| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Jakie okna do domu? Rodzaje okien, kształt i przeznaczenie

Jakie okna do domu? Rodzaje okien, kształt i przeznaczenie

Rodzajów okien jest wiele. Od ich kształtu i wielkości zależy wygląd budynku oraz nasłonecznienie wnętrz. Podpowiadamy więc, jakie okna do domu możesz wybrać. Pamiętaj przy tym, że okna nietypowe lub duże okna tarsowe są znacznie droższe od zwykłych okien i nieotwieranych okien fix.

Kształt, proporcje i stylistyka okien muszą pasować do bryły oraz charakteru architektonicznego całości. Ważny jest także sposób obramienia otworu okiennego i właściwy dobór barwy ram do kolorystyki elewacji. Nie mniej istotne są okna z punktu widzenia aranżacji wnętrz. Decydują o ilości światła docierającego do środka, co ma ogromny wpływ na komfort życia domowników. Otwierają dom na piękne widoki albo umiejętnie ukazują tylko wybrane fragmenty otoczenia. Są elementem wystroju pomieszczeń i pomagają określić ich charakter. Mimo że jest tak ważne, okno ma w gruncie rzeczy niedługą historię.

Krótka historia okien

Jako element budowli okno – czyli zamknięcie otworu w ścianie, które przepuszcza światło – pojawiło się w Europie dopiero w średniowieczu. Funkcję okien pełniły cienkie alabastrowe płyty, a następnie szklane szybki oprawione w metal lub kamień. W języku angielskim słowo window oznaczające okno ma ciekawą etymologię: pochodzi ze staronorweskiego, a znaczy tyle co „oko wiatru” i przypomina o okresie sprzed 800 lat, gdy w oknach nie było żadnych przeszkleń, tylko… zasłony. Dzisiejsze okna tak jak dawniej wpuszczają światło i powietrze, umożliwiają wyglądanie na zewnątrz, ale jednocześnie chronią przed zimnem, wiatrem i deszczem. Zimą świeże powietrze nie napływa już przez nieszczelności czy lufciki, lecz w kontrolowany sposób przez nawiewniki lub osobny system wentylacyjny. Pozostała jednak tak potrzebna możliwość przewietrzania przez odchylone albo otwarte skrzydło.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Andrzej Szandomirski, projekt: Marek Szcześniak

Efektowne przeszklenia obejmujące całą ścianę otwieraja dom na otoczenie i przesądzają o wyjątkowym charakterze wnętrz

Małe okna

Małe, nieregularnie rozmieszczone otwory były ze względów praktycznych używane od zawsze w architekturze rodzimej (wernakularnej), ludowej. Obecnie sugerują związek z tradycją, a przez eksponowanie masy muru stwarzają także wrażenie bezpieczeństwa i przytulności. Okna w kształcie stojącego prostokąta rozmieszczone w rygorach rytmu i osiowości to klasyczne rozwiązanie stylów architektonicznych z przeszłości. Zarówno w budynkach tradycyjnych, jak i nowoczesnych taki układ daje efekt spokoju, równowagi, ponadczasowości. Okna pionowe i wąskie pomogą wytworzyć wrażenie klasycznej elegancji i wzniosłości.

Okna poziome

Pasmowe okna poziome jako wynalazek architektury modernistycznej jednoznacznie określają styl domu, a przez swoją horyzontalną ekspresję wzmacniają efekt panoramicznego połączenia wnętrza z otoczeniem. Drobne regularne podziały sugerują szacowną starość i przywodzą na myśl skojarzenia z architekturą tradycyjną. Dzięki umiejętnie dobranym podziałom możemy stworzyć z okna dynamiczny, żywy i zintegrowany z domem obraz. O tym, że okna muszą pasować do charakteru architektonicznego bryły, należy pamiętać szczególnie podczas ich wymiany – nowe nie powinny zniszczyć spójnej kompozycji elewacji swoim odmiennym kolorem, kształtem czy podziałami.

Umiejscowienie okien

Nawet najnowocześniejsze współczesne źródła nie zastąpią domownikom naturalnego światła rozproszonego ani bezpośrednich promieni słońca. Światło jest także istotnym tworzywem architektury – umożliwia kształtowanie przestrzeni wewnętrznej oraz budowanie nastroju. Światło wpuszczone od góry da wrażenie wlewania się i rozświetlenia od środka, natomiast skierowane szczeliną pionowo lub poziomo oświetli tylko wybraną część wnętrza. Powstanie wówczas dynamiczna gra światła i cienia.

Okna dobrane do pomieszczeń

Pomieszczenie przeznaczone na salę telewizyjną lub do pracy i zabawy przed ekranem komputera nie będzie potrzebowało tyle światła co pokój dziecięcy lub miejsce do rozmów na kanapach. Szerokie i wysokie okno panoramiczne to świetne rozwiązanie do salonu i jadalni. Okno w miejscu wykonywania różnych prac domowych, takich jak pranie czy prasowanie, ma zasadnicze znaczenie dla komfortu użytkowania tych pomieszczeń. Podobnie okno w kuchni – powinno ono nie tylko dać więcej światła niż na przykład okno w sypialni, lecz także umożliwić wygodny kontakt z ogrodem. Zróżnicowane wymagania poszczególnych stref domu sprawiają, że współczesne bryły mają okna o różnym kształcie i wielkości, niesymetrycznie rozmieszczone na elewacji.

Autor: Mariusz Bykowski

Okna o oryginalnym kształcie i nietypowych podziałach same przez się mogą być interesującym elementem wystroju pomieszczenia

Okno kwiatowe

W przeszłości powstawały i obecnie powstają rozmaite typy okien pełniące wiele dodatkowych funkcji. Swego czasu bardzo popularne okno kwiatowe służyło do zimowej uprawy kwiatów. Specjalna konstrukcja już sto lat temu rozwiązywała szereg problemów technicznych oraz dawała cenną zimową namiastkę ogródka, zwłaszcza osobom nie w pełni sprawnym. Dzisiaj wprawdzie to okno zostało zapomniane i wyparte przez ogrody zimowe, mimo wszystko ma pewne widoki na przyszłość związane z rosnącym zamiłowaniem do domowych upraw.

Okna tarasowe

Sięgające do podłogi okna balkonowe lub tarasowe, szeroko stosowane już w XVIII w., do dzisiaj rozwiązują problem połączenia okna z drzwiami i pełnią funkcję komunikacyjną. Na piętrze domu okna te, wyposażone w balustradę, bardzo dobrze łączą widokowo wnętrza z tym, co jest na zewnątrz. Możliwość panoramicznego oglądania otoczenia oraz doskonałe doświetlenie wnętrza zapewniają także okna wykuszowe nazywane przez Anglosasów zatokowymi (bay windows).

Okna dachowe

Biorąc pod uwagę ilość światła docierającego do pomieszczenia, bardzo skutecznym rozwiązaniem jest okno dachowe. Mały otwór skierowany w niebo dostarczy relatywnie najwięcej energii słonecznej. Jeżeli okno dachowe zostanie umieszczone zbyt wysoko, uniemożliwi wyglądanie i będzie jedynie źródłem światła naturalnego. Należy unikać takich sytuacji (choć są one dopuszczalne w pomieszczeniach pomocniczych).

Autor: Piotr Mastalerz

Wykusze i ryzality w ciekawy sposób urozmaicają elewację, a wnętrzom domu zapewniają panoramiczny widok i mnóstwo światła

Co jest najważniejsze przy wyborze okien?

Przeczytaj dodatkowo:
Dom na czasie - wysokie okna, nowoczesne...

Wysokie okna są niezbędne w modnym domu. Zgodnie z obowiązującymi trendami schodzą do podłogi i sięgają...

Eleganckie i komfortowe drzwi tarasowe

Nowoczesne drzwi tarasowe pozwalają harmonijnie połączyć wnętrze domu z otoczeniem. Stanowią również...

Markizy do okien pionowych: rodzaje i sposób...

Markizy to przede wszystkim bardzo dobry sposób na ochronę wnętrza domu przed nadmiernym nagrzewaniem...

Ciepłe okno to podstawa

Gdy okno nie trzyma ciepła i przemarza to znak, że zostało źle zamontowane lub jest słabej jakości. Kupujmy...

Markizy do okien pionowych - skuteczna ochrona...

Markizy skutecznie zacieniają wnętrze, przy jednoczesnym zapewnieniu widoczności na zewnątrz. Chronią wnętrze...