| muratordom.pl » Budowa » Okna dachowe » Przesłony na okna dachowe. Ja dobrać i prawidłowo przeprowadzić montaż

Przesłony na okna dachowe. Ja dobrać i prawidłowo przeprowadzić montaż

Zobacz, co zrobić, aby nie dopuścić do przegrzania się pomieszczeń pod dachem. Rodzaje przesłon zewnętrznych do okien dachowych. Jak zabrać się do montażu markiz i rolet do okien dachowych. Praktyczny poradnik.

Przesłony do okien dachowych

Na poddasze wpada więcej światła przez okna zamontowane ukośnie w dachu niż przez te w ścianie szczytowej (jeśli mają ten sam rozmiar). Dlatego niezwykle istotne jest ich przesłanianie, żeby nie dopuścić do przegrzewania się pomieszczeń pod dachem. Na zewnętrznej stronie okien połaciowych możemy zamontować rolety lub markizy.

Rolety mają budowę podobną do tych na okna fasadowe – składają się z kasety, prowadnic i lameli płaszcza. Są w ykonane z aluminium pomalowanego na kolory odpowiadające barwom oblachowania okien dachowych, więc doskonale do nich pasują. Markizy mają kasetę u góry i pas tkaniny – mocnej siatki (przezierność 1 albo 10%) z włókna szklanego powleczonej tworzywem sztucznym. Jest ona odporna na działanie czynników atmosferycznych, zwłaszcza promieniowania UV. Tkaninę mocuje się u góry i na dole okna. Jej brzegi są wzmocnione. Mimo to taka przesłona jest bardzo narażona na podmuchy wiatru.

Inną opcją są markizy elektryczne, które mają budowę podobną do rolet – tkanina jest rozwijana w prowadnicach, więc jest mniej narażona na zniszczenie przez wiatr. Przesłony mogą być obsługiwane ręcznie, elektrycznie z sieci lub solarnie. Te ostatnie mają na kasecie u góry panel słoneczny. Akumulator i zasilacz są ukryte w obudowie kasety. Montaż ręcznie obsługiwanych markiz jest bardzo prosty. Wystarczy przymocować u góry okna wałek, rozciągnąć tkaninę i złapać ją w zaczepach. Żeby zamocować rolety czy markizy sterowane elektrycznie lub solarnie, trzeba także rozebrać oblachowanie okna i podłączyć prąd. Lepiej, żeby zrobił to fachowiec.

ZDANIEM EKSPERTA

Awaryjne otwieranie przesłon okien dachowych - Wojciech Chronowski, menedżer produktu w firmie Fakro

Markizy i rolety zewnętrzne można otworzyć i zamknąć, gdy nastąpi przerwa w dopływie prądu. To problem, z którym poradzą sobie majsterkowicze. W przypadku markiz (zarówno pionowych, jak i dachowych) mamy dostęp do sterowników znajdujących się pod kasetą. Po otwarciu okna możemy ją odkręcić i wpiąć się zasilaniem bezpośrednio w sterowniki. W przypadku rolet, żeby dojść do układu sterującego, trzeba przy otwartym skrzydle okna odkręcić ich boczną osłonę. Źródłem prądu o stałym napięciu 15 V może być na przykład akumulator wkrętarki czy innego narzędzia tak zasilanego (są prawie w każdym domu).

Montaż przesłon do okien dachowych jest prosty

Przesłony zewnętrzne można montować na każdym etapie, zarówno podczas instalacji okien, jak i później w dowolnym momencie. Każdy producent okien dachowych oferuje takie akcesoria. Dobiera się je do konkretnego typu okien. W zamówieniu powinno się podać wymiary oraz oznaczenie typu i modelu okna. Nie wystarczy informacja, że jest to na przykład okno uchylno-obrotowe. Najlepiej podać dane znajdujące się na tabliczce znamionowej. Pozwoli to na dobranie właściwej rolety lub markizy. Jedyne ograniczenie pojawia się, gdy montujemy kilka okien obok siebie, czyli w zespoleniu. Trzeba wtedy pamiętać, że pomiędzy oknami musi być zachowany odpowiedni odstęp – zarówno w pionie, jak i w poziomie. Jeśli nie zachowamy zalecanych przez producenta wymiarów, będziemy mieli trudności z zainstalowaniem później przesłon zewnętrznych. ( Radzi: Wojciech Chronowski, menedżer produktu w firmie Fakro)

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Markizy i rolety zewnętrzne na okna dachowe

Okna dachowe znakomicie doświetlają poddasze. Jednak więcej światła, oznacza również więcej ciepła....

Nowe okna połaciowe do starego dachu

Nowe okna dachowe wprowadzą więcej światła i świeżego powietrza, co podniesie komfort na poddaszu. Zobacz,...

Ceny okien plastikowych i okien drewnianych. Co...

Ceny okien plastikowych i okien drewnianych mogą w znacznym stopniu różnić się od siebie. Sprawdźmy,...

Zastosowanie dużych okien balkonowych na poddaszu

Poznaj poddasze z nowoczesnymi oknami balkonowymi, które przybliżają świat zewnętrzny do Twojego domu....

Przeszklenia w dachach płaskich. Okna dachowe do...

Nowoczesne okna dachowe do dachów płaskich są estetyczne i mają bardzo dobrą izolacyjność termiczną....

Dlaczego oryginalne rolety i markizy to trafny...

Oryginalne rolety i markizy zapewnią uczucie optymalnego komfortu użytkowania poddasza. Na rynku istnieje...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.