Wykończenie łazienki - materiały na ściany i podłogi

2019-08-12 9:25

Jak to zrobić, by łazienka była funkcjonalna i dobrze wyglądała przed długie lata? Architekt wnętrz radzi, jakie materiały sprawdzają się podczas wykańczania łazienki.

Wykończenie łazienki
Autor: Piotr Mastalerz, projekt domu: Jan Gutt, Marcin Rubik Do wykończenia łazienki, zarówno na ściany, jaki podłogi, ciągle chętnie wybieramy płytki ceramiczne

Na ściany i podłogę do wykończenia łazienki najczęściej wybieramy praktyczne płytki ceramiczne. Są trwałe, odporne na wilgoć, grzyby, pleśń, łatwe do utrzymania w czystości i nietoksyczne (z naturalnych materiałów). Podobne właściwości ma tylko kamień naturalny. To materiały wykończeniowe na lata. Jeśli lubimy zmieniać aranżację wnętrz, wybierzmy materiały, które nam to ułatwią, na przykład farby lub tapety wodoodporne.

Płytki ceramiczne do wykończenia łazienki

Płytki ceramiczne to jedna z najbardziej dostępnych okładzin ściennych. Ceny płytek zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy. Do tego trzeba dodać koszt kleju do płytek i fugi oraz robociznę.

Na ściany do łazienki nadają się wszystkie płytki ceramiczne. Parametry techniczne, takie jak odporność na ścieranie czy antypoślizgowość – ważne na posadzkach – na ścianach nie mają zastosowania. Do wykończenia ścian łazienki możemy wybrać nawet płytki śliskie, o nasiąkliwości powyżej 10% (grupy: A III dla płytek ciągnionych i B III dla prasowanych) oraz o I klasie ścieralności (przeznaczone na posadzki, po których chodzi się w miękkim domowym obuwiu lub boso). W łazience, w której posadzka nie jest narażona ani na ciężkie buty, ani na buty na obcasach, można sobie też pozwolić na mniej odporną na ścieranie szklaną mozaikę czy szklane płytki. Szkło barwione w masie lub lakierowane od spodu ma głębię i pięknie odbija światło.

Przeczytaj też:

Do nowoczesnych łazienek pasują też gresy o dużych formatach, klinkier, cotto. Do stylowych łazienek – glazura, klinkier, cotto. Są oczywiście wyjątki. Natomiast odeszliśmy już od obowiązującej jeszcze nie tak dawno zasady, że duże płytki układamy wyłącznie w dużych pomieszczeniach, a niewielkie – w małych. Ważniejsze jest, by dobrze przemyśleć projekt łazienki, tak żeby uniknąć przypadkowych podziałów ścian i konieczności przycinania wielu płytek, które jest nieestetyczne i nieekonomiczne.

Przeczytaj też:

Ważnym elementem jest także fuga, jej grubość i kolor. Powinna podkreślać urodę płytek, a nie z nimi konkurować. Najbardziej popularne i najłatwiejsze do zharmonizowania z płytkami są fugi w barwach neutralnych, w odcieniach szarości oraz czarne. Biel, chociaż też neutralna, jest uważana za niepraktyczną i jest stosowana bardzo rzadko. Warto jednak pamiętać, że w przypadku okładziny z transparentnej szklanej mozaiki to właśnie biała fuga jest niezastąpiona. Każdy inny kolor zmieni barwę szklanej mozaiki.

Przeczytaj też:

Wykończenie łazienki
Autor: Mariusz Bykowski, Projekt: Karolina Perih-Kamecka/PERIHDESIGN Wystarczy wyraźny wzór płytek na podłodze, by aranżacja nawet niewielkiej łazienki stała się interesująca

Wykończenie łazienki: drewno

W wykończeniu łazienki sprawdza się też ciepłe i przyjemne w dotyku drewno. Najlepiej olejowane. Olej, wnikając w pory drewna, dodatkowo zabezpiecza je i chroni przed wnikaniem wilgoci. Przy wyborze drewna najprościej jest kierować się całkowitym (objętościowym) współczynnikiem skurczu wyrażanym w procentach. Im niższy, tym drewno jest bardziej odporne na wilgoć. Do łazienek poleca się drewno o całkowitym współczynniku skurczu poniżej 10%. Przykładowe współczynniki skurczu:

  • merbau 9%,
  • tek, iroko, jatoba, doussie – 9,5%,
  • lapacho – 12,5% (tyle co dąb).

Ważne jest również, by przed zakupem sprawdzić wilgotność drewna – powinna wynosić 7-10%. Drewno o takiej właśnie wilgotności będzie się mniej rozsychało pod wpływem zmian temperatury lub wilgotności w łazience. Drewniane okładziny są efektowne także na ścianach w łazience, rzecz jasna w miejscach, które nie są zalewane wodą.

Przeczytaj też:

Wykończenie łazienki
Autor: Radosław Wojnar, projekt: Ewelina Golinowska/EG Projekt Nowoczesna ceramika i baterie zderzone z drewnem i rzemiosłem. Ta łazienka to dowód na to, że można obyć się bez płytek ceramicznych
Sonda
Jakie drewno wybrałbyś do łazienki?

Okładziny ze szkła do wykończenia łazienki

Są efektowne, wyglądają lekko, ulotnie. Kolorowe (lakierowane od spodu) całkowicie zmienią charakter wnętrza łazienki. Secesja lubowała się w szkle piaskowanym w bogate wzory. Teraz raczej stosuje się tafle szkła podklejone folią z nadrukowanym deseniem. Znów łazienka będzie zupełnie inna. Szkło można dodatkowo podświetlać i uzyskać w ten sposób płaszczyznę świecącą łagodnym, rozproszonym światłem. I to także na podłodze i suficie. Jeżeli zastosujemy system umożliwiający zmianę koloru światła, możemy zmieniać nastrój łazienki jak obrazki w kalejdoskopie. Do wyboru mamy także szklane pustaki. Właściwie użyte mogą być bardzo efektowne.

Przeczytaj też:

Wykonanie i montaż szklanych elementów architektury wnętrz najlepiej powierzyć firmie specjalistycznej. Na końcowy efekt wpływa precyzja wykonania. Wszystkie elementy powinny być idealnie spasowane. Projektując, trzeba też zwrócić uwagę, czy tafle szkła nie są za duże, by wnieść je do mieszkania czy domu.

Inne materiały do wykończenia łazienki

Do łazienki nadają się odpowiednio przygotowane trawertyn, granitmarmur oraz stosunkowo tanie podłogi z winylu, gumy, linoleum. Są to materiały łatwe do utrzymania w czystości. Wody nie boją się także specjalne, przeznaczone do łazienek laminowane panele podłogowe. Niektóre mają warstwę antypoślizgową.

Na ściany i posadzki w łazience zalewane wodą doskonale nadaje się wytrzymały i odporny impregnowany beton. Można nim wykończyć nawet kabinę prysznicową. Z betonu możemy zamówić także blaty, umywalki, wanny. To pozwala funkcjonalnie wykorzystać każdy centymetr, co jest zaletą szczególnie w małych wnętrzach.

Przeczytaj też:

Warto zestawiać elementy nie tylko w różnych barwach i odcieniach betonu, ale też matowe czy fakturalne z tymi z połyskiem. Do wyboru są także gotowe umywalki o różnych kształtach, rozmiarach i wykończeniu – matowym z widocznymi drobnymi porami lub polerowane, z połyskiem. Posłużą wiele lat, a ewentualne uszkodzenia łatwo naprawić. To jednak zadanie dla specjalisty.

Wykończenie łazienki
Autor: Marcin Czechowicz, projekt: Ewelina Niemczyk-Loza, Joanna Skrzyniarz, Lukasz Loza/Noye Studio Biel, czerń, szarości plus naturalny kolor drewna to eleganckie wykończenie łazienki. Efektowne żyłkowanie kamienia i usłojenie drewna zastępują wszelką dekorację

Farby do wykończenia łazienki

Wciąż boimy się stosować do wykończenia ścian w łazienkach farby, a szkoda. To niedrogie i atrakcyjne rozwiązanie, które pozwala zmienić wystrój co kilka lat. Wystarczy przemalować łazienkę na inny kolor. W przypadku wszystkich pozostałych materiałów wykończeniowych nie jest to takie proste. Szukajmy farb do pomieszczeń wilgotnych oraz farby odporne na zabrudzenia i zużycie. Takie produkty umożliwiają szorowanie ścian, a dodatkowo zabezpieczają je przed działaniem wilgoci oraz rozwojem grzybów pleśniowych. Farby lateksowe, akrylowo-lateksowe, lateksowe akrylowo-kompozytowe i farby ceramiczne są najlepszym wyborem. Ich skład pozwala ścianom „oddychać” i chroni je przed przedostaniem się wilgoci w głąb, uniemożliwiając tym samym powstawanie zagrzybienia (oczywiście nawet najlepsza farba nie zastąpi odpowiedniej wentylacji łazienki). I jeszcze jedno, najbardziej odporne na wilgoć i czyszczenie powłoki dotychczas były błyszczące (wysoki stopień połysku). To się zmieniło. Można dostać już farby dające wykończenie matowe, półmatowe (satynowe) lub o delikatnym połysku.

Przeczytaj też:

Na ściany w łazienkach można też stosować niektóre farby strukturalne i cienkowarstwowe masy dekoracyjne (stiuki). Dobrym wykończeniem łazienek klasycznych są także tapety wodoodporne, które również można łatwo zmienić, gdy zechcemy odświeżyć wystrój.

Warto wiedzieć

Wykończenie łazienki: szafki

W łazience zaplanuj wyłącznie zamykane szafki. W miarę możliwości wbudowane we wnęki w ścianach, chociażby nad umywalką czy nad stelażem do podwieszanej miski WC. Dobrym rozwiązaniem jest zagospodarowanie całej ściany szafkami. Długą i wąską łazienkę można w ten sposób skrócić. Na ręczniki wystarczy szafka głębokości 40-45 cm, na kosmetyki – 10-20 cm. Dostosowanie głębokości półek do rodzaju przechowywanych przedmiotów to gwarancja sukcesu. Półki będą wygodne, co oznacza, że niczego nie będziesz szukać, a przestrzeń zostanie optymalnie wykorzystana. Im mniej na wierzchu, tym łatwiej będzie utrzymać porządek, a łazienka wyda się przestronniejsza. W przypadku głębszych szafek, a do takich należą także te podumywalkowe, wygodniejsze od półek są szuflady wyposażone we wkłady z przegrodami na kosmetyki. Podobne do tych, jakie stosujemy w kuchniach na sztućce. Nie zapomnijmy przy tym, że łazienka ma także trzeci wymiar. Planując, nie ograniczajmy się do rzutu podłogi. Zagospodarujmy ściany aż po sufit. Na rzeczy najczęściej używane, jak kosmetyki, znajdźmy miejsce na poziomie wzroku, rzadziej używane poniżej, na przykład środki czystości, a zapas papieru toaletowego na najwyższej półce. Jeśli w łazience zabraknie miejsca na ręczniki, środki czystości, papier toaletowy, może uda się wygospodarować miejsce na szafkę tuż przy wejściu do łazienki. Nadal będą pod ręką. Szafka na kosmetyki w każdej łazience, zarówno w małej, jak i dużej, powinna być w sąsiedztwie umywalki, a więc i lustra. W dużych wnętrzach sprawdzają się niewielkie, lekkie, mobilne stoliki i szafki, które w zależności od potrzeby ustawiamy przy umywalce, wannie czy w sąsiedztwie kabiny prysznicowej. Służą do odłożenia ubrania czy ręcznika albo chociażby odstawienia filiżanki z herbatą.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie