Ocieplenie starego domu z drewna. Dlaczego można to zrobić tylko wełną mineralną?

2023-09-05 7:20
dom z drewna
Autor: Daniel Rumiancew Ocieplenie domu z drewna od zewnątrz można wykonać metodą lekką suchą albo BSO (metodą lekką mokrą). W obu przypadkach termoizolację stanowić musi wełna mineralna

Jeśli stary drewniany dom nie spełnia standardów w zakresie energooszczędności, powinno się wykonać jego ocieplenie od zewnątrz. Można wykonać je metodą lekką suchą albo ETICS (metodą lekką mokrą). Zobacz, jaki materiał należy zastosować do termomodernizacji starego domu z drewna. Jak ocieplić stary dom z drewna?

Spis treści

  1. Jak ocieplić stary dom z drewna? Są dwie metody
  2. Ocieplenie domu z drewna metodą lekką suchą
  3. Ocieplenie domu z drewna - jaka wełna mineralna przy metodzie lekkiej suchej?
  4. Ocieplenie domu z bali
  5. Ocieplanie domu z drewna od zewnątrz systemem ETICS
9. Ocieplenie i wykończenie ścian zewnętrznych. Szkoła budowania.

Jak ocieplić stary dom z drewna? Są dwie metody

Termomodernizacja starego domu z drewna wymaga pewnej wiedzy i starannego wykonania z uwzględnieniem specyfiki drewna, które ma się znaleźć pod ociepleniem. Ocieplenie domu drewnianego (ocieplenie domu z bali) od zewnątrz może być wykonane na dwa sposoby:

  • może to być metoda lekka sucha albo
  • ETICS, dawniej zwana metodą lekką mokrą.

W obu przypadkach do termoizolacji powinna być użyta wełna mineralna, skalna lub szklana. Jest to materiał, który zapewnia paroprzepuszczalność konstrukcji (z tego powodu do ocieplania domu drewnianego nie należy używać styropianu). Dom drewniany można ocieplić też sztywnymi płytami drzewno-magnezytowymi, które przy okazji znacznie poprawią izolacyjność akustyczną ścian.

Ocieplenie starego domu drewnianego od zewnątrz
Autor: Andrzej T. Papliński|Zbigniew Zaporowski Drewniany dom po remoncie dachu i adaptacji poddasza (zdjęcie lewe) wyglądał jak zestawiony z dwóch niedopasowanych do siebie części. Górna z nowym dachem wystawała ponad dolną nieocieploną. Po dodaniu od zewnątrz termoizolacji osłoniętej nową drewnianą oblicówką powierzchnie elewacji obu poziomów się zlicowały (zdjęcie prawe)

Ocieplenie domu z drewna metodą lekką suchą

Ocieplenie domu drewnianego metodą lekką suchą nie jest trudne i dlatego można je przeprowadzić we własnym zakresie. Elewacja ocieplonego domu może być wykończona okładziną drewnianą, okładziną drewnopodobną, płytami elewacyjnymi, blachą, czyli materiałami, które mocuje się do rusztu.

Ocieplenie domu z drewna - jaka wełna mineralna przy metodzie lekkiej suchej?

W przypadku gdy ocieplenie domu drewnianego będzie wykonywane metodą lekką suchą zazwyczaj nie są potrzebne obliczenia statyczne dotyczące liczby i rozstawu mocowań potrzebnych do utrzymania ocieplenia wraz z wykończeniem elewacji. Nie trzeba również wyliczać liczby i rozmieszczenia mocowań płyt wełny mineralnej, tak jak to trzeba zrobić przy metodzie lekkiej mokrej.

Do ocieplenia ścian domu drewnianego najlepiej użyć wełny mineralnej półtwardej w płytach. Wełnę należy układać w dwóch warstwach. Przed montażem izolacji elewację drewnianą trzeba zaimpregnować i wymienić na nowe najbardziej zniszczone i zainfekowane przez grzyb elementy. Pierwsza warstwa ocieplenia musi być zakryta folią paroizolacyjną, natomiast na drugiej warstwie wełny mineralnej układa się wiatroizolację - najczęściej jest to folia wiatroizolacyjna o wysokiej paroprzepuszczalności. Na tak przygotowanej ścianie mocuje się ruszt dystansowy (2-3 cm grubości), na którym mocowana jest okładzina zewnętrzna np. szalówka drewniana, płaskie płyty drewnopodobne, płyty elewacyjne, czy blacha.

Jeżeli elewacja będzie wykańczana tynkiem, trzeba zachować szczególną ostrożność na łączeniach wełny i rusztu drewnianego.

Powodem stosowania rozwiązania z tynkiem jest niewystarczająca nośność drewna na elewacji (oblicówka ma zbyt małą grubość, a przez to sztywność), która nie gwarantuje właściwego utrzymania przez ruszt montowanej warstwy ocieplenia z wełny mineralnej wraz z nową oblicówką. Taka sytuacja zazwyczaj występuje na szczytach budynków, gdy mamy do czynienia ze ścianami szkieletowymi obitymi szalówką.Wybierającym wykończenie tynkiem radzimy, aby położenie warstwy zbrojonej (siatki, kleju) i cienkiej warstwy tynku wysokoparoprzepuszczalnego powierzyć jednak firmie specjalistycznej.

Gdy elewacja ma być wykończona tynkiem, nie montujemy wiatroizolacji. Bezpośrednio na wełnę mineralną nanosi się kolejne warstwy wykończenia systemu ETICS.

Zobacz też:

Warto wiedzieć
Dom z bali

Autor: Piotr Mastalerz

Dom z bali świerkowych

Ocieplenie domu z bali


Ściany z bali najczęściej ociepla się od wewnątrz, aby nie stracić nic z uroku elewacji. Wykorzystuje się do tego najczęściej wełnę mineralną grubości 15-20 cm. Układa się ją między drewnianym rusztem przymocowanym do ścian. Następnie całość izoluje się folią paroizolacyjną. Ocieplone ściany wykańcza się deskami, płytami gipsowo-kartonowymi lub gipsowo-włóknowymi. 
Dom z bali można też ocieplić od zewnątrz. Materiał termoizolacyjny układa się wtedy między listwami drewnianego rusztu przybitego do ścian, zabezpiecza folią wiatroizolacyjną i osłania elewacją z desek. Niestety, dom tak ocieplony nie będzie już miał oryginalnej elewacji.

Ocieplanie domu z drewna od zewnątrz systemem ETICS

Ocieplanie domu drewnianego systemem ETICS jest nieco trudniejsze i obarczone większym ryzykiem niż ocieplanie metodą lekką suchą. Ocieplając budynek drewniany metodą lekką mokrą, możemy stosować tylko systemy, w których wykorzystywana jest wełna mineralna i tynk o dużej paroprzepuszczalności.

Systemy ociepleń, które wykorzystują styropian i tynk akrylowy, z powodu braku paroprzepuszczalności nie nadają się do ocieplania domów drewnianych.

W związku z niezbyt częstym stosowaniem metody ETICS w budynkach drewnianych bezwzględnie należy stosować się do zaleceń producenta systemu, a wykonanie ocieplenia ścian lepiej powierzyć fachowcom.

W systemie ETICS ocieplenie ścian powinno być wykonane z wełny mineralnej odpowiedniej twardości i wytrzymałości, żeby utrzymała zamocowania. Wełnę przykleja się do elewacji na klej i mocuje dodatkowo specjalnymi wkrętami (do drewna nie stosuje się łączników wbijanych). Klej do wełny musi być przepuszczalny, aby umożliwił oddychanie drewnianej ściany. Musi być też elastyczny, tak by nie doszło do oderwania się ocieplenia od ściany na skutek zmiany wymiarów drewna w wyniku jego pracy (kurczenia się, gdy jest sucho, i pęcznienia pod wpływem wilgoci). Trzeba także sprawdzić, jak klej łączy się z impregnatem, którym pokryte jest drewno. Bywa, że nie łączy się z drewnem zaimpregnowanym, ponieważ jego powierzchnia jest tłusta.

Wykończenie elewacji stanowi tynk cienkowarstwowy o dużej paroprzepuszczalności, - silikatowy, silikonowo-silikatowy bądź tynk mineralny. Nie trzeba już stosować dodatkowej wiatroizolacji, paroizolacji oraz szczelin dylatacyjnych, bo ocieplenie wykonane w jednolitym systemie zapewnia nieprzewiewalność, odpowiednie zabezpieczenie przed wilgocią oraz odprowadzenie jej z ocieplenia.

Sprawdź, ile wiesz o ocieplaniu domu i materiałach ociepleniowych

Pytanie 1 z 8
Czym nie mocuje się płyt styropianowych do ścian?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany