Układanie podłogi na starej posadzce: do czego służy podkład renowacyjny?

2010-07-27 14:36

Układanie nowej podłogi na starym podłożu, nie zawsze musi wiązać się z koniecznością zerwania istniejącej posadzki. Przy remoncie domu, jeśli stara podłoga jest w dobrym stanie można zastosować podkład renowacyjny, na którym będzie można ułożyć nowe płytki, wykładzinę, parkiet. Zobacz, jak to zrobić.

Podkład renowacyjny
Autor: Mariusz Bykowski

Do czego służy podkład renowacyjny i jak go prawidłowo ułożyć?

Podkład renowacyjny to podkład, którym można pokryć starą podłogę bez konieczności zrywania istniejącej posadzki i ułożyć na nim nową posadzkę, np. płytki, wykładzinę, parkiet.

Przed jego wylaniem trzeba jednak odpowiednio przygotować podłoże, czyli ułożyć taśmę dylatacyjną z pianki poliuretanowej, która będzie oddzielać go od ściany. Dzięki temu podkład będzie mógł pracować (czyli swobodnie się odkształcać) i nie będzie pękał. Ponadto trzeba też pokryć starą posadzkę preparatem gruntującym przygotowanym w proporcjach podanych przez producenta. Po zagruntowaniu powierzchnię należy jak najszybciej posypać suchą zaprawą lub piaskiem, dzięki czemu podkład będzie się lepiej trzymał.
Po mniej więcej trzech godzinach od zagruntowania całą powierzchnię podłogi trzeba odkurzyć i ułożyć na niej siatkę z włókna szklanego. Dopiero na niej układa się podkład renowacyjny, a prace należy zacząć od części w narożu położonym najdalej od wejścia.

W domach, w których przeprowadza się remont domu, trzeba pamiętać o tym, że grubość nowego podkładu może w istotny sposób podnieść poziom podłóg. Może się to stać przyczyną takich niedogodności jak konieczność skracania drzwi, by zmieściły się ościeżnicach.

Nasi Partnerzy polecają