| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Dachówki w arkuszach

Dachówki w arkuszach

Blachodachówki są popularne dlatego, że łączą w sobie wszelkie zalety blach dachowych z wyglądem zbliżonym do tradycyjnej dachówki ceramicznej. Nad pierwszym z tych pokryć górują urodą, dla drugiego zaś są konkurencyjne z racji swej niższej ceny. 

Blachodachówki warstwa po warstwie

Blachodachówki to blachy dachowe z wytłoczonym wzorem przypominającym kształt dachówki tradycyjnej. Sprzedawane są w arkuszach o różnej długości i szerokości. Większość z nich ma budowę warstwową. Sercem blachodachówki jest blaszany rdzeń, który pokrywają z obu stron powłoki zabezpieczające przed korozją, zarysowaniem i działaniem promieni UV. Zewnętrzna warstwa pełni również funkcję dekoracyjną. Dzięki niej blachodachówki mogą być błyszczące lub matowe i mieć niemal dowolny kolor.

Autor: Szandomirski Andrzej

Dachówki w arkuszach

Autor: Mariusz Bykowski

Dachówki w arkuszach

Jeden metal, różne powłoki

Na rynku niepodzielnie królują blachodachówki stalowe. Różnią się między sobą kolorem, wzorem wytłoczenia, fakturą. Ich trwałość ocenia się na 30-50 lat. Blachodachówki takie mają grubość 0,4-1,25 mm. Ważą od 4,2 do 6,5 kg/m2. Zawsze pokrywane są powłokami ochronnymi i dekoracyjnymi. Zabezpieczają je one między innymi przed korozją. Jedne pokryte są poliestrem, inne PVDF, TC 50, PRELAQ 50, plastizolem lub puralem. Każde z tych tworzyw ma swoiste cechy, które rzutują na właściwości blachodachówek.

Dachowa awangarda

Duże zainteresowanie blachodachówkami wśród klientów owocuje wzmożoną konkurencją między producentami. Każdy z nich chce ulepszyć swój produkt i wprowadzić do niego jakieś nowatorskie rozwiązania.
W sprzedaży są, więc na przykład blachodachówki samonośne. Ich arkusze mają specjalnie wyprofilowane łaty nośne. Sprzedawane są wraz z metalowymi profilami montażowymi, które mocuje się zamiast kontrłat. Podczas układania takich blachodachówek odpada jedna czynność – nie trzeba do więźby dachowej przybijać drewnianych łat, na których miałyby się oprzeć arkusze.

Inną ciekawostką są blachodachówki z posypką. Ich metalowy rdzeń pokryty jest termicznym stopem aluminiowo-cynkowym, który znacznie poprawia trwałość blachy. Warstwę wierzchnią pokrywa zaś drobnoziarniste kruszywo mineralne powleczone żywicą akrylową. Żywica wzbogacona jest substancjami chemicznymi, które zabezpieczają przed rozwojem grzybów i mchu. Blachy z posypką nie nagrzewają się tak szybko jak zwykłe blachodachówki. Ich zaletą jest także to, że zimą nie ześlizguje się z nich gwałtownie zalegająca czapa śnieżna.

Jaki kocioł, taki komin

Wymiana kotła opalanego paliwem stałym na kocioł gazowy wiąże się z koniecznością modernizacji...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jakie warunki powinien spełniać projekt dachu,...

Jeśli jeszcze zanim kupisz działkę, widzisz oczami wyobraźni swój dom i doskonale wiesz, że znajdzie...

Okap dachu. Kiedy można z niego zrezygnować?

Dach z okapem to zdecydowanie najczęściej wybierane rozwiązanie w domach jednorodzinnych. Nie wszyscy nawet...

Wiązanie betonu w trakcie mrozów. Czy możliwe...

W warunkach zimowych wiązanie betonu jest znacznie utrudnione. Dlatego betonowanie zimą nie jest ani...

Rynny plastikowe i rynny stalowe. Jak je kupować?

Do odwodnienia dachu można wybrać rynny plastikowe lub rynny stalowe. Można również wykonać...

Dach dwuspadowy - jak wybrać projekt domu ze...

Dach dwuspadowy to doskonała inwestycja. Projekt domu z dachem dwuspadowym nie zaskoczy nas trudnościami i...

Markizy i rolety zewnętrzne na okna dachowe

Okna dachowe znakomicie doświetlają poddasze. Jednak więcej światła, oznacza również więcej ciepła....