Jaki styropian na podłogę? Jaki styropian podłogowy będzie najlepszy?
Styropian podłogowy służy nie tylko do ocieplenia podłogi tam, gdzie powinna być ona dobrze zaizolowana termicznie. Ważne są też inne parametry styropianu podłogowego w zależności od przeznaczenia. Jaki styropian wybrać na podłogę? Jakiej grubości? Jaki jest najlepszy styropian pod wylewki?
Spis treści
- Styropian podłogowy EPS - jakie właściwości są ważne?
- Styropian podłogowy w konstrukcji podłogi na gruncie
- Jaka wytrzymałość na ściskanie styropianu podłogowego?
- Jaka nasiąkliwość styropianu podłogowego?
- Styropian podłogowy akustyczny
Styropian podłogowy EPS - jakie właściwości są ważne?
Płyty styropianowe EPS (polistyren ekspandowany) przeznaczone do ocieplenia podłogi na gruncie oraz podłogi nad ogrzewanymi lub nieogrzewanymi pomieszczeniami mają oznaczenia Dach-Podłoga (do ocieplenia podłogi na gruncie można też wykorzystać styropian typu Fundament lub Parking).
Podstawowym wymogiem styropianu podłogowego, obok właściwej termoizolacyjności, jest wytrzymałość na ściskanie, ponieważ styropian będzie obciążony przez konstrukcję podłogi oraz wyposażenie domu na niej umieszczone.
Współczynnik przewodzenia ciepła λ jest ważny, gdy styropian będzie umieszczony w podłodze na gruncie oraz nad lub pod pomieszczeniem nieogrzewanym. Gdy styropian będzie zastosowany w konstrukcji stropu między kondygnacjami mieszkalnymi (ogrzewanymi), izolacyjność termiczna nie jest ważna, za to trzeba pamiętać o akustyce.
Styropian podłogowy w konstrukcji podłogi na gruncie
Styropian podłogowy jest stosowany przede wszystkim w konstrukcji podłogi na gruncie, którą musi ocieplić. Warunki techniczne określają, że współczynnik przenikania ciepła U dla podłogi na gruncie nie powinien być wyższy niż 0,3 W/(m²·K). Żeby podłoga na gruncie osiągnęła taką wartość, trzeba zastosować płyty styropianowe o niskim współczynniku przewodzenia ciepła λ, np. 10 cm styropianu o λ = 0,031-0,038 W/(m·K), albo więcej styropianu o przeciętnych właściwościach termoizolacyjnych.
Opór cieplny, jaki powinna zapewnić warstwa termoizolacyjna, zależy od rodzaju i właściwości pozostałych warstw podłogi. Trzeba pamiętać, że wymagania prawne wyżej przytoczone, to wartości minimalne, które jeszcze nie decydują o tym, że budynek będzie miał optymalną ochronę cieplną. Dlatego też w projektach domów często architekci przyjmują niższe (lepsze), wartości współczynnika przenikania ciepła U dla podłogi na gruncie, żeby ograniczyć straty ciepła tą drogą. W projekcie obok określenia grubości warstwy znajdziemy zapis wskazujący rodzaj styropianu, np. EPS 80 038 lub EPS 100 036, w którym pierwsza liczba wskazuje wytrzymałość na ściskanie płyt, druga - ich współczynnik przenikania ciepła λ.
Jaka wytrzymałość na ściskanie styropianu podłogowego?
Styropian, który będzie umieszczony pod podłogą na gruncie musi mieć odpowiednią wytrzymałość na ściskanie, żeby nie uległ deformacji na skutek obciążenia. Standardowo przyjmuje się, że obciążenia użytkowe w pomieszczeniach mieszkalnych wynoszą 150 kg/m², a w ciągach komunikacyjnych – 250 kg/m². Jeśli styropian będzie miał zbyt małą wytrzymałość na ściskanie, podkład podłogowy ugnie się, a w ślad za tym na posadzce mogą pojawić się rysy i pęknięcia.
Żeby określić wytrzymałość styropianu, bada się, jak wielkie jest naprężenie ściskające, w momencie gdy płyta ugnie się o 10%. Cechę tę zapisuje się w postaci CS(10) x kPa. CS10 oznacza 10-procentowe odkształcenie, a następująca dalej liczba wartość obciążenia w kilopaskalach. Już styropian o wytrzymałości 60 kPa wytrzymuje znacznie większe obciążenia niż standardowe wymogi.
Trzeba więc szukać płyt oznaczonych co najmniej CS(10) 60. W wielu pomieszczeniach obciążenia miejscowe mogą być znacznie większe, np. pod ciężkim kominkiem, wielką wanną w łazience. Pod samochodem w garażu przyjmuje się obciążenia 300 kg/m². Dlatego w projekcie domu mogą być zapisane różne parametry styropianu podłogowego w określonych pomieszczeniach.
Jaka nasiąkliwość styropianu podłogowego?
Styropian jest z natury materiałem o niskiej nasiąkliwości. Ale płyty styropianu umieszczone bezpośrednio w gruncie powinny charakteryzować się niską podatnością na zawilgocenie. W przypadku izolacji podłóg na gruncie ten parametr nie jest wymagany, ponieważ styropian w tym układzie jest odizolowany od wilgotnego gruntu za pomocą 2 warstw folii lub papy rozkładanej na tzw. „chudziaku”. Parametr nasiąkliwości zapisywany w kodzie produktu jako WL(T), który w praktyce nie wynosi więcej jak 4-5% jest ważny przy ocieplaniu ścian fundamentów.
Styropian podłogowy akustyczny
Do wykonania izolacji akustycznej podłóg na stropach stosuje się styropian elastyczny. Jego zadaniem jest tłumienie dźwięków uderzeniowych, które powstają, gdy chodzi się po podłodze na piętrze lub poddaszu. Bez izolacji akustycznej pod podkładem podłogowym odgłosy kroków dobiegające z poddasza mogą być dokuczliwe, gdy siedzimy w salonie na parterze. Styropian elastyczny ulega ściśnięciu pod obciążeniem i wtedy zyskuje właściwość tłumienia dźwięków. Grubość styropianu elastycznego określa się dwiema liczbami – w stanie nieobciążonym i ściśniętym np. 33/30 mm. Trzeba sprawdzić dwa parametry: sztywność dynamiczną - SD oraz ściśliwość - CP. Najlepsze akustycznie jest połączenie dwóch cech: mała sztywność SD i duża ściśliwość CP.
Styropian akustyczny ma wysoki współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,05 W/(m·K), ale nie ma to praktycznie żadnego znaczenia, ponieważ jest stosowany na stropach pomiędzy mieszkaniami, gdzie utrzymywane są takie same temperatury użytkowania pomieszczeń Jeśli ma być zastosowany na stropie, który trzeba też ocieplić, najlepiej ułożyć najpierw warstwę płyt akustycznych, a na nich styropian typu Dach-Podłoga najlepiej o jak najmniejszym współczynniku lambda.