| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Blachodachówki modułowe. Montaż blachodachówki na dachu skośnym - listwa startowa i montaż paneli.

Blachodachówki modułowe. Montaż blachodachówki na dachu skośnym - listwa startowa i montaż paneli.

Na to, czy dach skośny będzie w dobrym stanie ma wpływ wiele elementów. Kluczową sprawą jest fachowe krycie dachu. W przypadku, kiedy praca zostanie wykonana wadliwie, pomiędzy panelami blachodachówki modułowej mogą powstać szczeliny, którymi do wnętrza budynku przedostawać się będzie wilgoć. Zobacz jak mocować listwę startową i przykręcać panele blachodachówki.

Montaż listwy startowej

Listwa startowa stanowi bazę dla dalszego montażu paneli blachodachówki. Należy montować je w sposób dokładny, tak by po przymocowaniu listwy tworzyły idealną linię prostą i były na tej samej wysokości. Na każdy arkusz przypada jeden panel startowy. Ze względów bezpieczeństwa warto kierować się zasadą, że kierunek montażu powinien być zgodny z kierunkiem najczęściej wiejących wiatrów w okolicy, choć nie jest to regułą. Z uwagi na to, że arkusze są symetryczne, kolejność układania arkuszy jest dowolna i decydują tu takie czynniki jak poziom skomplikowania połaci, rozmieszczenie „przeszkód” na dachu, takich jak lukarny, kominy itd. Ważnym czynnikiem jest również nachylenie dachu, które decyduje o wygodzie układania pokrycia.

Montaż blachodachówki modułowej - krok po kroku

 1. Przed rozpoczęciem montażu listwy startowej należy zamontować obydwa pasy nadrynnowe oraz wykonać obróbki bocznych krawędzi dachu. Szerokość okapu musi umożliwić zamontowanie listwy startowej i powinna wynosić ok. 250 mm.
 2. W pierwszej kolejności zaznacza się na całej długości pasa dokładną odległość od krawędzi obróbki. 
 3. Listwę startową zaczepia się o górną krawędź zamontowanego wcześniej drugiego pasa nadrynnowego.
 4. Listwy startowe mocuje się wkrętami do deski okapowej na całej jej długości po czym sprawdza czy zostały przytwierdzone równolegle do okapu i czy stanowią jedną linię.
 5. W następnej kolejności mocuje się pierwszy arkusz blachodachówki modułowej. Zaczepia się go o listwę startową i dociska z całej siły. Na górze każdego arkusza znajdują się gotowe zakładki z otworami montażowymi. Kolejno zaczynając od środka mocuj arkusz do łaty.
 6. Łącznik wkręcaj prostopadle do łaty nie wyginając wcześniej zakładki montażowej. Dokręcony łącznik powinien dociągnąć cały arkusz do listwy startowej.
 7. Dla bezpieczeństwa pierwszy rząd paneli mocuj od czoła z listwą startową wkrętami. Wkręty pomaluj farbą zaprawową w kolorze pokrycia.
 8. W celu dokładnego spasowania,  od czoła arkusze dobija się gumowym młotkiem tak, aby ich nie uszkodzić i nie porysować.
 9. Zamocuj kolejne arkusze. Kolejność układania jest sprawą indywidualną.
Autor: Blachy Pruszyński

Montaż pierwszego arkusza blachodachówki modułowej

WAŻNE

Kontrola podczas krycia dachu

W trakcie układania blachodachówki modułowej należy regularnie sprawdzać oraz mierzyć:

 • czy złącza zakładkowe idealnie na siebie zachodzą,
 • czy ułożone arkusze tworzą równe szeregi,
 • czy wkręty nie są przykręcone zbyt mocno i nie powodują deformacji pokrycia.
Autor: Blachy Pruszyński

Górna krawędź listwy oparta na brzegu drugiego pasa nadrynnowego utworzy szczelinę umożliwiającą swobodną cyrkulację powietrza zatrzymując jednocześnie nieczystości oraz uniemożliwiając podwiewanie śniegu

Montaż z wykorzystaniem panelu jednomodułowego

Alternatywnym sposobem montażu blachodachówki ARAD PREMIUM jest użycie w pierwszym pasie naprzemiennie paneli dwu i jednomodułowych. Rozwiązanie takie eliminuje łączenie się w jednym miejscu czterech paneli oraz usztywnia połączenia pomiędzy poszczególnymi arkuszami. Wydaje się również być bardziej wygodne, gdyż ułatwia dostęp do kolejnych montowanych paneli.

 1. Tradycyjnie rozpoczyna się od ułożenia listwy startowej wzdłuż okapu. Sprawdź, czy listwy zostały zamontowane równolegle do okapu i czy stanowią jedną linię.
 2. Panele układaj naprzemiennie – rozpoczynaj od panelu z dwoma modułami. Następnie układaj pierwszy panel jednomodułowy. Po czym układaj panel z dwoma modułami. Kontynuuj taki sposób montażu do końca listwy startowej.
 3. Po ułożeniu pierwszego rzędu naprzemiennie kontynuuj montaż korzystając już tylko z paneli dwumodułowych. Od tego momentu kolejność układania następnych paneli jest dowolna.
 4. Na każdym z etapów dokładnie dociskaj elementy do siebie korzystając z gumowego młotka.
 5. Należy pamiętać, że na każdym etapie sprawdza się dokładność układania kolejnych elementów – kontrolując ich montaż względem okapu, kalenicy i bocznych krawędzi dachu.
 6. W celu wyrównania górnej linii układanych paneli np. przy kalenicy dokładaj arkusz jednomodułowy.
Autor: Blachy Pruszyński

Dzięki symetrycznemu kształtowi paneli blachodachówki ARAD PREMIUM możliwe jest dowolne układanie arkuszy wymuszone doraźnymi potrzebami oraz wyobraźnią montażysty

Przeczytaj dodatkowo:
Obróbka komina. Jak uniknąć nieszczelności?...

Poprawna i szczelna obróbka komina sprawia problemy wielu ekipom wykonawczym. Przejście dachowe dla...

Wybierz pokrycie dachowe. Jak kupować dachówki...

Dachówki ceramiczne wciąż utrzymują wysoką cenę. Dlatego zakupiony materiał powinien spełniać twoje...

Markizy i rolety zewnętrzne na okna dachowe

Okna dachowe znakomicie doświetlają poddasze. Jednak więcej światła, oznacza również więcej ciepła....

Naturalne pokrycia dachowe. Strzecha, wióry...

Neutralna barwa strzechy, gontów drewnianych lub wiórów osikowych sprawia, że dach nie...

Jakie okna dachowe spełnią standardy NF15 i NF40?...

Jednym z ważnych aspektów przy budowie domu pasywnego i energooszczędnego, jest dostarczenie...

Wymiana pokrycia dachowego bez wymiany więźby...

Nowe pokrycie dachowe nie może nadmiernie obciążyć starej więźby dachowej. Dlatego najprościej jest...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.