| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Jaki kamień elewacyjny zapewni Ci wymarzony kolor elewacji? Porównanie

Jaki kamień elewacyjny zapewni Ci wymarzony kolor elewacji? Porównanie

Kamień elewacyjny to materiał o długiej tradycji. Jest łatwo dostępny i od wieków wykorzystywany w budownictwie. Bardzo dobrze sprawdza się na elewacji zewnętrznej, ponieważ może zagwarantować wymarzony kolor elewacji. Wskazujemy, jaki kamień elewacyjny zapewni ci odpowiedni kolor elewacji twojego domu.

Do pokrywania ścian domów nadaje się wiele gatunków kamienia. Warunkiem ich użycia jest przede wszystkim odporność na mróz, a także na zaplamienia. Na elewacjach zewnętrznych nie powinno się na przykład mocować popularnego i lubianego marmuru. Mimo że doskonale sprawdza się we wnętrzach, nie poleca się go na zewnątrz. Jego powierzchnię najłatwiej zniszczy mróz (aż do łuszczenia), jest ona także podatna na przebarwienia.

Jaki kamień elewacyjny na elewację zewnętrzną

Do stosowania na zewnątrz lepiej nadają się inne niż marmur gatunki kamieni. Wśród oferowanych na rynku gatunków kamienia można bez problemu znaleźć ten, który będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom odnośnie koloru elewacji domu. Oto najpopularniejsze wśród nich:

  • Granit - szczególnie dobrze sprawdza się w roli okładziny elewacyjnej. Jest twardy i mrozoodporny, bardzo rzadko ulega zaplamieniom. Ma wiele odmian barwnych (bez trudu można kupić około 100, ale na świecie jest ponad 2000 rodzajów) – od bardzo jasnych do prawie czarnych, od ciepłych po zimne kolory. Łatwo więc dopasować kamień do wymarzonego koloru elewacji domu.
  • Trawertyn – jest coraz popularniejszy w Polsce, dobrze sprawdza się również jako okładzina elewacyjna. Opinia, że jest kamieniem słabym, nie potwierdza się w praktyce. Jednak nie jest idealnie gładki, dlatego przed ułożeniem trawertynowej okładziny na elewacji można wypełnić jej pory. Występuje w bardzo lubianych w Polsce kolorach – od jasnego beżu do brązu. Można też kupić kamienie w odcieniach czerwieni.
  • Łupek kwarcytowy – to typowy kamień do zastosowań zewnętrznych. Ma ciekawą nierównomiernąfakturę, lekko metaliczny połysk i efektowną, bogatą kolorystykę (od jasnych odcieni beżu do czerni) pasującą do nowoczesnych rozwiązań.
  • Piaskowiec – choć ostro konkurują z nim trawertyn i barwne odmiany granitu, wciąż doskonale sobie radzi. A to dlatego, że świetnie nadaje się na elewacje. Jest twardy i gładki, ma wiele odmian barwnych, został też sprawdzony w budownictwie, bo używa się go od starożytności.
  • Porfir płytowy – ma niemal idealnie płaską powierzchnią, nie wymaga więc skomplikowanej obróbki mechanicznej. Jest mrozoodporny, a także nie przyjmuje zanieczyszczeń. Porfiry mają powściągliwą kolorystykę.
  • Granity - od ręki wybierać można spośród 100 odmian barwnych – nie ma więc problemu z dopasowaniem kamiennej okładziny do koloru elewacji domu. Kosztują od 170 do 3000 zł za 1 m2 (cena zależy od rodzaju kamienia, jego grubości oraz miejsca wydobycia.
  • Łupki - nie od dziś wiadomo, że świetnie sprawdzają się na elewacji zewnętrznej – świadczą o tym pokryte nimi dachy, tarasy i chodniki. Mają dość bogatą kolorystykę i wiele odmian barwnych (50). Zaletą niektórych odmian jest oryginalny, nieco metaliczny połysk. Kosztują od 130 do 300 zł za 1 m2

Przeczytaj dodatkowo:
Piaskowanie elewacji. Jak doczyścić stary mur?

Co zrobić, gdy ceglany mur jest mocno zabrudzony? Najlepiej przeprowadzić piaskowanie elewacji. Takie...

Książka "Piękne domy"

Książka „Piękne domy” to zbiór prezentacji domów jednorodzinnych wybranych...

Bramy garażowe i drzwi wejściowe - nowe wzory,...

Producenci stwarzają nowe możliwości w projektowaniu domu dzięki kształtowaniu powierzchni bram garażowych....

Z czego się robi drewniane elewacje: deski,...

Trudno o materiał, który lepiej wpisywałby dom w krajobraz. Drewno na elewacji w oczywisty...

Remont ceglanej elewacji. Odnawianie murów z...

Piękne ceglane elewacje z cegieł klinkierowych lub licowych mogą z czasem stracić pierwotny urok. Niekiedy...

Pęknięcia tynku na elewacji domu – przyczyna i...

Ustalenie, co jest przyczyną pęknięcia tynku na elewacji domu, to kluczowa informacja. Nie jest łatwo...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.