| muratordom.pl » Budowa » Drzwi, bramy garażowe » Garaż pod budynkiem: bezpieczny zjazd

Garaż pod budynkiem: bezpieczny zjazd

Garaż pod budynkiem nie musi być przykrą koniecznością. Wygodny zjazd, prawidłowe odwodnienie i odpowiednie wykonanie nawierzchni sprawiają, że różnica poziomów nie jest odczuwalna, a ciekawie wykończone ściany oporowe stanowią oryginalny wystrój zewnętrzny.

Odwodnienie liniowe zjazdu do garażu

Woda opadowa to wróg numer jeden podziemnego garażu. Nieodpowiednia konstrukcja pochyłego zjazdu szybko doprowadziłaby do tego, że spływająca woda gromadziłaby się we wszystkich narożnikach i zalewała ściany domu i garaż. Aby tego uniknąć, w końcowej części zjazdu, na odcinku długości przynajmniej 0,5 m, pozostawia się prawie płaski fragment i umieszcza się w nim liniowe korytko odwadniające. Powinno ono być zagłębione w podłożu, żeby nie wystawało ponad powierzchnię okładziny. W korytku lub w jego otoczeniu układa się kabel grzejny, który zimą nie dopuści do zamarzania wody, oraz osadnik szlamu zbierający zanieczyszczenia spływające razem z wodą.

Nawierzchnię za odwodnieniem liniowymi w garażu układa się z lekkim spadkiem w kierunku korytka. Oprócz odwodnienia zjazdu warto zaprojektować odprowadzenie wody z samego garażu. Zimą z kół i podwozia samochodu odpadają lodowe bryły, które roztapiają się i pozostawiają na posadzce brudne kałuże. Jeśli w podłodze garażu zamontuje się korytko odwadniające, to zanieczyszczenia będzie można zgarnąć bezpośrednio do niego i uniknie się ciągłego sprzątania.

Zobacz także: Wygodny zjazd do garażu

Autor: 2) , Andrzej Szandomirski

Liniowe korytko odwadniające umieszcza się przed bramą garażową jeszcze przed ułożeniem podbudowy ze żwiru. Bardzo ważne jest jego prawidłowe wypoziomowanie.

Instalacja przeciwoblodzeniowa

Niektórym inwestorom w trakcie budowy wydaje się, że odgarnianie śniegu czy skuwanie lodu z podjazdu w czasie zimy to przyjemne domowe obowiązki. Jednak po zamieszkaniu najczęściej zmieniają zdanie i w rezultacie samochód na czas zimy przenosi się na ulicę. Po oblodzonym zjeździe oczywiście udałoby się wjechać do garażu, ale wyjazd z niego mógłby się okazać niemożliwy. Dlatego na każdej pochylni, niezależnie od stopnia nachylenia, powinno się ułożyć instalację przeciwoblodzeniową, czyli maty grzejne, które roztapiają gromadzący się śnieg, nie dopuszczając do jego zamarzania. Maty mogą być ułożone pod całą powierzchnią zjazdu albo tylko w pasach pod kołami samochodu. Pierwsze rozwiązanie jest uniwersalne, bo umożliwia bezpieczne korzystanie z całego zjazdu, również z obrzeży. Drugie jest zdecydowanie tańsze, ale nie pozwala na wygodne zejście do garażu, bo z boku zjazdu, przy poręczy, powierzchnia pozostaje śliska.

Nawierzchnia zjazdu: materiały i wykonanie

Odpowiednie nachylenie zjazdu formuje się za pomocą warstwy zagęszczonego żwiru i betonu. Na tak przygotowanym podłożu układa się podsypkę piaskową, a na niej nawierzchnię. Może ona być wykonana z takich samych materiałów, jakie stosuje się na płaskich podjazdach: kostki brukowej, bazaltowej lub granitowej albo płyt chodnikowych grubości 6-8 cm. Warto jednak pamiętać, że mokra kostka bazaltowa jest bardzo śliska, więc nawet podczas niewielkich opadów łatwo na niej stracić panowanie nad samochodem. Z tego samego powodu na okładzinę nie stosuje się gresu ani granitu polerowanego. Na stromych zjazdach nawierzchnia powinna być karbowana, czyli poprzecinana wypukłymi poprzecznymi pasmami zwanymi ryflami. Ułatwiają one odprowadzanie wody opadowej i zapobiegają poślizgowi.

W nawierzchni zjazdu często łączy się dwa rodzaje okładziny – środek i boki wykłada się kostką, a pasy pod kołami samochodu płytkami ażurowymi. W ich otworach wysiewa się trawę. Choć dzięki temu błoto z kół częściowo spada do otworów w płytkach, a powierzchnia zjazdu i podłogi w garażu mniej się brudzi, nie jest to rozwiązanie zalecane. Woda spłukuje bowiem ziemię i źdźbła trawy, które osadzają się w korytku odwadniającym i zanieczyszczają je. Jeśli szerokość zjazdu na to pozwala, z boku można zrobić schodki służące do wygodnego przechodzenia. Wzdłuż ścian oporowych warto też przymocować poręcz, która przydaje się zwłaszcza w zimie.

Po czym się jeździ?

Przydatne ryfle

Wystając ponad poziom nawierzchni ryfle, zmniejszają ryzyko poślizgu i ułatwiają odprowadzanie wody opadowej. Właściwie wkomponowane są też ciekawym elementem dekoracyjnym.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Bezpieczne drzwi antywłamaniowe. Czy mogą mieć...

Bezpieczne drzwi to między innymi drzwi antywłamaniowe, nawet te z przeszkleniami. Jesli planujesz wymianę...

Drzwi wejściowe, które wpuszczają słońce....

Naświetla w drzwiach zewnętrznych sprawiają, że sień lub przedsionek są widne. Pamiętaj jednak, że szyby w...

Daszek nad wejściem. Jak zbudować zadaszenie nad...

Im prostszy daszek nad wejściem, tym jest on ładniejszy, łatwiejszy w budowie i tańszy. Zobacz jak zbudować...

Rodzaje drzwi wewnętrznych. Budowa i wykończenie...

Projekt domu określa liczbę drzwi wewnętrznych, ich rodzaj, wielkość i sposób otwierania. Zdarza się...

Nowoczesne drzwi wewnętrzne. Ciekawy design,...

Co można jeszcze wymyślić w drzwiach wewnętrznych? Okazuje się, że możliwości jest bardzo wiele. Producenci...

Wymiana drzwi wewnętrznych. Jak w czasie remontu...

Wymiana drzwi wewnętrznych daje zaskakująco korzystny efekt. Równie ważne jak skrzydła drzwiowe są...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.