| muratordom.pl » Budowa » Okna dachowe » Przesłony na okna dachowe. Jak dobrać i prawidłowo przeprowadzić montaż

Przesłony na okna dachowe. Jak dobrać i prawidłowo przeprowadzić montaż

Zobacz, co zrobić, aby nie dopuścić do przegrzania się pomieszczeń pod dachem. Rodzaje przesłon zewnętrznych do okien dachowych. Jak zabrać się do montażu markiz i rolet do okien dachowych. Praktyczny poradnik.

Przesłony do okien dachowych

Na poddasze wpada więcej światła przez okna zamontowane ukośnie w dachu niż przez te w ścianie szczytowej (jeśli mają ten sam rozmiar). Dlatego niezwykle istotne jest ich przesłanianie, żeby nie dopuścić do przegrzewania się pomieszczeń pod dachem. Na zewnętrznej stronie okien połaciowych możemy zamontować rolety lub markizy.

Rolety mają budowę podobną do tych na okna fasadowe – składają się z kasety, prowadnic i lameli płaszcza. Są w ykonane z aluminium pomalowanego na kolory odpowiadające barwom oblachowania okien dachowych, więc doskonale do nich pasują. Markizy mają kasetę u góry i pas tkaniny – mocnej siatki (przezierność 1 albo 10%) z włókna szklanego powleczonej tworzywem sztucznym. Jest ona odporna na działanie czynników atmosferycznych, zwłaszcza promieniowania UV. Tkaninę mocuje się u góry i na dole okna. Jej brzegi są wzmocnione. Mimo to taka przesłona jest bardzo narażona na podmuchy wiatru.

Inną opcją są markizy elektryczne, które mają budowę podobną do rolet – tkanina jest rozwijana w prowadnicach, więc jest mniej narażona na zniszczenie przez wiatr. Przesłony mogą być obsługiwane ręcznie, elektrycznie z sieci lub solarnie. Te ostatnie mają na kasecie u góry panel słoneczny. Akumulator i zasilacz są ukryte w obudowie kasety. Montaż ręcznie obsługiwanych markiz jest bardzo prosty. Wystarczy przymocować u góry okna wałek, rozciągnąć tkaninę i złapać ją w zaczepach. Żeby zamocować rolety czy markizy sterowane elektrycznie lub solarnie, trzeba także rozebrać oblachowanie okna i podłączyć prąd. Lepiej, żeby zrobił to fachowiec.

ZDANIEM EKSPERTA

Awaryjne otwieranie przesłon okien dachowych - Wojciech Chronowski, menedżer produktu w firmie Fakro

Markizy i rolety zewnętrzne można otworzyć i zamknąć, gdy nastąpi przerwa w dopływie prądu. To problem, z którym poradzą sobie majsterkowicze. W przypadku markiz (zarówno pionowych, jak i dachowych) mamy dostęp do sterowników znajdujących się pod kasetą. Po otwarciu okna możemy ją odkręcić i wpiąć się zasilaniem bezpośrednio w sterowniki. W przypadku rolet, żeby dojść do układu sterującego, trzeba przy otwartym skrzydle okna odkręcić ich boczną osłonę. Źródłem prądu o stałym napięciu 15 V może być na przykład akumulator wkrętarki czy innego narzędzia tak zasilanego (są prawie w każdym domu).

Montaż przesłon do okien dachowych jest prosty

Przesłony zewnętrzne można montować na każdym etapie, zarówno podczas instalacji okien, jak i później w dowolnym momencie. Każdy producent okien dachowych oferuje takie akcesoria. Dobiera się je do konkretnego typu okien. W zamówieniu powinno się podać wymiary oraz oznaczenie typu i modelu okna. Nie wystarczy informacja, że jest to na przykład okno uchylno-obrotowe. Najlepiej podać dane znajdujące się na tabliczce znamionowej. Pozwoli to na dobranie właściwej rolety lub markizy. Jedyne ograniczenie pojawia się, gdy montujemy kilka okien obok siebie, czyli w zespoleniu. Trzeba wtedy pamiętać, że pomiędzy oknami musi być zachowany odpowiedni odstęp – zarówno w pionie, jak i w poziomie. Jeśli nie zachowamy zalecanych przez producenta wymiarów, będziemy mieli trudności z zainstalowaniem później przesłon zewnętrznych. ( Radzi: Wojciech Chronowski, menedżer produktu w firmie Fakro)

Jak ochronić wnętrze domu przed przegrzaniem? Żaluzje, markizy tarasowe, rolety okienne

Montujemy w domach bardzo wielkie okna, czasem całe ściany są przeszklone. Warto zastosować na nich...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Poddasza, pomieszczenia za skosami. GALERIA...

Światło dzienne ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie i komfort użytkowania pomieszczeń. Dlatego też, już...

Okna dachowe, które wyprzedzają przyszłość. Nowe...

Zamierzasz wyposażyć swój dom w okna dachowe? Najpierw sprawdź, które z nich są najlepsze....

Płaska szara dachówka. Na jaki dach? Jak dobrać...

Płaska szara dachówka wtapia się w naturalne barwy otoczenia i subtelnie dopełnia architektoniczną...

Rolety zaciemniające do okien dachowych

Ciepłe dni na poddaszu bywają uciążliwe ze względu na wysoką temperaturę panującą we wnętrzach. Konieczne...

Wybieramy rolety do okien dachowych, żaluzje,...

Markizy i rolety do okien dachowych skutecznie ograniczają przepływ ciepła, nie dopuszczając do nagrzewania...