Gdzie musi być płyta gipsowa, a gdzie nadaje się tylko tynk gipsowy. Poradnik
Podczas budowy lub remontu domu ściany można pokryć tynkiem z zaprawy gipsowej lub płytami gipsowo-kartonowymi, ewentualnie gipsowo-włóknowymi. Są jednak miejsca, w których lepiej jest zastosować tynk, a są też takie, gdzie bez płyty ani rusz. Przekonaj się, jaki materiał wykończeniowy zastosować, aby nie żałować.
Jaki materiał na ściany wewnętrzne?
Jeśli są nowe i równe, najlepiej pokryć je 8-10-milimetrową warstwą zaprawy gipsowej. Jednak gdy są nierówne, krzywe lub gdy chcemy docieplić ścianę od wewnątrz, to lepiej jest zastosować płyty gipsowe. Do ściany mocuje się wtedy drewniany lub metalowy stelaż i do niego przykręca płyty. Między płytami a ścianą pozostaje przestrzeń, w której można ukryć przewody instalacyjne lub wypełnić ją materiałem termoizolacyjnym.
Inaczej sprawa wygląda w wypadku ścian w łazienkach lub pralniach. Zwykła zaprawa gipsowa i zwykłe płyty nie powinny być tam stosowane. Co prawda istnieją płyty wodoodporne, ale by wytrzymały działanie wody, trzeba je dodatkowo pomalować środkiem, który zmniejszy ich nasiąkliwość. Taniej wyjdzie, gdy preparat taki zmiesza się z zaprawą gipsową i otynkuje nią kuchnię lub łazienkę. Uzyska się wówczas podobny efekt za mniejsze pieniądze.
Z czego robić sufity
Można je z powodzeniem otynkować zaprawą gipsową. Płyt gipsowo-kartonowych nie powinno się przyklejać do sufitu, gdyż mogą odpaść . Można je jedynie przymocować na stelażu zamontowanym do sufitu. Wiąże się to jednak z dodatkową pracą i dodatkowymi kosztami.
Poddasza i ścianki działowe
Zaprawą gipsową nie da się tynkować skosów poddasza. Można tam za to użyć płyty. Przydają się one też do budowy lekkich ścianek działowych. Wystarczy zmontować metalową bądź drewnianą konstrukcję i przykręcić do niej dwustronnie płyty.
Powierzchnie zaokrąglone
Płyty gipsowo-kartonowe elastyczne nadają się do obudowywania lekko zakrzywionych powierzchni. Niestety maksymalny kąt ich wygięcia nie jest duży. Nie da się więc nimi pokryć na przykład kolumn o małej średnicy, które zaś z powodzeniem można otynkować na mokro. Jednak gdy przy zabudowywaniu pomieszczeń płytami użyje się dodatkowo półokrągłych profili z metalu lub tworzywa sztucznego, można z ich pomocą zaokrąglić kanciaste narożniki ścian. W podobny sposób można wykończyć klatki schodowe o okrągłym lub półokrągłym przekroju lub nadać otworom drzwiowym kształt łuku. Przy użyciu zaprawy gipsowej nie da się tego zrobić.
Autor: Mariusz Bykowski
Autor: Mariusz Bykowski