Montaż zlewozmywaka. Jak go wykonać prawidłowo?

2021-10-01 12:55
Zlewozmywak kuchenny
Autor: Monika Filipiuk-Obałek Zlewozmywak to niezbędne wyposażenie każdej kuchni. Jest nie tylko praktyczny, ale może stanowić atrakcyjny element wystroju pomieszczenia

Montaż zlewozmywaka. W zależności od rodzaju zlewozmywaka, różne mogą być sposoby jego montażu. Rozróżniamy zlewozmywaki nakładane na szafkę, wpuszczane w blat, podwieszane i zespolone z blatem.

Zlewozmywaki montuje się w ciągu szafek kuchennych. Zależnie od sposobu montażu rozróżniamy zlewozmywaki:

  • nakładane na szafkę,
  • do wbudowania - wpuszczane w blat lub montowane na równi z nim,
  • podwieszane,
  • stanowiące monolityczną całość z blatem.
Montaż baterii zlewozmywakowej

Zlewozmywaki nakładane na szafkę

Zlewozmywaki nakładane na szafkę produkowane są ze stali emaliowanej lub nierdzewnej jako jedno- albo dwukomorowe, z ociekaczem lub bez ociekacza. Wymiary zlewozmywaków nakładanych odpowiadają wymiarom typowych szafek kuchennych, gdyż zlewozmywak opiera się na ich bokach.

Podczas korzystania ze zlewozmywaka w szczelinę na styku z szafką mogą ściekać niewielkie ilości wody, dlatego warto to miejsce uszczelnić, na przykład listwami uszczelniającymi. Zazwyczaj tylna krawędź zlewozmywaka wywinięta jest tak, by możliwie najlepiej zabezpieczyć szafkę przed wodą.

GALERIA: zlewozmywaki kuchenne jedno- i dwukomorowe

Zlewozmywaki do wbudowania

Materiał i wzór zlewozmywaka jest tu dowolny, podobnie jak materiał, z jakiego wykonany jest blat. Blaty mogą być na przykład laminowane, granitowe, drewniane lub z kompozytów. Zlewozmywak może opierać się krawędzią o blat lub być w niego wpuszczony w taki sposób, że krawędź zlewozmywaka znajduje się w jednej płaszczyźnie z blatem (nie ma między nimi różnicy wysokości).

Przeczytaj też:

Blaty kuchenne – ceny, rodzaje, opinie. Ranking blatów >>>

To ostatnie rozwiązanie jest bardzo estetyczne i – co ważne – ułatwia sprzątanie blatu wokół zlewozmywaka. Otwór pod zlewozmywak wycina się w blacie na podstawie szablonu dostarczonego przez producenta zlewozmywaka. Po osadzeniu zlewozmywaka miejsce jego styku z blatem wypełnia się uszczelkami, które również są w komplecie, lub silikonem.

Montaż zlewozmywaka w blacie

Prace rozpoczynamy od przyłożenia blatu do skręconych i wypoziomowanych szafek kuchennych, tak jak będzie on przytwierdzony na stałe, i zaznaczenia od spodu pozycji szafki zlewozmywakowej. Następnie ustalamy umiejscowienie zlewozmywaka względem ścian i szafki, na której będzie on montowany. 

  1. Wycięcie odpowiedniego otworu na zlewozmywak ułatwi nam specjalny szablon dodawany przez producentów do zlewozmywaków. Jest on zazwyczaj nieco mniejszy niż sam zlew, który dzięki temu będzie się stabilnie opierał na krawędziach blatu.
  2. Kolejnym krokiem jest wycięcie otworu w blacie. Do tego celu najczęściej stosuje się wyrzynarkę. Podczas wycinania należy zwrócić uwagę, czy linia cięcia jest prostopadła, tak aby rozmiary otworów po przeciwległych stronach blatu nie różniły się znacznie.
  3. Do wyciętego otworu przymierzamy zlewozmywak. W razie potrzeby szlifujemy nierówności pilnikiem. W zależności od rodzaju blatu brzegi wycięcia zabezpieczamy silikonem, lakierem akrylowym lub olejem do drewna. Następnie na krawędzie zlewozmywaka od spodu nanosimy silikon.
  4. Osadzamy zlewozmywak w otworze blatu i dociskamy. Wkrętakiem niezbyt silnie przykręcamy uchwyty montażowe i usuwamy nadmiar wyciśniętego materiału uszczelniającego.
Montaż zlewozmywaka w blacie nie jest skomplikowany.
Autor: archiwum Montaż zlewozmywaka w blacie nie jest skomplikowany, z powodzeniem zrobisz to samodzielnie

Przeczytaj też:

Zlewozmywaki podwieszane

Są to najczęściej zlewozmywaki ze stali nierdzewnej. Mocuje się je do blatu za pomocą specjalnych uchwytów sprzedawanych w komplecie, a na styku z blatem uszczelnia silikonem. Wybierając zlewozmywak podwieszany trzeba pamiętać, że nadaje się on do montowania w blatach wykonanych z materiałów odpornych na wodę, na przykład z naturalnego kamienia, kompozytów, ze szkła czy z ceramiki.

Przeczytaj też:

Blat kuchenny z konglomeratu, kompozytu i kamienia spiekanego >>>

Odpływ ze zlewozmywaka łączy się z kanalizacją przez syfon, zwykle z tworzywa. Jeśli nie było go w komplecie ze zlewozmywakiem, trzeba go dokupić. Poszczególne elementów syfonu skręca się ze sobą i łączy z odpływem. Miejsca połączeń muszą być uszczelnione.

Zlewozmywak kuchenny
Autor: Eugeniusz Filipiuk Zlewozmywaki kuchenne różnią się między sobą kształtem, ceną i kolorem. Wybierając zlew do kuchni, warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został wykonany, oraz na sposób jego montażu

Zlewozmywaki stanowiące całość z blatem

Dostarczane są na zamówienie przez niektórych producentów. Można na przykład zamówić dowolny model zlewozmywaka ze stali nierdzewnej wgrzany w blat z tego samego materiału. Podobne rozwiązania proponowane są przez producentów zlewozmywaków z kompozytów mineralno-żywicznych. Wymiary blatu mogą być dowolne.

Zlewozmywak kuchenny
Autor: Monika Filipiuk-Obałek Im większy zlewozmywak kuchenny, tym wygodniej się z niego korzysta, lecz miejsce, które można na niego przeznaczyć, jest zwykle ograniczone, przede wszystkim wielkością mebli kuchennych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają