| muratordom.pl » Budowa » Domy drewniane » Bale pachnące żywicą

Bale pachnące żywicą

Domy z bali są obecnie bardzo popularne. Pięknie prezentują się na wsiach oraz na działkach leśnych, jednak nie pasują stylistycznie do wielkomiejskiego krajobrazu.

Najlepsze bale do budowy domów otrzymuje się z sosen polarnych, sosen zwykłych, świerków, jodeł lub olch. Drewno musi być odpowiednio dobrane i obrobione w tartaku. Użyć można drewna o wilgotności nieprzekraczającej 20%, najlepiej suszonego komorowo.

Bale mogą mieć różne przekroje. Najpopularniejsze są prostokątne i okrągłe. Ich wysokość wynosi od 14 do 22 cm, a szerokość od 6 do 10 cm. Bale okrągłe mają średnice od 14 do 23 cm.

Montaż domu z bali jest pracochłonny i trwa dość długo. Dzieje się tak dlatego, że są one ciężkie. Układa się je jeden na drugim i zespala za pomocą wyprofilowanych na końcach piór i wpustów lub zamków, które ułatwiają ich szczelne i stabilne łączenie. Między balami można umieszczać materiał izolacyjny, np. paski wełny mineralnej lub rozprężne, impregnowane taśmy poliuretanowe.

W narożnikach ścian o tzw. konstrukcji węgłowej bale są łączone na specjalne złącza ciesielskie, np. jaskółczy lub rybi ogon, zrębowy lub bardzo skomplikowany – francuski. Ściany mogą też mieć konstrukcję sumikowo-łątkową. Wówczas w przyszłych narożnikach domu ustawia się słupy drewniane z przygotowanymi wycięciami, w które po kolei wsuwa się poszczególne bale. Słupy takie montuje się także w połowie długich ścian oraz po bokach okien i drzwi. Do budowy ścian wewnętrznych potrzebne są bale o mniejszym przekroju.

Zalety ścian z bali

 • Praca przy ich wznoszeniu jest czysta i nie wymaga prawie żadnych przerw technologicznych
 • Elementy są łatwe w obróbce
 • Odpowiednio pielęgnowane są bardzo trwałe
 • Grubsze niż 22–30 cm zapewniają odpowiednią izolacyjność termiczną ścian bez konieczności ocieplania
 • Dobrze chronią przed hałasem
 • Tworzą przytulne wnętrza o niepowtarzalnym klimacie

Wady ścian z bali

 • Niepoprawnie wykonane są mało odporne na działanie ognia
 • Są drogie
 • Na trwałość domu duży wpływ ma dobre wykonanie, tej technologii nie poleca się do samodzielnego budowania
 • Domy z bali dobrze prezentują się tylko w otoczeniu przyrody lub w sąsiedztwie innych domów, w których dominuje drewno
 • Budowa trwa dłużej niż kilka dni

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Kto zbuduje z bali?

Skorzystać można z usług bardzo wielu firm, wyspecjalizowanych w tej technologii. Zamawiając dom, nie trzeba się niczym martwić. Producent przygotuje budulec, dostarczy go na posesję i zmontuje. Inwestor może zjawić się dopiero, by odebrać budynek. Firmy udzielają przy tym wieloletniej (nawet do 10 lat) gwarancji. Zobowiązują się w ten sposób do nieodpłatnego usuwania wszelkich usterek, które zauważą domownicy (oczywiście z wyjątkiem tych, które powstaną z winy użytkowników). Ładne domy z bali wykonują również kilkuosobowe ekipy cieśli. Często jednak ograniczają się one wyłącznie do budowy, a zaopatrzeniem inwestor musi zająć się na własną rękę, podobnie jak kontrolowaniem przebiegu prac.

Nie tylko ściany

 • Fundamenty
  Dom z bali montuje się na wcześniej przygotowanym fundamencie. Przeważnie jest on płytowy, chyba że inwestor chce mieć budynek podpiwniczony. Wówczas buduje się tradycyjne ławy i ściany fundamentowe. Fundamenty za dodatkową opłatą wykonuje firma wykonawcza. To rozwiązanie szybkie i wygodne, nawet jeżeli jest droższe niż wynajęcie osobnej ekipy.
 • Stropy i inne
  Wszystkie pozostałe elementy domu – schody, więźbę i pokrycie dachowe oraz stropy – wykonuje się w podobny sposób jak w domach szkieletowych.

Przeczytaj dodatkowo:
Projekt Sky Garden. Dom pasywny o konstrukcji z...

Aby o budynku można było powiedzieć, że to dom pasywny, powinien być szczelny, a jego przegrody muszą...

Montaż rynien. Jak zrobić to poprawnie i jakich...

Montaż rynien nie należy do łatwych czynności i najlepiej powierzyć to zadanie doświadczonemu dekarzowi....

Ogrodowe domki drewniane dla dzieci - projekt...

Drewniany domek ogrodowy to marzenie prawie każdego dziecka. Jeżeli chcesz sprawić swojej pociesze radość,...

Stropy, więźbę, pokrycie dachu można zbudować z...

Drewno znakomicie nadaje się do budowy trwałej więźby - to wszyscy wiedzią. Warto przekonać się też do...

Dom z gliny i słomy. Ekologiczny pomysł na dom ze...

Glina, słoma, drewno to produkty naturalne, łatwo dostępne, tanie i przyjazne. Nie brak pasjonatów,...