Adaptacja nieużytkowego poddasza. Poddasze dobrze ocieplone i wykończone

2019-02-12 12:12
Aranżacja wnętrz poddasza
Autor: materiały uczestników konkursu Remont Roku 2017 Stolik z starej skrzyni dodaje wnętrzom charakteru

Przedstawiamy adaptację nieużytkowego poddasza do celów mieszkalnych. Po generalnym remoncie - zgłoszonym do konkursu Remont Roku - poddasze stało się przytulnym i wygodnym lokum dla młodego małżeństwa.

Nieużytkowe poddasze stanowi dobrą bazę do stworzenia własnej przestrzeni - zwłaszcza w domu dwurodzinnym. Ocieplenie i wykończenie poddasza to jedne z najczęstszych prac remontowych, dlatego tak wielu naszych czytelników dzieli się historiami stworzonych w ten sposób czterech kątów. Prezentujemy jeden z takich remontów, gdzie po ociepleniu poddasza oraz jego wykończeniu, otrzymano przytulne, jasne pomieszczenia.

Jak zaadaptować poddasze nieużytkowe?

Dom przed adaptacją poddasza mógł pochwalić się sporą przestrzenią użytkową - około 100 m2. Budynek przykryto dachem dwuspadowym, pod którym znajdowało się nieużytkowe poddasze. Niewykorzystane miejsce miało spory potencjał: prawie 80 mniezagospodarowanego strychu postanowiono wykorzystać do celów mieszkalnych. 

Najpierw przystąpiono do ocieplenia poddasza wełną mineralną, na którą nałożono folię i płyty gipsowo-kartonowe. Zadbano także o izolację stropu, będącego jednocześnie podłogą adaptowanej przestrzeni - wyłożono go wełną mineralną (10 cm). Ocieplone poddasze - oprócz łazienki - wyłożono płytami typu OSB wspartymi na drewnianej kratownicy. To rozwiązanie zapewniło mocne i równe podłoże, na którym zamontowano panele podłogowe w kolorze dębu o 4 klasie ścieralności.

Zobacz także:

Dzięki remontowi poddasza prawie dwukrotnie zwiększono powierzchnię domu (łącznie do 180 m2). Na ocieplonym poddaszu wydzielono 3 pokoje, dużą łazienkę (około 9 m2) i przestronny hol. Pokoje są duże i dobrze doświetlone. Ścianki działowe wykonano z płyt gipsowo-kartonowych, połączonych metalowymi stelażami. Przestrzeń pomiędzy płytami wypełniono wełną mineralną 10 cm - dwukrotną warstwą wełny wyciszono także ściany łazienki. 

Jak wybrać okna dachowe? PORADNIK
Łazienka na poddaszu Velux

Autor: VELUX

Zbuduj piękne, komfortowe i pełne światła poddasze. Pobierz ekspercki poradnik i poznaj sposoby na dobrze zaprojektowane poddasze.

Dowiedz się:

- jak wybrać okna dachowe?

- na jakiej wysokości je zamontować?

- jaki system otwierania wybrać?

To tylko niektóre z pytań, na które pomożemy Ci odpowiedzieć!

Najlepsze remonty domów i mieszkań: Konkurs Remont Roku

Aranżacja wnętrz poddasza

Na całym poddaszu rozprowadzono podłączenie do istniejącego systemu centralnego ogrzewania. W każdym pokoju umieszczono nowy kaloryfer, zaś w łazience postawiono na ogrzewanie podłogowe (wodne). Oprócz instalacji cieplnej podłączono także instalację elektryczną. Wzdłuż całego holu i korytarza, na wysokości 30 centymetrów nad podłogą, w ścianach zamontowano punktowo małe lampki ledowe, zapewniające dobre oświetlenie ciągu komunikacyjnego. 

Istniejące schody strychowe, niewygodne i przysparzające wielu problemów przy wchodzeniu na poddasze, zostały zastąpione jednobiegowymi schodami z dębu. Zadbano także o remont klatki schodowej, którą otynkowano i pomalowano. 

Zobacz także:

Dzięki remontowi inwestorzy otrzymali przestrzeń, którą mogli zaaranżować według własnego pomysłu. Ze względu na koszty oraz także biorąc pod uwagę wizualne propozycje wnętrza poddasza utrzymano w jasnej i stonowanej kolorystyce. Ściany pomalowano na neutralny odcień beżu, na którego tle wybijają się drewniane elementy poddasza (słupy) oraz wykonane z podobnego drewna meble i elementy dekoracyjne. Mocniejszym akcentem jest intensywnie niebieska kanapa, przyciągająca uwagę w pokoju dziennym. Łagodny wystrój wnętrz został przełamany w łazience, gdzie zdecydowano się na monochromatyczny minimalizm. Czerń i biel utrzymano także przy wyborze armatury i dodatków. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE