| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Zmiany w projekcie. Podcień lub wyższa ścianka kolankowa

Zmiany w projekcie. Podcień lub wyższa ścianka kolankowa

Jeśli chcesz zmian w projekcie gotowym, powinien to zrobić projektant dokonujący adaptacji i przygotowujący dokumentację projektową do pozwolenia na budowę. Według prawa podwyższenie ścianki kolankowej lub zrobiienie podcienia to istotne zmiany w projekcie. Zobacz nasz film o konsekwencjach podnoszenia ścianki kolankowej - odcinek seriali Muratora "Stan surowy bez błędów".

Podwyższenie ścianki kolankowej

Z podwyższeniem ścianki związane jest podniesienie opartego na niej dachu. Trzeba wynieść wyżej kominy, ściany szczytowe, lukarny i wszystkie ściany działowe, by połączyły się z wyżej położonym dachem. Jeżeli dach jest skomplikowany, możesz się spodziewać różnych nieprzewidzianych kolizji, zwłaszcza wtedy, gdy połacie mają różne spadki. Taka zmiana pociąga za sobą zmianę proporcji bryły. Dlatego dobrze jest ją skonsultować z autorem projektu, ponieważ to on będzie najlepiej potrafił zaradzić estetycznym i funkcjonalnym „skutkom ubocznym” takiej zmiany.

Wpływ zmian na konstrukcję

Pod względem konstrukcyjnym podniesienie ścianki wymaga sprawdzenia jej wytrzymałości na siły poziome – pochodzące od parcia lub ssania wiatru, a przede wszystkim od rozporu krokwi, czyli siły składowej od ciężaru dachu dążącej do wyparcia jej góry na zewnątrz. Im ścianka wyższa, tym większe ramię, na które ta siła działa, i bardziej dotkliwe jej konsekwencje. W starych domach czy budynkach gospodarczych bez zbrojonych ścianek kolankowych widać często wychylone na zewnątrz ścianki pod okapem – ponad stropem. Siodłowaty kształt kalenicy zdradza skutki rozparcia przez dach. Aby temu przeciwdziałać, najczęściej projektuje się w ściance kolankowej słupki żelbetowe łączące wieniec stropu z wieńcem pod murłatą.

Wysokość ścianki kolankowej

Jeśli dach ma spadek od 35 do 45°, to ścianka kolankowa będzie wygodna przy wysokości od blisko 70 do 80 cm (mierzone do spodu murłaty). Można wówczas postawić przy niej łóżko, szafkę, a nawet stół czy biurko. Na takiej ściance leży zwykle murłata o wysokości 10-15 cm, co oznacza, że próg okna w lukarnie może się zaczynać od 80 cm do około 1 m nad posadzką. Można wtedy zamontować wygodnie otwierające się okno połaciowe, przez które zobaczy się nie tylko niebo, ale i otoczenie domu. Przy mniej więcej 40-stopniowych spadkach połaci niższa ścianka sprawia, że pas wnętrza poddasza można wykorzystać właściwie tylko na schowki. Przy ściance wyższej niż 1 m okna są ponad linią wzroku siedzących i widać z nich głównie lub wyłącznie niebo.

Jak zbudować podcień?

Włączenie podcienia do ogrzewanej kubatury domu pociąga za sobą modyfikacje w projekcie, które ochronią dom przez zawilgoceniem i przemarzaniem. Nowe ściany muszą być przygotowane na oddzielenie wnętrz od chłodu i upału, odporne na różnice temperatury i związane z tym niekorzystne zjawiska, a więc zapewniać szczelność, wodoodporność i izolacyjność termiczną. Przeróbki będą musiały zagwarantować ciągłość izolacji. Pomieszczenie, które powstanie w ten sposób, musi być odpowiednio wentylowane. Zabudowa podcienia wpływa też na projekt instalacji. Oczywiście taka zmiana ma także swoje konsekwencje estetyczne (z reguły niekorzystne). Zabudowa podcienia jest znacznie łatwiejsza, jeśli chcesz uzyskać pomieszczenie nieogrzewane, pośrednio korzystające z ciepła słonecznego i przenikającego z wnętrza budynku. Możesz tę przestrzeń przeszklić lub zabudować lekką konstrukcją. Jeśli była ona przepuszczalna dla powietrza i pary wodnej, umożliwiała swobodny przepływ powietrza do wnętrza. Taki podcień nie wymaga zmian parametrów cieplnych przegród, izolacji oraz budowy wentylacji. Lekka lub zupełnie szklana zabudowa najmniej zmienia pierwotny wyraz architektoniczny domu.

Przeczytaj dodatkowo:
Wzmacnianie gruntu pod inwestycją? Sprawdź, jak...

Często okazuje się jednak, że odpowiednia lokalizacja obiektu kryje w sobie potrzebę wzmacniania gruntu....

Jakie zalety ma budowa domu z kosztorysem...

Budowa domu może okazać się kosztowną inwestycją, jeśli zabraknie nam dobrej organizacji. Czy kosztorys...

Badania gruntu pod budowę domu. Czego dowiemy się...

Kupując działkę przeznaczoną pod budowę domu, powinniśmy, już na etapie jej wyboru, przeprowadzić badania...

Imitacja drewna, kamienia, cegły - czyli 15...

Czy cegła jest cegłą? Czy kamień naturalnym kamieniem? Czy trawnik jest żywy? Przedstawiamy 15 sprawdzonych...

Samowola budowlana, czyli dom wybudowany...

Pojęcie samowola budowlana nie istnieje w ustawie Prawo budowlane. Jeśli jednak dom został zbudowany...

Czym jest projekt budowlany zamienny? Co powinien...

Projekt budowlany zamienny należy sporządzić gdy zaszło odstąpienie od warunków określonych w...