Wymiana starych okien połaciowych
Wymiana starych okien połaciowych na nowe może być podyktowana zarówno złym stanem technicznym i słabą izolacyjnością okien, jak i chęcią zwiększenia powierzchni przeszklenia wstawionego w połać dachową. Jest to zazwyczaj niezbędne, jeśli chcemy, żeby na remontowanym poddaszu było cieplej i jaśniej.
Stare okna, te sprzed 10 czy 20 lat, są znacznie zimniejsze – mają współczynnik przenikania ciepła Uw powyżej 2 W/(m2∙K). Te obecnie produkowane charakteryzuje Uw nie większy niż 1,3 W/(m2∙K). Zawdzięczają to nowocześniejszej konstrukcji i lepszym pakietom szybowym. Przy zachowaniu takich samych wymiarów zewnętrznych - co w wielu wypadkach znacznie ułatwia prace remontowe - mają nawet o 10% większą szybę.
Obecnie produkowane okna połaciowe mają bardzo dobrą izolacyjność termiczną, więc bez obaw można się zdecydować na większe przeszklenie poddasza niż przed laty. Gdy odpowiednio dobierze się szerokość okien, można je zamontować między krokwiami bez ingerencji w konstrukcję dachu. Najłatwiej prowadzi się prace na nieużytkowym poddaszu, gdzie widoczna jest konstrukcja dachu – bez ocieplenia i okładzin wewnętrznych. Wtedy prace prowadzi się od strony strychu. Na zamieszkanym poddaszu, gdy nie chce się rujnować okładziny z płyt g-k, większość prac związanych z wymianą starych okien dachowych można prowadzić od strony dachu.
Zobacz także:
Przygotowanie dachu do wymiany okien
Zdjąć trzeba przynajmniej fragment pokrycia wokół starych okien. Najłatwiej to zrobić, gdy na dachu leżą dachówki. Wystarczy wtedy usunąć ich tyle, aby odsłonić kołnierz wokółokienny. Te elementy pokrycia można zdjąć po wychyleniu się z okna (dobry dostęp będzie do nich po wyjęciu skrzydła). Jeżeli pokryciem jest blachodachówka, trzeba usunąć wszystkie arkusze przylegające do okna. Te prace trzeba prowadzić na dachu. Po zdjęciu skrzydła starego okna trzeba odkręcić wszystkie elementy mocujące ramę do konstrukcji dachu i wyjąć ją na zewnątrz. Usunąć trzeba też płyty, którymi jest obudowana wnęka okienna.
Zobacz także:
Podobnie przygotowuje się dach przy powiększaniu otworu okiennego. Trzeba pamiętać, że położenie nowego okna można zmienić tylko tak, aby pod otworem pozostał pas dachówek lub panelu blachodachówki o pełnej wysokości.
Zobacz także:
Doświetlenie poddasza, czyli dobieramy okno dachowe do potrzeb i do wnętrza >>>
Wymiana starych okien - montaż bez błędów
Wymieniając okna na cieplejsze, warto oddzielić nowe ramy od więźby dachowej i zapewnić dobrą izolacyjność termiczną połączeń. Jednym ze sposobów jest wstawienie w otwór ramy termoizolacyjnej. Jeśli się jej nie zastosuje, wokół wstawionych okien trzeba umieścić termoizolację, która musi być połączona z ociepleniem ułożonym między krokwiami i wypełniać wszystkie szczeliny wokół ościeżnicy.
Nowe okno często montuje się od zewnątrz, zwłaszcza wtedy, gdy była robiona korekta jego wielkości. Dzięki temu nie uszkodzi się okładziny na skosach i nie naruszy ocieplenia ułożonego w połaci wokół otworu okiennego.
Okno opiera się na łatach montażowych nabitych od zewnątrz na krokwie, nad i pod oknem. Jeśli nie zmienia się rozmiaru okna i łaty montażowe są w dobrym stanie, ramy nowych okien można do nich przytwierdzić. W starych więźbach krokwie są rozstawione co 80-120 cm, z dużą tolerancją, więc żeby zapewnić stabilne oparcie dla nowego okna, może być konieczne dobicie do krokwi dodatkowych listew.
Zobacz także:
Do każdego okna dokupuje się zestaw izolacyjny w odpowiednim rozmiarze. Od strony poddasza jest to kołnierz paroizolacyjny, który trzeba szczelnie połączyć zarówno z ramą okna, jak i z paroizolacją ułożoną pod okładziną g-k.
Zobacz także:
Od zewnątrz układa się membranę paroprzepuszczalną i osłania styk okna z pokryciem dachowym kołnierzem aluminiowym. Boczne elementy kołnierza uszczelniającego oraz ten nad oknem należy umieścić pod pokryciem. Elastyczny fartuch znajdujący się na dolnym elemencie kołnierza wykłada się na dach pod oknem i dociska do pokrycia, żeby nadać mu odpowiedni kształt. Na koniec od strony wnętrza trzeba zabudować wnęki okienne. Przy okazji można poprawić ich kształt, żeby przy oknie swobodnie cyrkulowało powietrze. Dolna powierzchnia ościeża powinna być prostopadła do podłogi, a górna do niej równoległa.
Wymiana okien połaciowych zgodnie z prawem
Przy wymianie okien połaciowych bez zmiany ich położenia i wielkości nie są wymagane żadne urzędowe formalności. Jeśli natomiast chce się wstawić dodatkowe okno lub powiększyć istniejące przeszklenie, trzeba to zgłosić w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta na prawach powiatu. W niektórych wypadkach konieczne może się okazać wystąpienie o pozwolenie na budowę.
Polecany artykuł:
Polecany artykuł: