| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Jak zmienić gotowy projekt domu jednorodzinnego - na przykładzie projektu Murator M09a
Adaptacja projektu gotowego

Jak zmienić gotowy projekt domu jednorodzinnego - na przykładzie projektu Murator M09a

Gotowy projekt domu jednorodzinnego to świetna alternatywa dla osób, które cenią sprawdzone pomysły. Często projekt jest zgodny z oczekiwaniami właścicieli, lecz zdarza się, że nowi mieszkańcy domu nie są z projektu zadowoleni. Wtedy rada jest tylko jedna: nalezy dostosować projekt. Zobacz, jak właściciele domu zmienili projekt Murator M09a – W dobrym guście– wariant I do swoich oczekiwań.

Dom w dobrym guście - Murator M09a

Trzyosobowa rodzina zdecydowała się na projekt domu Murator M09a – W dobrym guście – wariant I – dom o powierzchni 122,6 m2 z garażem na dwa samochody. Elżbieta i Tomasz po latach doświadczeń życia w bloku szukali wygodnego domu z łatwą komunikacją na zewnątrz. Dom stanie na rozległej działce. Stąd też jego modelowe ustawienie do stron świata – słońce od południa będzie oświetlać salon i taras. Budowa trwa.

1. Bryła domu spokojna, ale nie nudna

Elżbieta i Tomasz mają świadomość, że ekstrawagancja kosztuje, dlatego cenią sobie spokojną architekturę tego domu. Ryzalit w salonie to niezwykle efektowny element. Nie zwiększy znacząco kosztów budowy, a dzięki niemu inwestorzy zyskają w jadalni nastrojowy wykusz, w którym można ustawić stół. 

Podcień wejściowy czy zadaszenie tarasu, a także ryzalit to proste środki, które wzbogacają bryłę domu. Prostota idzie w parze z funkcjonalnością. Podcień chroni domowników przed deszczem, ryzalit poszerza jadalnię. Takie rozwiązania nawet mały dom czynią wygodnym.

Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW

Murator M09a - widok od frontu

Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW

Murator M09a - widok od ogrodu

2. Tańsze okna kosztem wyglądu domu?

Kiedy Elżbieta i Tomasz rozważali kwestię okien, górę wzięła ekonomia. W projekcie w prawie każdym pomieszczeniu są podwójne okna. To być może efektowne rozwiązanie, ale kiedy policzyć, ile to kosztuje, decyzja nasuwa się sama – zamiast dwóch małych jedno duże o wymiarach 170 x 79 cm. Inwestorzy obawiają się, jak ta zmiana wpłynie na urodę domu.

Okna, zwłaszcza w tym projekcie, są niezwykle ważnym detalem architektonicznym wpływającym na wygląd budynku. Czy zastąpienie dwóch okien jednym jest poważną zmianą? Z punktu widzenia architekta – tak. Proporcje elementów domu ulegają zakłóceniu.

3. Przestrzeń nade wszystko?

Elżbieta i Tomasz szukali domu, którego cechą jest przestronność. Kuchnia otwarta na salon, salon na hol. Chcieli mieć poczucie wolności, kontaktu z przyrodą, obfitość światła. Nie przerażała ich wizja zabałaganionej kuchni czy zapachów obiadu roznoszących się po całym domu.

Nawet jeśli poszczególne pomieszczenia są niezbyt duże, ważny jest sposób organizowania przestrzeni – tak, by część domu była otwarta. Wtedy mamy wrażenie, że przestrzeń jest większa, niż to wynika z metrażu. Mały dom to nie znaczy klitka.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

4. Zlikwidować czy powiększyć spiżarnię?

Spiżarnia przy kuchni jest potrzebna. Nie z powodu konfitur i weków, których zwykle się już nie robi. To miejsce na przechowywanie sprzętów kuchennych, produktów spożywczych, sprzętu do sprzątania. Inwestorzy rozważają, czy pomieszczenie o powierzchni 1,4 m2 wystarczy. Niedogodnością są też dodatkowe drzwi w kuchni. Zastanawiają się, czy nie lepiej zlikwidować małą spiżarnię, a produkty i naczynia przechowywać w szafkach.

Trzeba podkreślić, że nawet minispiżarnia jest atutem. Małe pomieszczenie można tak zabudować półkami, że naprawdę zmieści się tam wiele różnych rzeczy, które nie będą zabałaganiać kuchni. Znajdą tam miejsce sprzęty niemieszczące się w szafkach, chociażby szczotka. Użyteczność spiżarni najlepiej ocenić poprzez powierzchnię nie podłogi, ale półek, które tam się zmieszczą. Warto też wziąć pod uwagę, że w nowoczesnej kuchni projektuje się coraz mniej szafek – to kolejny argument za tym, by jednak docenić spiżarnię. Czy drzwi w kuchni są niedogodnością? Jeśli spiżarnia ma być pod ręką, to nie ma innej możliwości! W tym projekcie bardzo łatwo powiększyć spiżarnię kosztem pomieszczenia gospodarczego albo połączyć z nim i wygospodarować tam miejsce na zapasy.

5. Powiększyć garderobę?

Po doświadczeniach z mieszkaniem w blokach Elżbieta i Tomasz są pewni, że chcą mieć dużą garderobę. Rozważają nawet zmianę przeznaczenia jednej z sypialni i zaadaptowanie jej na ten cel.

Główną zaletą projektu jest, że na około 120 m2 udało się zaprojektować dom z dużym pokojem dziennym, wygodną kuchnią, trzema sypialniami, dwoma łazienkami i pomieszczeniami dodatkowymi. To, czy w domu konieczne są trzy sypialnie, czy dwie, zależy od liczebności i potrzeb konkretnej rodziny i nie da się tego przewidzieć w projekcie gotowym. Zamiana jednej sypialni na dodatkową garderobę jest prosta. Taką zmianę można wprowadzić na etapie adaptacji projektu. Ale czy warto? W domu już przewidziano garderobę, a w korytarzu i w każdej sypialni miejsce na szafy. To powinno wystarczyć?

Przeczytaj dodatkowo:
Komfortowy dom dla dużej rodziny. Jak powinien...

Przemyślany, funkcjonalny - słowem komfortowy dom dla dużej rodziny. Dwa pokoje na parterze można...

Jakie zalety ma budowa domu z kosztorysem...

Budowa domu może okazać się kosztowną inwestycją, jeśli zabraknie nam dobrej organizacji. Czy kosztorys...

Budowa domu do 2021r. UE wprowadza nowe warunki...

Konieczność dostosowania się do nowych warunków technicznych dotyczących domów jednorodzinnych....

Czy Twój wykonawca też pracuje na czarno? 80...

Branża budowlana jest w kryzysie nie tylko z powodu stanu gospodarki, ale także poziomu wykonawstwa....

Badania gruntu pod budowę domu. Czego dowiemy się...

Kupując działkę przeznaczoną pod budowę domu, powinniśmy, już na etapie jej wyboru, przeprowadzić badania...

Zdrowy dom dla alergika. Mieszkaj bezpiecznie i...

Podpowiadamy, jak sprzątać pomieszczenia oraz usuwać kurz i bród z wszelkich powierzchni. Zdrowe...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.