Stopnie schodów - wykończenie bez tajemnic
Schody żelbetowe to rozwiązanie często stosowane wewnątrz domu. Wyglądają ciężko i masywnie, ale dają wiele możliwości przy wyborze materiałów wykończeniowych na stopnie schodów.
Autor: Mariusz Bykowski
W schodach żelbetowych odpowiedniego wykończenia wymagają wszystkie części stopni: poziome płaszczyzny, czyli stopnice, pionowe – podstopnice oraz cokoły – fragmenty ścian położone bezpośrednio nad stopniami.
Stopnice pokrywa się materiałem nieśliskim i odpornym na ścieranie, natomiast podstopnice, o które najczęściej uderzamy czubkami butów, powinny być odporne na uderzenia.
Autor: Mariusz Bykowski
Stopnie schodów - jak wybierać materiał?
Na wybór materiału wpłynie miejsce, w jakim się schody znajdują, i sposób wykończenia podłogi na obu kondygnacjach. Warto też zadać sobie kilka innych pytań.
- Jaki kształt mają biegi schodów? Stopnie o prostych biegach możemy wykończyć prawie każdym materiałem. Na stopnie zabiegowe lepiej nie wybierać materiałów, które wymagają przycinania (płytki ceramiczne, twarda wykładzina) – powoduje to mało estetyczny wygląd stopni i duże straty materiału.
- Kto będzie ich używał? W domu, gdzie są małe dzieci czy osoby starsze, schody powinny być wykończone materiałem możliwie jak najlepiej amortyzującym upadki. Jeśli dzieci często bawią się na schodach, materiał powinien być również ciepły (drewno, wykładzina).
- Czy schody mają być ciche? Rodzaj dźwięków, jakie dają poszczególne materiały, może mieć wpływ na komfort użytkowania schodów. Wykładzina i drewno pochłaniają dźwięki, natomiast kamień i płytki ceramiczne dają czasami mocne odgłosy kroków.
- Czy schody będą narażone na uszkodzenia? Jeśli nie zakończyliśmy jeszcze wyposażania domu, weźmy pod uwagę, że podczas wnoszenia mebli schody mogą się zniszczyć. Do wykończenia stopni nie wybierajmy wtedy miękkich gatunków drewna czy łatwo niszczących się wykładzin.
Jaki mamy wybór?
Najlepsze materialy do wykończenia stopni schodów:
- beton,
- wykładzina elastyczna lub dywanowa,
- drewno,
- kamień naturalny (np. marmur, granit, twardy piaskowiec),
- płytki ceramiczne (terakota, gres, klinkier).