| muratordom.pl » Budowa » Oni już zbudowali » Dom wielopokoleniowy. Dwuspadowy dach i pomysłowa aranżacja poddasza

Dom wielopokoleniowy. Dwuspadowy dach i pomysłowa aranżacja poddasza

Inwestorzy chcieli, by ich dom miał prostą bryłę (minimalizującą straty energii) i był przekryty dwuspadowym dachem pozwalającym dobrze wykorzystać przestrzeń poddasza. Miał to być również dom wielopokoleniowy, w którym zamieszkali by rodzice, dzieci i dziadkowie.  Wybór padł na projekt M74a „Wschód słońca”.

Dla autorki projektu istotna jest jego elastyczność – możliwość łatwego tworzenia różnych wariantów dostosowanych do odmiennego sposobu życia i gustów konkretnych osób. Konstrukcja domu została tak pomyślana, by można było dowolnie kształtować połączenie kuchni z salonem i holem. Nie ma tu ścian konstrukcyjnych, a wykorzystanie słupów i podciągów pozwala na otwarcie kuchni. Osoby, które chcą, by część dzienna była jedną wspólną przestrzenią, mogą otworzyć kuchnię. Przy takim rozwiązaniu otwarta strefa dzienna będzie miała blisko 48 m2. Poza tym wejście do domu stanie się lepiej doświetlone i bardziej reprezentacyjne. Ci, którzy nade wszystko cenią pragmatyczny podział przestrzeni, mogą pozostawić kuchnię przechodnią – z wejściem w holu i jadalni.

Pokój dzienny oświetlony z trzech stron

Niewątpliwym atutem tego projektu jest doświetlenie pokoju dziennego połączonego z jadalnią z trzech stron świata. Od świtu do zmroku domownicy mogą się cieszyć naturalnym światłem. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest też pewna dowolność w usytuowaniu tarasu. Można go umiejscowić z jednej z trzech stron świata, na które wychodzą przeszklenia. Dzięki temu projekt sprawdzi się na trudnych działkach, na przykład gdy wejście musi być od połu - dnia, a obok strefy wejściowej ma być wypoczynkowa. Na parterze oprócz wygodnej strefy dziennej znajduje się jeszcze nieduży pokój (sąsiadujący z łazienką), który może się stać sypialnią dla gości.

Aranżacja poddasza

Na poddaszu są cztery przestronne sypialnie. Szczególną uwagę zwraca wygodna sypialnia małżeńska połączona z garderobą i oddzielną łazienką. Ten przestronny master bedroom o powierzchni podłogi 38,2 m2 (użytkowej 18,1 m2) może pełnić funkcję mieszkania dla dziadków. Domownicy korzystający z pozostałych trzech sypialni mają do dyspozycji wspólną, dostępną z holu dużą łazienkę (o powierzchni całkowitej 11,0 m2). Ze wszystkich pokoi poddasza zagwarantowane są dobre widoki – oprócz co najmniej jednego okna połaciowego zaplanowano też w każdym z nich okna w ścianach szczytowych. Dodatkowym plusem projektu jest to, że trzy pokoje na poddaszu mają wyjście na balkon lub nieduży taras.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Mariusz Bykowski

"Wschód słońca” w jednej z warszawskich dzielnic. Wysokie bloki stoją kilkadziesiąt metrów dalej. Tu pejzaż przypomina podmiejską okolicę. Bryła domu jest na tyle uniwersalna, że pasuje do tego nietypowego miejsca

Dom na miejskiej działce

Działka, którą kupili inwestorzy, jest nietypowo usytuowana – w otoczonej wysokimi blokami enklawie przywodzącej na myśl podmiejskie klimaty. Na kawałku ziemi wyrwanej warszawskiemu osiedlu wyrosło kilkanaście domów. Inwestorzy zamiast tradycyjnej kolorystyki (ceglana dachówka, białe tynki) zdecydowali się na nowoczesne zestawienie szarości z ciepłą bar wą drewna. Deskami wykończono nie tylko strefę wyjścia, jak w pierwotnym projekcie, ale tak - że pasy elewacji przy o knach. Podczas wyboru materiałów priorytetem były estetyka i trwałość. Świadczą o tym płyty granitowe na ogrodze - niu, podjeździe do garażu, ścież - kach wokół domu i jego cokole. Nieprzypadkowy był także wybór balustrad ze stali kwasoodpor nej i płaskiej dachówki betonowej, które oprócz tego, że są trwałe, podkreślają nowoczesność domu.

Niewielkie zmiany w projekcie

Inwestorzy wprowadzili niewiele zmian w projekcie. Konstrukcja budynku jest niemal identyczna. Niemal, bo fundamenty trzeba było dostosować do war unków gruntowych. Gliniaste podłoże wymogło poszerzenie ich o 20 cm. Korzystając z możliwości, jakie daje projekt, gospodarze zrezygnowali ze ścian i z drzwi oddzielających kuchnię od holu i salonu – pozostały jedynie trzy słupy i podciągi pełniące funkcje konstrukcyjne. Zdecydowali się też na zmianę schodów zabiegowych na dwubiegowe z podestem. Aby zachować pierwotny poziom stropu, trzeba było zrezygnować z dwóch stopni. Dlatego konieczna była zmiana wymiarów pozostałych – wysokość z 16 cm została zmieniona na 17,9 cm, a szerokość z 30 – na 26 cm. Wprawdzie stopnie są nieco mniej wygodne niż projektowane, ale w zamian za to między dwoma biegami schodów jest spocznik umożliwiający na przykład bezproblemowe wniesienie mebli. Inną modyfikacją, jaką wprowadzili inwestorzy, było powiększenie tarasu z blisko 16 do 32 m2.

Autor: Mariusz Bykowski

Taras (dwukrotnie większy niż w pierwotnym projekcie) wykonano z jodły. Drewno na elewacjach to modrzew syberyjski, podbitka dachu – świerk skandynawski, okna z meranti. Wszystkie gatunki drewna mają taką samą barwę, bo... pomalowano je tym samym lakierem

Oszczędna kolorystyka - tylko na zewnątrz

Budynek jest oszczędny kolorystycznie na zewnątrz, ale wewnątrz zadziwia bogactwem bar. Gospodyni chciała, by w domu były wrzo sowe ściany – i właśnie takie witają przekraczających próg. Później pojawia się delikatny jasnoszary kolor klatki schodowej, a następnie biel otwartej kuchni podkreśla kremowy salon. Główną rolę w strefie dziennej odgrywa ściana kominkowa – w barwach kawy i kawy z mlekiem. Dzięki tak różnym kolorom przewijającym się przez otwartą przestrzeń parteru, w subtelny sposób zaznaczono poszczególne jego strefy – komunikacyjną, kuchenną, jadalnianą i wypoczynkową. Na piętrze szarość klatki schodowej przechodzi w błękit holu. Sypialnia gospodarzy jest w ulubionym przez gospodynię kolorze wrzosu, który tym razem został lekko rozbielony. W strefie prywatnej, nocnej jedynie pokojom dzieci nadano żywe bar wyceglastej czerwieni i fioletu.

Autor: Mariusz Bykowski

3 duże przeszklenia tarasowe otwierają dom na ogród. Według autorki projektu miejsce niedużego tradycyjnego okna mogą zająć drzwi prowadzące na taras – jeśli ktoś zechce usytuować go od frontu

Jeden budynek - dwie bryły. Dom z dachem skośnym i z dachem płaskim

Dwuspadowy dach naśladujący dachy z sąsiedztwa odwraca uwagę od złożonej natury tego domu. Druga...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Kamienne ściany i strzecha. Wiejski dom w...

Ten wiejski dom kryty strzechą nie wstydzi się swojego pochodzenia, przeciwnie – z dumą je eksponuje....

Książka "Piękne domy"

Książka „Piękne domy” to zbiór prezentacji domów jednorodzinnych wybranych...

12 najpopularniejszych filmów murator.tv w 2016...

Telewizja Budowlana Muratora - murator.tv to ponad 100 godzin filmów poradnikowych. Zobacz i obejrzyj...

Dom jednorodzinny jak wiejska zagroda....

Zapraszamy do domu jednorodzinnego z ceglaną elewacją, który przypomina typową wiejską zagrodę. Tylko...

Przestrzeń w domu. Budynek o przestronnych,...

Jeśli budować dom, to taki, który jest spełnieniem marzeń. Inwestorzy wyprowadzający się z mieszkania...