Mozaika przemysłowa w domu - wytrzymała podłoga w nowoczesnych wnętrzach
Mozaika przemysłowa nazywana jest też parkietem przemysłowym albo sztorcowym. Kiedyś można ją było spotkać jedynie w przemysłowych halach i miejscach użyteczności publicznej. Dziś doskonale sprawdza się także we wnętrzach – przede wszystkim tych nowocześnie urządzonych.
Autor: Piotr Mastalerz
Mozaika przemysłowa „na dziko” – taki wzór powstaje po rozerwaniu brytów i przyklejeniu każdej deszczułki oddzielnie
Mozaika przemysłowa łączy niektóre cechy mozaiki i bruku, układa się ją bowiem z wąskich deszczułek, węższych nawet od deszczułek tradycyjnej mozaiki, ale grubszych od nich, a niekiedy grubszych nawet od bruku.
Polecamy:
- Bruk - niezwykle trwała i oryginalna podłoga drewniana
- Mozaika tradycyjna - efekt trójwymiarowej podłogi
Deszczułki mozaiki: grubsze niż szersze
Najczęściej deszczułki mozaiki przemysłowej mają szerokość 8-10 mm i grubość 14-22 mm. Regułą jest, że są grubsze niż szersze. Dzięki takiemu ustawieniu drewnianych elementów posadzka ma bardzo dobre parametry – jest odporna na ścieranie i odkształcenia.
Poza tym, jak na mozaikę przystało, jest tańsza od parkietu o 20-30%. Moziaka sprzedawana jest w brytach połączonych taśmą samoprzylepną.
Drewno na mozaikę
Korzystny układ słojów i wielkość drewnianych elementów sprawiają, że może być wykonana praktycznie z każdego drewna posadzkowego Dlatego też oferta producentów jest niezwykle bogata – obejmuje kilkadziesiąt gatunków egzotycznych i kilkanaście krajowych.
Układanie mozaiki
Do jej przyklejenia można zastosować dowolny klej przeznaczony do parkietów. Należy go nakładać na podłoże pacą o wysokości zęba 4 mm.
Układając posadzkę, można zachować ułożenie deszczułek w brycie – równoległe lub w cegiełkę symetryczną. W takiej sytuacji po przyklejeniu całego brytu wystarczy zerwać taśmę samoprzylepną.
To mało pracochłonny sposób ułożenia posadzki. Znacznie więcej wysiłku wymaga ułożenie mozaiki przemysłowej „na dziko”, czyli z nieregularnym ustawieniem deszczułek. Przed przyklejeniem trzeba rozerwać bryt i każdy element przyklejać oddzielnie. Ta mrówcza praca zaowocuje piękną posadzką o nieregularnym wzorze mieniącym się różnymi odcieniami drewna.