścian na stropach, zwłaszcza starych, może być ryzykowne. Są one bowiem zaprojektowane z myślą o przenoszeniu pewnych obciążeń i to oddziałujących w z góry zaplanowanych miejscach. Chcąc uniknąć komplikacji, przed remontem warto zasięgnąć opinii konstruktora lub innego eksperta budowlanego. Lepiej też wybrać materiał lekki, który nie stanie się nadmiernym balastem dla stropu. Panele z betonu komórkowego spełniają pod tym względem wszelkie kryteria. Masa zbudowanej z nich ścianki działowej jest 2-3 razy mniejsza w porównaniu ze ścianami z cegieł, bloczków lub pustaków.

Panele w łazience

W pomieszczeniach mokrych lepiej unikać materiałów, którym szkodzi wilgoć – na przykład zwykłych płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowych tynków. Do zabudowy warto natomiast wybrać panele z betonu komórkowego i to z kilku powodów:

  • łatwo się je tnie i szlifuje, więc są wdzięcznym budulcem do kształtowania łazienkowej zabudowy;
  • są odporne na wilgoć;
  • dzięki zawartości wapna są naturalnie odporne na pleśnie.
ZDANIEM EKSPERTA

Ścianki z paneli TEMPO na stropie drewnianym

Gęstość elementów z betonu komórkowego jest zbliżona do gęstości drewna wykorzystywanego w konstrukcjach budowlanych. To podobieństwo sprawia, że nie ma żadnych przeciwwskazań do montowania ścianek działowych z paneli TEMPO na stropach drewnianych. Wykonywanie ścianek z paneli TEMPO nie odbiega w tym przypadku od typowych zasad montażu ścianek działowych z innych elementów murowych. Jednym z zaleceń które należy rozważyć podczas planowania postawienia murowanych ścianek działowych na istniejącym stropie drewnianym jest zamontowanie na całej powierzchni stropu warstwy z płyt OSB. Pomoże ona rozłożyć obciążenia na całą powierzchnię stropu. Oprócz tego warto ograniczać stawianie ścianek równolegle do belek stropowych, w środku rozpiętości pomiędzy nimi. Jeśli to możliwe, murowane ścianki należy rozmieszczać w osiach drewnianych belek stropowych lub prostopadle do nich.

Robert Janiak, product manager H+H

Więcej informacji o klasach betonu komórkowego znajdziesz na tej stronie.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Z czego budować ściany zewnętrzne? Silikaty

Bloczki silikatowe mają zbyt niską izolacyjność cieplną, aby dało się z nich budować ściany jednowarstwowe. Z...

Do czego można wykorzystać beton komórkowy?...

Mówiąc o betonie komórkowym, najczęściej myślimy o budowie ścian zewnętrznych naszego domu. Ale...

Murowanie cegły - wiązania i rodzaje murów z cegły

Już w średniowieczu stosowano różne metody i układy murowania cegieł. Dzisiaj budując ściany...

Ściany i tynki zewnętrzne - uszkodzenia oraz...

Jak zapobiec uszkodzeniom ścian zewnętrznych? Poznaj specyfikację tynków jednowarstwowych. Wybieramy...

Z czego budować ściany zewnętrzne? Ceramika...

Ściany zewnętrzne z ceramiki poryzowanej lub tradycyjnej są odporne na ekstremalne zjawiska pogodowe –...