Suchy tynk - płyty gipsowo-włóknowe dobrze wykorzystane

2007-05-22 2:00

Płyty gipsowo-włóknowe są wykonane z masy gipsowej połączonej z włóknami celulozowymi. Oba składniki są zmieszane i sprasowane pod ciśnieniem. Można z nich wykonać tak zwany suchy tynk.

Płyty gipsowo-włóknowe
Autor: FELS WERKE Płyty gipsowo-włóknowe

Z płyt gipsowo-włóknowych wykonuje się najczęściej tak zwany suchy tynk. Wykańcza się nimi ściany murowane, tak by były równe i można je było pomalować lub położyć na nich tapetę. Nie mają oklein kartonowych jak płyty gipsowo-kartonowe. Niektóre z nich zbudowane są z rdzenia gipsowego oklejonego z dwóch stron płytami gipsowo-włóknowymi. Na stykach pomiędzy płytami nie stosuje się wzmocnień taśmą, lecz 5-7-milimetrowe spoiny wypełnia się specjalną masą szpachlową lub klei dwuskładnikowym klejem poliuretanowym.

Aby łączenia nie pękały, masę szpachlową należy nakładać w dwóch warstwach z zachowaniem przerw technologicznych na ich wyschnięcie i stwardnienie. Płyty nie wymagają gruntowania przed malowaniem, klejeniem tapety bądź nakładaniem glazury, gdyż w trakcie produkcji zostały zabezpieczone przed nadmiernym wchłanianiem wilgoci.

Płyty gipsowo-włóknowe są twarde, ogniochronne i dobrze znoszą działanie wilgoci, mogą być więc stosowane we wszystkich pomieszczeniach. Można je zespalać z materiałem termoizolacyjnym, nadają się wówczas do docieplania ścian od wewnątrz. Można je także stosować na poszycia zewnętrzne w domach szkieletowych. Muszą jednak być wówczas osłonięte na przykład oblicówką drewnianą lub winylową. Płyty gipsowo-włóknowe są mocniejsze od gipsowo-kartonowych, ale lepsze parametry pociągają za sobą wyższą cenę.