| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Jaki styropian na ocieplenie domu wybrać? Poznaj najlepsze styropiany do termoizolacji ścian

Jaki styropian na ocieplenie domu wybrać? Poznaj najlepsze styropiany do termoizolacji ścian

Wybór styropianów jest ogromny i niejeden inwestor zastanawia się, jaki styropian na ocieplenie domu wybrać. Przedstawiamy najlepsze styropiany do izolacji termicznych i podpowiadamy, który gdzie stosować. Poznaj też oznaczenia styropianu.

Według obowiązującej normy współczynnik przenikania ciepła U ścian zewnętrznych nie powinien być większy niż 0,25, a od 2017 r. – 0,23 W/(mK). Styropian jest izolacją uniwersalną. Dobrze ułożony w każdej przegrodzie lepiej lub gorzej spełni swoje zadanie. Warto jednak wybrać go zgodnie z konkretnymi potrzebami. Najważniejszą cechą różniącą poszczególne produkty jest współczynnik przewodzenia ciepła λ, bo to on decyduje o niezbędnej grubości warstwy ocieplenia i bilansie energetycznym całego budynku. Jednak ważne są też cechy użytkowe, takie jak twardość czy nienasiąkliwość. Styropian dobiera się do rodzaju ściany i jej wykończenia.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Styropian do ścian dwuwarstwowych

Styropian taki musi być twardy. Wytrzymałość na ściskanie (mierzona przy dopuszczalnym 10-procentowym odkształceniu) nie może być mniejsza niż 70 kPa, a zatem symbol styropianu musi się zaczynać od EPS 70. Minimalna wytrzymałość na zginanie to 115 kPa. W ścianach przy których znajdzie się przydomowe boisko do piłki nożnej czy koszykowej, a także w ścianach z ciężką okładziną zewnętrzną z płytek klinkierowych lepiej wybierać styropian mocniejszy – EPS 80 lub nawet EPS 100. Dzięki większej wytrzymałości na ściskanie i zginanie – odpowiednio 125 i 150 kPa – a także na rozciąganie prostopadłe do powierzchni czołowej płyty styropian może sobie poradzić z ciężarem okładziny (1 m2 waży ponad 25 kg). Do ścian dwuwarstwowych nadaje się wyłącznie styropian o krawędziach wyprofilowanych we wpust i wypust, który eliminuje ryzyko powstawania nieszczelności na stykach płyt. Proste płyty można wykorzystywać tylko do miejscowych obróbek, na przykład do równania ościeży.

Grubość ocieplenia

Aby izolacja zapewniała ochronę cieplną zgodnie z wymogami normy, musi mieć odpowiednią grubość. Zależy ona od rodzaju muru, który też w pewnym stopniu chroni przed stratami ciepła, oraz od współczynnika λ styropianu. Do ciepłych murów z betonu komórkowego teoretycznie wystarcza 7-11 cm. Zimne ściany z bloczków silikatowych  wymagają lepszej ochrony – styropian w zależności od tego, jaki ma współczynnik przewodzenia ciepła, powinien mieć grubość od 10 do 16 cm.

Montaż ocieplenia ze styropianu

Montaż izolacji w ścianach dwuwarstwowych jest bardzo istotny. Styropian musi się dobrze trzymać muru, aby nie został od niego oderwany ssaniem wiatru. Na środkowych fragmentach ściany, gdzie wiatr operuje słabiej, wystarczy montaż na zaprawę klejową. Nakłada się ją na każdą płytę wokół jej obwodu i plackami na jej powierzchnię. Można użyć klejów poliuretanowych nakładanych pistoletem prosto z puszki. Przy narożnikach i ościeżach, czyli w miejscach szczególnie narażonych na silne ssanie wiatru, płyty trzeba dodatkowo umocować kołkami.

WARTO WIEDZIEĆ

Oznaczenia styropianu

  • EPS 50 – ma wytrzymałość na ściskanie przy 10-procentowym odkształceniu względnym nie mniejszą niż 50 kPa, a na zginanie – 75 kPa. Jego λ ≥ 0,042 W/(m·K). Nadaje się do wypełniania szczelin w ścianach trójwarstwowych.
  • EPS 70 – ma wytrzymałość na ściskanie przy 10-procentowym odkształceniu względnym nie mniejszą niż 70 kPa, a na zginanie – 100-115 kPa. Jego λ to 0,031-0,044 W/(m·K). To najpopularniejsza odmiana, nadaje się do wszystkich typów fasad.
  • EPS 80 – ma wytrzymałość na ściskanie przy 10-procentowym odkształceniu względnym nie mniejszą niż 80 kPa, a na zginanie – 125 kPa. Jego λ to najczęściej 0,037-0,040 W/(m·K). Nadaje się do wszystkich typów fasad, ale ze względu na większą twardość jest szczególnie polecany na ściany dwuwarstwowe wykańczane tynkiem lub okładziną z płytek.
  • EPS 100 – ma wytrzymałość na ściskanie przy 10-procentowym odkształceniu względnym nie mniejszą niż 100 kPa, a na zginanie 150 kPa. Jego λ ≤ 0,038 W/(m·K). Jego głównym przeznaczeniem są dachy i podłogi, jednak nadaje się również na fasady narażone na duże obciążenia lub uderzenia.

Styropian pod deskami

W przegrodach ocieplanych metodą lekką suchą, dzięki dość mocnej warstwie osłonowej z desek, izolacja ścian jest w znacznie mniejszym stopniu narażona na uszkodzenia. Jej twardość nie jest zatem aż tak istotna – wystarczy przeznaczony na fasady styropian o symbolu EPS 70. Znacznie ważniejsza jest przewodność cieplna, bo to ona decyduje o wymaganej grubości ocieplenia. Im przewodność jest mniejsza, tym ocieplenie może być cieńsze. W grubej warstwie izolacji łaty muszą być mocowane na podkładkach dystansowych albo trzeba montować podwójny ruszt dla desek elewacyjnych. To wymaga stosowania specjalnych długich łączników – zarówno do drewna, jak i do styropianu. Użycie cieplejszej izolacji i możliwość jej pocienienia znacznie skraca czas, pracochłonność i koszt montażu. Najcieplejsze są styropiany szare, zawierające grafitowy neopor zamiast polistyrenu. Ich λ to 0,031-0,033 W/(m.K). Jednak również wśród styropianów białych są produkty o niskim λ.

Przeczytaj także: Styropian grafitowy. Czy takie ocieplenie domu się opłaca? >>

Montaż styropianu w metodzie lekkiej suchej

Ocieplenie mocuje się między elementami rusztu w dwóch warstwach – najpierw między kontrłatami przykręconymi pionowo do muru lub do specjalnej konsoli, następnie między układanymi poziomo łatami. Taki układ pozwala zminimalizować wpływ mostków termicznych powstających wzdłuż elementów rusztu oraz w miejscach styków płyt na izolacyjność przegrody. To dlatego nie ma potrzeby używania styropianu frezowanego, wystarczy taki o prostych krawędziach. Warstwa termoizolacji pod okładziną z desek musi być stabilnie przymocowana do ściany. Nie wystarczy wcisnąć płyty między łaty. Jak wskazuje nazwa metody ocieplania – lekka sucha – nie używa się też zapraw klejowych. Cały ciężar izolacji muszą zatem przenieść łączniki mechaniczne.

Autor: Andrzej T. Papliński

Nie jest tu poddawany obciążeniom zewnętrznym, więc nie musi mieć wysokiej wytrzymałości, ale trzeba się z nim ostrożnie obchodzić podczas montażu, żeby go nie zgnieść

Styropian w ścianach trójwarstwowych

Sprawdza się tu każda odmiana styropianu, nawet najsłabszy EPS 50. Styropian umieszcza się między warstwami muru na styk, bez pozostawiania szczeliny wentylacyjnej. Dzięki temu, że zajmuje całą przestrzeń między murem konstrukcyjnym a warstwą osłonową, jedynym ich mocowaniem mogą być przechodzące przez nie kotwy łączące ścianę osłonową i nośną. Szczelina między murami ma zazwyczaj szerokość nieprzekraczającą 15 cm. To na tyle dużo, że do ocieplenia można zastosować nawet styropian o wysokiej wartości współczynnika przewodzenia ciepła, choć oczywiście im λ będzie niższe, tym cieplejsza będzie cała ściana. Do ścian trójwarstwowych można też wykorzystywać polistyren w formie granulek wdmuchiwany w szczelinę między nośną i osłonową warstwą muru. Takie rozwiązanie często stosuje się podczas remontu nieocieplanych budynków, których ściany są zbudowane tak, że między dwiema warstwami muru jest szczelina powietrzna.

Jak wyciszyć pomieszczenia? Materiały do izolacji akustycznej ścian

Poznaj najskuteczniejsze materiały do izolacji akustycznej ścian. Sprawdź, jak wyciszyć...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ocieplenie budynku. Jak przygotować stary dom?

W ręce wielu młodych inwestorów trafiają stare domy odziedziczone po dziadkach lub rodzicach. Często...

Jak należy ocieplać poddasze? Rozwiązania, które...

Termoizolacja ma istotne znaczenie dla ograniczenia strat ciepła w domu. Inwestor powinien oczekiwać...

Nowoczesne systemy balkonowe. Izolacja balkonu...

Nowoczesne systemy balkonowe to szybkie, proste i łatwe w realizacji rozwiązania o wieloletniej trwałości....

Domy pasywne i energooszczędne - termoizolacja a...

Przy projektowaniu i budowie domów pasywnych lub takich, które zużywają minimalne ilości...

Ocieplenie domu celulozą. Jakie przynosi korzyści?

Celuloza, jako ocieplenie domu, sprawdziła się już w USA, Kanadzie i krajach skandynawskich. Od lat...