Adaptacja nieużytkowego poddasza. Poddasze dobrze ocieplone i wykończone

2019-02-12 12:12

Przedstawiamy adaptację nieużytkowego poddasza do celów mieszkalnych. Po generalnym remoncie - zgłoszonym do konkursu Remont Roku - poddasze stało się przytulnym i wygodnym lokum dla młodego małżeństwa.

Aranżacja wnętrz poddasza
Autor: materiały uczestników konkursu Remont Roku 2017 Stolik z starej skrzyni dodaje wnętrzom charakteru

Nieużytkowe poddasze stanowi dobrą bazę do stworzenia własnej przestrzeni - zwłaszcza w domu dwurodzinnym. Ocieplenie i wykończenie poddasza to jedne z najczęstszych prac remontowych, dlatego tak wielu naszych czytelników dzieli się historiami stworzonych w ten sposób czterech kątów. Prezentujemy jeden z takich remontów, gdzie po ociepleniu poddasza oraz jego wykończeniu, otrzymano przytulne, jasne pomieszczenia.

Jak zaadaptować poddasze nieużytkowe?

Dom przed adaptacją poddasza mógł pochwalić się sporą przestrzenią użytkową - około 100 m2. Budynek przykryto dachem dwuspadowym, pod którym znajdowało się nieużytkowe poddasze. Niewykorzystane miejsce miało spory potencjał: prawie 80 mniezagospodarowanego strychu postanowiono wykorzystać do celów mieszkalnych. 

Najpierw przystąpiono do ocieplenia poddasza wełną mineralną, na którą nałożono folię i płyty gipsowo-kartonowe. Zadbano także o izolację stropu, będącego jednocześnie podłogą adaptowanej przestrzeni - wyłożono go wełną mineralną (10 cm). Ocieplone poddasze - oprócz łazienki - wyłożono płytami typu OSB wspartymi na drewnianej kratownicy. To rozwiązanie zapewniło mocne i równe podłoże, na którym zamontowano panele podłogowe w kolorze dębu o 4 klasie ścieralności.

Zobacz także:

Dzięki remontowi poddasza prawie dwukrotnie zwiększono powierzchnię domu (łącznie do 180 m2). Na ocieplonym poddaszu wydzielono 3 pokoje, dużą łazienkę (około 9 m2) i przestronny hol. Pokoje są duże i dobrze doświetlone. Ścianki działowe wykonano z płyt gipsowo-kartonowych, połączonych metalowymi stelażami. Przestrzeń pomiędzy płytami wypełniono wełną mineralną 10 cm - dwukrotną warstwą wełny wyciszono także ściany łazienki. 

Jak wybrać okna dachowe? PORADNIK
Łazienka na poddaszu Velux

Autor: VELUX

Zbuduj piękne, komfortowe i pełne światła poddasze. Pobierz ekspercki poradnik i poznaj sposoby na dobrze zaprojektowane poddasze.

Dowiedz się:

- jak wybrać okna dachowe?

- na jakiej wysokości je zamontować?

- jaki system otwierania wybrać?

To tylko niektóre z pytań, na które pomożemy Ci odpowiedzieć!

Aranżacja wnętrz poddasza

Na całym poddaszu rozprowadzono podłączenie do istniejącego systemu centralnego ogrzewania. W każdym pokoju umieszczono nowy kaloryfer, zaś w łazience postawiono na ogrzewanie podłogowe (wodne). Oprócz instalacji cieplnej podłączono także instalację elektryczną. Wzdłuż całego holu i korytarza, na wysokości 30 centymetrów nad podłogą, w ścianach zamontowano punktowo małe lampki ledowe, zapewniające dobre oświetlenie ciągu komunikacyjnego. 

Istniejące schody strychowe, niewygodne i przysparzające wielu problemów przy wchodzeniu na poddasze, zostały zastąpione jednobiegowymi schodami z dębu. Zadbano także o remont klatki schodowej, którą otynkowano i pomalowano. 

Zobacz także:

Dzięki remontowi inwestorzy otrzymali przestrzeń, którą mogli zaaranżować według własnego pomysłu. Ze względu na koszty oraz także biorąc pod uwagę wizualne propozycje wnętrza poddasza utrzymano w jasnej i stonowanej kolorystyce. Ściany pomalowano na neutralny odcień beżu, na którego tle wybijają się drewniane elementy poddasza (słupy) oraz wykonane z podobnego drewna meble i elementy dekoracyjne. Mocniejszym akcentem jest intensywnie niebieska kanapa, przyciągająca uwagę w pokoju dziennym. Łagodny wystrój wnętrz został przełamany w łazience, gdzie zdecydowano się na monochromatyczny minimalizm. Czerń i biel utrzymano także przy wyborze armatury i dodatków. 

Sonda
Najlepszy sposób na doświetlenie poddasza to: