| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Nadproże w ścianie. Nadproża z cegieł lub ceramicznych belek prefabrykowanych

Nadproże w ścianie. Nadproża z cegieł lub ceramicznych belek prefabrykowanych

Nadproża są w każdej murowanej ścianie. Podtrzymują jej ciężar w miejscu otworów okiennych i drzwiowych. Bez nich budynek mógłby ulec poważnej katastrofie. Zobacz, kiedy warto budować nadproże z cegieł zwykłych lub klinkieru, a kiedy zastosować nadproże prefabrykowane.

Autor: CRH KLINKIER

Nadproża z cegieł wykonuje się przede wszystkim w ścianach elewacyjnych murowanych z klinkieru

Nadproża, będące istotnymi elementami konstrukcyjnymi, biorącymi na siebie część odpowiedzialności za wytrzymałość całego budynku, muszą być precyzyjnie wyszczególnione w projekcie. To architekt bądź konstruktor decydują jakie nadproże wystarczy, aby ściana była solidna.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Nadproża murowane

Gdy otwór okienny lub drzwiowy nie ma zbyt dużej rozpiętości i gdy ściana nad nim jest niewysoka, można zamiast typowego nadproża zrobić zbrojenie wzmacniające muru. Płaskowniki stalowe lub gotowe drabinki zbrojeniowe, umieszczone w warstwie zaprawy, między trzema kolejnymi rzędami cegieł. Od spodu, podparcie stanowią dwa lub trzy płaskowniki, opierane z obu stron na murze. Odmianą ceglanego nadproża jest nadproże Kleina. Cegły są tu ustawione na sztorc, w 2-3 sąsiadujących ze sobą rzędach. Między rzędami umieszcza się pręty zbrojeniowe lub stalowe płaskowniki. Spoiny między cegłami muszą być starannie wypełnione zaprawą. Oczywiście dokładna ilość i rozmieszczenie zbrojenia w nadprożach murowanych powinien ustalać architekt albo konstruktor. Taki rodzaj nadproży stosuje się głównie w ścianach elewacyjnych, osłaniających ocieplenie ścian trójwarstwowych. Stanowią wówczas atrakcyjne zwieńczenie otworów w murze, przez co uszlachetniają wygląd całego domu.

Nadproża łukowe

W domach, i to nie tylko tych, które architektonicznie nawiązują do budynków gotyckich, można zrobić nadproża łukowe. Tworzą je cegły ustawione w linii półkolistej. Nadproże takie nie wymaga zbrojenia. Cegły same utrzymują się na miejscu. Ważna jest tu ich wytrzymałość na ściskanie. Najlepsze pod tym względem są cegły klinkierowe lub silikatowe. Podczas murowania nadproża łukowego, cegły od dołu podpiera skomplikowane deskowanie oparte na krążynach drewnianych (formach odwzorowujących kształt łuku), które demontuje się po upływie dwóch tygodni od zakończenia prac.

Autor: Wienerberger

Ceramiczno-betonowe belki prefabrykowane najbardziej opłaca się stosować podczas budowy ścian jednowarstwowych z pustaków ceramicznych. Zastosowanie takich belek nie tylko ułatwia pracę, ale również skraca czas budowy ścian. Stosując je nie trzeba bowiem oczekiwać, na przygotowanie, a potem związanie mieszanki betonowej

Ceramiczne belki prefabrykowane

Producenci nowoczesnych materiałów do murowania ścian, dbają o to, by oferta ich wyrobów była jak najbardziej bogata. Gdy więc kupujesz bloczki lub pustaki ścienne możesz przy okazji nabyć także elementy do budowy nadproży. Taką propozycje mają dla nas wytwórcy pustaków z ceramiki zwykłej lub poryzowanej. Sprzedają oni specjalne, ceramiczno-betonowe belki nadprożowe zbrojone stalowymi prętami. Belki takie ustawia się na ścianie jednowarstwowej lub nośnej ścianie w układzie trójwarstwowym (ściana nośna, ocieplenie, ściana osłonowa), albo dwuwarstwowym (ściana nośna + ocieplenie z lekką elewacją). Mogą być układane na sztorc – krótszym bokiem do góry lub na płasko. W tym drugim przypadku, trzeba je nadmurować dwiema warstwami cegieł. Tylko wówczas uzyskają odpowiednią nośność. Jednak przy ustawieniu na płasko zużywa się mniej belek niż przy ustawieniu na sztorc. W przypadku muru jednowarstwowego, którego nie trzeba ocieplać, między belkami umieszcza się pas wełny mineralnej, aby nadproże miało zbliżoną izolacyjność termiczną do reszty ściany.

Nadproże żelbetowe. Nadproże monolityczne i prefabrykowane

Nadproże to element konstrukcyjne znajdujący się w ścianie, ponad oknem, drzwiami lub bramą...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
12 pytań o stan surowy: kolejność prac i...

Czas od powitania murarzy do zatknięcia wiechy mija dość szybko. Dom rośnie jak na drożdżach, aż osiągnie...

Dach, elewacja i otoczenie domu z cegłą...

Podpowiadamy, jak zaprojektować i wykonać dach z dachówki ceramicznej, elewację klinkierową i...

Domy energooszczędne. Jak zbudować dom...

Ogrzewanie domu pochłania rocznie aż 70% kosztów przeznaczonych na jego użytkowanie. To daje do...

Do czego można wykorzystać beton komórkowy?...

Mówiąc o betonie komórkowym, najczęściej myślimy o budowie ścian zewnętrznych naszego domu. Ale...

Ściana jedno-, dwu- czy trójwarstwowa? Wybieramy...

Podpowiadamy, z jakich materiałów zbudować ciepłe ściany jednowarstwowe, dwuwarstwowe oraz...