| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Dachówki w arkuszach

Dachówki w arkuszach

Blachodachówki są popularne dlatego, że łączą w sobie wszelkie zalety blach dachowych z wyglądem zbliżonym do tradycyjnej dachówki ceramicznej. Nad pierwszym z tych pokryć górują urodą, dla drugiego zaś są konkurencyjne z racji swej niższej ceny. 

Blachodachówki warstwa po warstwie

Blachodachówki to blachy dachowe z wytłoczonym wzorem przypominającym kształt dachówki tradycyjnej. Sprzedawane są w arkuszach o różnej długości i szerokości. Większość z nich ma budowę warstwową. Sercem blachodachówki jest blaszany rdzeń, który pokrywają z obu stron powłoki zabezpieczające przed korozją, zarysowaniem i działaniem promieni UV. Zewnętrzna warstwa pełni również funkcję dekoracyjną. Dzięki niej blachodachówki mogą być błyszczące lub matowe i mieć niemal dowolny kolor.

Autor: Szandomirski Andrzej

Dachówki w arkuszach

Autor: Mariusz Bykowski

Dachówki w arkuszach

Jeden metal, różne powłoki

Na rynku niepodzielnie królują blachodachówki stalowe. Różnią się między sobą kolorem, wzorem wytłoczenia, fakturą. Ich trwałość ocenia się na 30-50 lat. Blachodachówki takie mają grubość 0,4-1,25 mm. Ważą od 4,2 do 6,5 kg/m2. Zawsze pokrywane są powłokami ochronnymi i dekoracyjnymi. Zabezpieczają je one między innymi przed korozją. Jedne pokryte są poliestrem, inne PVDF, TC 50, PRELAQ 50, plastizolem lub puralem. Każde z tych tworzyw ma swoiste cechy, które rzutują na właściwości blachodachówek.

Dachowa awangarda

Duże zainteresowanie blachodachówkami wśród klientów owocuje wzmożoną konkurencją między producentami. Każdy z nich chce ulepszyć swój produkt i wprowadzić do niego jakieś nowatorskie rozwiązania.
W sprzedaży są, więc na przykład blachodachówki samonośne. Ich arkusze mają specjalnie wyprofilowane łaty nośne. Sprzedawane są wraz z metalowymi profilami montażowymi, które mocuje się zamiast kontrłat. Podczas układania takich blachodachówek odpada jedna czynność – nie trzeba do więźby dachowej przybijać drewnianych łat, na których miałyby się oprzeć arkusze.

Inną ciekawostką są blachodachówki z posypką. Ich metalowy rdzeń pokryty jest termicznym stopem aluminiowo-cynkowym, który znacznie poprawia trwałość blachy. Warstwę wierzchnią pokrywa zaś drobnoziarniste kruszywo mineralne powleczone żywicą akrylową. Żywica wzbogacona jest substancjami chemicznymi, które zabezpieczają przed rozwojem grzybów i mchu. Blachy z posypką nie nagrzewają się tak szybko jak zwykłe blachodachówki. Ich zaletą jest także to, że zimą nie ześlizguje się z nich gwałtownie zalegająca czapa śnieżna.

Przeczytaj dodatkowo:
Markizy i rolety zewnętrzne na okna dachowe

Okna dachowe znakomicie doświetlają poddasze. Jednak więcej światła, oznacza również więcej ciepła....

Ocieplenie dachu płaskiego w domu...

Czym różni się budowa dachu płaskiego w domu energooszczędnym od zrobienia podobnego w domu wykonanym...

Krycie dachu bez błędów. Jak znaleźć dobrego...

Przed Tobą budowa lub remont dachu? Zastanawiasz się, jak znaleźć dobrego dekarza? Podpowiadamy, na co...

Ocieplenie poddasza - sposoby i materiały do...

Żeby móc komfortowo mieszkać na poddaszu, musi być odpowiednio przeprowadzona izolacja dachu. Inaczej...

Wiązanie betonu w trakcie mrozów. Czy możliwe...

W warunkach zimowych wiązanie betonu jest znacznie utrudnione. Dlatego betonowanie zimą nie jest ani...

Stropy prefabrykowane - właściwości i zalety

Stropy prefabrykowane, choć dają wiele możliwości i znacznie przyspieszają przebieg prac na budowie dopiero...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.