| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Obróbki blacharskie balkonu. Dlaczego korodują?

Obróbki blacharskie balkonu. Dlaczego korodują?

Dlaczego obróbki blacharskie balkonów i tarasów niszczy korozja? Winą jest często nieprawidłowy montaż obróbek blacharskich.

Ważnym elementem tarasów i balkonów są obróbki blacharskie – blachy cokołowe chroniące ścianę oraz okapniki. Ich głównym zadaniem jest odprowadzanie wody deszczowej. Ze względu na małe spadki posadzki właściwe odwodnienie tarasów i balkonów jest bardzo trudne do wykonania. W wielu poradnikach znajdziesz podpowiedzi, jak prawidłowo dobierać materiały do uszczelnienia tarasu. Jednak nawet poprawnie wykonane warstwy nie uchronią tarasu lub balkonu przed zniszczeniem, jeżeli dojdzie do korozji obróbki blacharskiej. Przez nieszczelną obróbkę wilgoć przedostanie się wówczas pod hydroizolację i spowoduje postępujące niszczenie całego elementu.

Okapniki z blachy

Okapnik sprowadzają deszczówkę do rynny lub – w przypadku jej braku – na zewnątrz konstrukcji balkonu lub tarasu. Brak okapnika powoduje ściekanie wody po ścianach budynku, co w konsekwencji doprowadza do jej wnikania w głąb budynku. W skrajnych wypadkach dochodzi do zniszczenia konstrukcji tarasów i balkonów, ale przede wszystkim do zawilgocenia sąsiadujących z nimi pomieszczeń, a w konsekwencji do powstawania pleśni i grzybów. Okapniki balkonów i tarasów są najczęściej zrobione z blach stalowych o grubości od 0,55 do 0,75 mm, cynkowanych i malowanych.

Między warstwami papy

Dawniej najczęściej układano na tarasach izolację wykonaną z dwóch (lub więcej) warstw papy na lepiku. Okapniki mocowano między papami, były więc oddzielone od podkładu cementowego lub betonowego. Niestety wraz z wprowadzeniem pap termozgrzewalnych  często uznawano, że jedna warstwa takiej papy jest znacznie lepsza niż dwie. Jakie są tego skutki? Obecnie okapniki najczęściej mocuje się bezpośrednio do podkładu cementowego lub betonowego, który jest zwykle wilgotny. Pod wpływem wilgoci, temperatury i zawartego w powietrzu dwutlenku węgla w podkładzie zachodzą procesy chemiczne powodujące korozję na powierzchni stykającej się z nim blachy. Postępująca korozja blaszanego okapnika prowadzi do utraty szczelności strefy okapowej i bardzo szybkiej destrukcji krawędzi balkonu czy tarasu.

Autor: Marek Gawron

Rdza atakuje obróbki na balkonach i tarasach nawet nowych budynków

Okapnik w zaprawie uszczelniającej

W ostatnich latach jako warstwę hydroizolacji często stosuje się rozmaite zaprawy uszczelniające, podpłytkowe. Ma to wiele zalet, jednak użycie zaprawy uszczelniającej powoduje, że szczególnie starannie trzeba zabezpieczać przed korozją metalowe materiały, z którymi się ona styka. W tej technologii okapnik jest zazwyczaj mocowany w warstwie hydroizolacji (czyli w zaprawie uszczelniającej). Montując takie okapniki, wykonawcy zakładają, że zabezpieczone fabrycznie powłoki blachy są wystarczająco odporne na korozję i będą zdolne się oprzeć szkodliwemu działaniu zaprawy. Niestety, jak pokazuje praktyka, często nie jest to wystarczające zabezpieczenie antykorozyjne. Działanie zapraw uszczelniających jest podobne do oddziaływania wilgotnego podkładu cementowego lub betonowego.

Nierówna powierzchnia

Inną istotną przyczyną powodującą niszczenie blaszanych okapników balkonów i tarasów jest korozja blachy poza krawędzią posadzki. Okapnik powinien być ułożony ze spadkiem, aby nie gromadziła się na nim woda. Montuje się go mechanicznie do podkładu cementowego lub betonowego, którego powierzchnia nigdy nie jest idealnie równa (warunki techniczne odbioru robót budowlanych dopuszczają nierówności do 5 mm na dwóch metrach). Trudno jest zamontować wiotką blachę do nierównego podłoża. Nawet jeżeli się to uda i zostanie uformowany spadek, to na powierzchni blachy często powstają niewielkie zastoiska wody, które w połączeniu ze związkami siarki i wapna tworzą mikroogniwa. Dochodzi do tak zwanej korozji elektrochemicznej. To zjawisko jest powodem powstawania ognisk korozji widocznych często na powierzchni okapników. Kolejny problem wynika ze zmiany technologii produkcji blach. Inny sposób wykonywania powłok ochronnych spowodował, że są mniej odporne na korozję niż blachy produkowane dawniej.

Odpowiedni montaż obróbek blacharskich

Przede wszystkim należy zadbać o bardzo staranne wykonanie oraz zabezpieczanie antykorozyjne okapników z blachy. Trzeba je montować do równego, suchego podkładu z zachowaniem odpowiednich spadków. Jeżeli stosujesz tradycyjną izolację z papy, blaszany okapnik powinien być mocowany między dwiema warstwami papy termozgrzewalnej. Można też zastosować systemowe balkonowe profile brzegowe zrobione z innych materiałów niż blacha stalowa (mniej podatnych na korozję), dostosowane do różnych układów warstw posadzkowych tarasów i balkonów. Są one najczęściej wykonane z aluminium powlekanego lub malowanego farbami dającymi pełną odporność na korozję. Kształt profili pozwala na uzyskanie pełnej szczelności w strefie okapowej i nadaje jej estetyczny wygląd.

Podłoga na stropie: zadbaj o odpowiednią akustykę

Prawidłowe wykonanie podłogi na stropie zapewni wyciszenie pomieszczeń na piętrze niżej....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Przebudowa domu - wymiana pokrycia dachowego

Po wymianie pokrycia dachowego dom zyska schludniejszy wygląd. Nowy dach będzie szczelniejsze, być może też...

Przegląd kominiarski i czyszczenie komina....

Kontrole kominiarskie są konieczne z wielu względów. Służą one m.in. ocenie stanu komina oraz jego...

Co wyróżnia dach płaski na tle dachów skośnych?

Jeszcze do niedawna w polskich domach dominowały głównie skośne dachy. Obecnie coraz więcej...

Nowe okna połaciowe do starego dachu

Nowe okna dachowe wprowadzą więcej światła i świeżego powietrza, co podniesie komfort na poddaszu. Zobacz,...

Gdzie lokalizować i jak dobierać wyłazy dachowe...

Dzięki montażowi wyłazu dachowego znacznie łatwiej przedostać się na dach w celu konserwacji komina czy...

Krycie dachu bez błędów. Jak znaleźć dobrego...

Przed Tobą budowa lub remont dachu? Zastanawiasz się, jak znaleźć dobrego dekarza? Podpowiadamy, na co...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.