| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Płytki kamienne. Pomysł na ładną elewację

Płytki kamienne. Pomysł na ładną elewację

Płytkami elewacyjnymi można obłożyć cały dom lub tylko niektóre jego fragmenty. Tak wykończona elewacja będzie trwalsza niż pokryta tynkiem.

Kamienne płytki elewacyjne

Popularne drobnowymiarowe okładziny to płytki z kamienia naturalnego lub kamienia sztucznego. Zasady montażu obu materiałów są podobne.­ Mają one zbliżony ciężar (te sztuczne są nieco tylko lżejsze), a to głównie od wagi oraz wielkości elementów okładzinowych zależy sposób ich mocowania. Kamień sztuczny jest tańszy niż naturalny, a nowoczesne technologie produkcji umożliwiają wytwarzanie drobnych i małych kształtek o wiele prostszych i tańszych w montażu niż duże płyty kamienne, które mocuje się za pomocą drogich stalowych kotew oraz stalowych lub aluminiowych rusztów.

WARTO WIEDZIEĆ

Kamień naturalny

Do okładzin na elewacji najlepiej nadają się piaskowce, dolomity i lekkie wapienie. Najczęściej kupuje się je już docięte o jednej stronie gładkiej, a drugiej łupanej lub stosuje jako kamień „dziki” łupany bądź docinany na budowie. W warunkach polskich raczej nie używa się na zewnętrzne okładziny elementów marmurowych ani trawertynowych. Takie elewacje są dość podatne na wilgoć i różnice temperatury, dlatego częściej spotyka się je na południu Europy.

Kamień sztuczny

Mianem tym określa się zarówno elementy produkowane z betonu, jak i konglomeraty kamienne. Te z betonu są z zupełnie naturalnych składników. Stanowią mieszaninę kruszywa kamiennego z cementem, a także dodatkiem pigmentów oraz plastyfikatorów. Wyrabia się z nich płytki, płyty oraz elementy nieregularne naśladujące kamienie tradycyjne. Konglomeraty kamienne to mieszaninakruszyw kamienia naturalnego zespolonych żywicami poliestrowymi. Cząstki kamienne mają różną wielkość – od drobnej mączki kamiennej, przez piasek, do drobnego grysu. Ich struktura wpływa na ostateczny wygląd i fakturę płyty. Można na nich również wytłaczać wzory naśladujące układ kamieni łupanych lub cegły. Dzięki dostępnym technologiom kamień sztuczny może być niemal idealną imitacją kamienia naturalnego.

Montaż płytek kamiennych

Jeżeli elementy kamienne są wąskie (do 3 cm) i dość małe, a budynek jest niewysoki, można je traktować jak okładzinę i przyklejać na zaprawę cementową do muru konstrukcyjnego, dodatkowo kotwiąc je dla bezpieczeństwa co kilka warstw. Podłoże, do którego montujemy okładzinę, musi być odpowiednio wytrzymałe. Najlepiej, aby był to mur betonowy lub z cegły pełnej. Zupełnie małe elementy kamienne, tak zwane okładziny cienkowarstwowe o niewielkiej wadze i grubości do 2 cm układane na elewacjach nie wyższych niż 2,5-3,0 m, czyli na ścianach parterów domów jednorodzinnych, można mocować zaprawą klejącą bezpośrednio do ocieplenia nawet bez użycia kotew. Materiał izolacyjny powinien być odpowiednio przytwierdzony do ściany, a jego powierzchnia wzmocniona siatką zbrojącą zatopioną w masie klejącej. Do przyklejenia płytek należy stosować specjalne zaprawy z trasem lub białym cementem, najlepiej zalecane przez producentów okładziny. Ze względu na możliwość nagrzewania się elewacji o dużej powierzchni na okładzinie trzeba zaprojektować dylatacje (co 6 m). Powinny one przechodzić przez warstwę izolacji aż do warstwy konstrukcyjnej.

Jak przyklejać płytki kamienne do ocieplenia?

  1. Płyty styropianowe o grubości 15 cm przykleja się do ściany konstrukcyjnej, a następnie dodatkowo mocuje się na przykład kołkami rozporowymi wkręcanymi w mur.
  2. Na pionowych fragmentach elewacji, na styropian nanosi się warstwę klejącą, w którą wtapia się dwie warstwy siatki z włókna szklanego.
  3. Podłoże się gruntuje.
  4. Okładzinę kamienną przykleja się do warstwy wzmocnionej siatką elastycznym, mrozoodpornym klejem, rozprowadzając go równomiernie po podłożu i po płytce specjalną pacą zębatą bez pozostawiania pustych przestrzeni.
  5. Na poziomych częściach elewacji, jak sufit nad częścią wejściową, styropian dodatkowo zabezpiecza się przed odpadnięciem stalową siatką o oczkach 10 x 10 cm mocowaną kołkami do stropu.
  6. Jeżeli płytki są przeznaczone do układania ze spoiną, wykonuje się je bardzo starannie, aby nie pobrudzić ściany, najlepiej używając fugownicy do klinkieru.
  7. Po zakończeniu prac płytki maluje się preparatem gruntującym, który zabezpiecza je przed nasiąkaniem wodą oraz brudem mogącym spowodować plamy.
  8. Płytki montuje się w suche dni, w temperaturze 5-20ºC, dobierając je na zmianę z kilku opakowań, aby uniknąć dużych różnic kolorystycznych.

Przeczytaj dodatkowo:
Odmień swoją elewację. Tynki dekoracyjne, które...

Budując domy naszych marzeń staramy się aby ich elewacje były niepowtarzalne zarówno w zakresie...

Piaskowanie elewacji. Jak doczyścić stary mur -...

Co zrobić, gdy ceglany mur jest mocno zabrudzony? Najlepiej przeprowadzić piaskowanie elewacji. Takie...

Systemy optymalnej termoizolacji w budynkach...

Termomodernizację obiektów zabytkowych należy przeprowadzać z poszanowaniem cennych elementów...

Myjki ciśnieniowe. Czyszczenie elewacji, mycie...

Woda pod ciśnieniem zdolna jest usunąć różne uporczywe zabrudzenia. Dlatego tak popularne są myjki...

Bramy garażowe i drzwi wejściowe - nowe wzory,...

Producenci stwarzają nowe możliwości w projektowaniu domu dzięki kształtowaniu powierzchni bram garażowych....

Dopasowanie stolarki otworowej do elewacji...

Dobieranie stolarki otworowej to nie lada zadanie. Podpowiadamy, jak zrobić to z głową, aby okna i drzwi...