Jak chronić drewno przed zniszczeniem?
Każde drewno użytkowe powinno być odpowiednio zabezpieczone - adekwatnie do funkcji jakie pełni. Metod jest kilka.
Autor: Radosław Wojnar
Lakierowanie jest zabiegiem tworzącym na powierzchni drewna twardą, odporną na ścieranie i wodę powłokę. Sprawia, że drewno łatwiej jest utrzymać w czystości. Do drewna egzotycznego poleca się stosowanie lakierów poliuretanowych, które zachowują większą elastyczność niż inne rodzaje lakierów.
Lakier wpływa również na kolor drewna. Używając lakierów wodnych, mamy gwarancję, że barwa drewna pozostanie niezmieniona, ale może być nieco spłaszczona. Lakiery rozpuszczalnikowe dają efekt przyciemnienia drewna, zwiększają różnorodność odcieni, ożywiają kolor. Trzeba jednak pamiętać, że odnawianie posadzki lub schodów pokrytych lakierem wymaga cyklinowania.
Olejowanie chroni drewno przed wilgocią, zabezpieczając je przed wysychaniem i pękaniem. Drewno zaolejowane jest mniej podatne na zmiany wilgotności powietrza niż drewno polakierowane (ma lepiej zaimpregnowane pory), dlatego tę metodę zabezpieczenia poleca się w łazienkach, ogrodach zimowych i na zewnątrz. Drewno zaolejowane po jakimś czasie matowieje, dlatego wymaga systematycznej pielęgnacji. W warunkach domowych trzeba je przynajmniej raz na miesiąc pokryć pastą olejową, a następnie wypolerować. Powierzchnia drewna pokryta olejem wygląda naturalnie, ale efektem zaolejowania może być przyciemnienie drewna.
Woskowanie drewna egzotycznego może być zabiegiem ryzykownym. Istnieje niebezpieczeństwo, że woda pozostawi na powierzchni drewna białe plamy. Jeśli już decydujemy się na woskowanie, musimy bardzo starannie dobrać rodzaj wosku – sprawdzi się tylko wosk odporny na plamy z wody.