Sprawdź jakość powietrza. Najpopularniejsze aplikacje do monitorowania smogu

2020-10-12 12:21

Jesteśmy w czołówce krajów europejskich jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza. Dobrze, że Polacy są świadomi problemu (94 proc. wg Airly), ale to jeszcze nic nie załatwia. Od czego zacząć walkę? Wśród pierwszych narzędzi, które alarmują o złej jakości powietrza są aplikacje monitorujące smog. Zrobiliśmy ich przegląd!

Aplikacje smog
Autor: gettyimages

Pyły i gazy pochodzące z zakładów przemysłowych, ze spalin samochodowych i ze spalania w piecach np. węgla – to główni winowajcy zanieczyszczenia powietrza popularnie zwanego smogiem. 26 mld euro, czyli ok. 6 proc. polskiego PKB rocznie kosztuje nas zanieczyszczenie powietrza (wg danych Airly). Jesteśmy coraz bardziej świadomi zagrożeń związanych ze smogiem, ale mimo to nadal nie czujemy się dobrze poinformowani o aktualnej jakości powietrza w swoich miejscowościach. W tym roku doszedł kolejny problem, a mianowicie pandemia wirusa COVID-19.  Wysoki poziom zanieczyszczeń przyczynia się do szybszego rozprzestrzeniania się koronawirusa – tak dowodzi analiza przygotowana przez Airly.

smog
Autor: gettyimages Smog klasyczny (kwaśny lub londyński), występuje przeważnie od listopada do lutego w umiarkowanej strefie klimatycznej, gdzie domostwa ogrzewane są przez spalanie węgla lub innych paliw stałych

Sytuacja z roku na rok oczywiście się zmienia jeśli chodzi o dostęp do wiedzy na temat zanieczyszczeń powietrza, bo powstaje coraz więcej m.in. programów do pomiaru smogu, dostępnych w zasadzie od ręki. Są to aplikacje, które dostaniemy wprost na nasze smartfony, tablety, czy laptopy. Jedne sprawdzają się lepiej, inne gorzej, ale nie ukrywajmy, stały się narzędziem, które w miesiącach jesienno-zimowych, chętnie lub nie, służy nam w codziennym życiu. Oto kilka z nich.

Plume Air Report

Plume Air Report
Autor: Plume Labs Plume Air Report od Plume Labs

Według ostatnich danych Plume Labs – twórcy Plume Air Report – jest ona dostępna dla prawie 4 mln użytkowników na świecie (dociera do ok. 380 tys. lokalizacji miejskich). To jedna z najatrakcyjniejszych graficznie aplikacji. Znajdziemy w niej dane nie tylko dotyczące stężenia szkodliwych pyłów, ale i wszelkie informacje pogodowe. Ikonka chmury informuje nas o tym jak bardzo powietrze jest zanieczyszczone w miejscowości, w której przebywamy (zmieniające się miny chmury), czy aktualny stan stężenia szkodliwych substancji pozwala lub nie pozwala nam na aktywności. Ilustrują to poszczególne ikonki (biegacz, jazda na rowerze, osoba starsza i dziecko, parasol i dwa krzesła). W Plume można wracać do historycznych danych.

Oprócz tego Plume Labs stworzyło specjalne płatne urządzenie o nazwie „Flow”, które mierzy koncentracje pyłów PM2,5, PM10, itd. W ten sposób od razu można zareagować i decydować się na dane aktywności w ciągu dnia., czy włożyć maskę antysmogową, czy nie, itp.

Aplikacja w języku angielskim. Dostępna na Android oraz iOS

Air Visual

Air Visual
Autor: IQ Air Air Visual Aplikacja Air Visual - kompendium wiedzy o zanieczyszczeniu powietrza

To już spore kompendium wiedzy na temat zanieczyszczenia powietrza na całym świecie. Oprócz tego, że w tej aplikacji możemy sprawdzić jakość powietrza w naszej lokalizacji, mamy dostęp do danych globalnych, najnowszych newsów  („Aktualności”) skupiających się na kwestii zanieczyszczeń, blogowych wpisów z tego obszaru, itp.

Twórcy aplikacji stworzyli także pierwszą mapę zanieczyszczenia 3D całej Ziemi . Możemy sprawdzić dowolne miejsce na świecie pod kątem PM2,5, czy kombinacji danych pogodowych ze stężeniami pyłów, itd.

- AirVisual Earth został opracowany po to, by umożliwić ludziom szersze spojrzenie na problem zanieczyszczenia powietrza - tłumaczy Kelsey Duska, AirVisual Project Lead. – Poprzez taką wizualizację stężenia zanieczyszczeń chcemy wyraźnie pokazać, jaki wpływ mają codzienne emisje na kondycje naszej planety, czyli na nas samych.

Dostępna także w języku polskim na Android i iOS

Airly

Airly
Autor: Archiwum serwisu Airly powstała w Polsce. Obecnie można z niej korzystać już w kilku miejscach na świecie
Airly
Autor: Archiwum serwisu Airly korzysta ze swoich czujników

Polski wynalazek, który cieszy się sławą na całym świecie. Sensory zainstalowano już m.in. w Niemczech, Portugalii, Wielkiej Brytanii czy w Dubaju. Rodzima aplikacja znajdzie czujnik poprzez lokalizację, jak również przez samodzielne wpisanie np. nazwy ulicy. Przyjaźnie zaprojektowana aplikacja pod kątem graficznym wskazuje stężenia PM10, PM2,5 i wszelkie dane dotyczące pogody. Informacje pokazuje w odniesieniu do czasu rzeczywistego. Oprócz tego twórcy Airly wzięli sobie za punkt honoru edukowanie społeczeństwa w tej ważnej kwestii. Na stronie Airly można znaleźć bloga, gdzie znajdziemy nie tylko informacje o lokalizacji najnowszych czujników, ale i wiadomości z kraju i ze świata związanych z tematem zanieczyszczeń.

Dostępna na Android i iOS

Kanarek

Kanarek
Autor: Archiwum serwisu Aplikacja Kanarek korzysta z róznych czujników, m.in. ze 150 stacji GIOŚ
Kanarek
Autor: Archiwum serwisu Aplikacja Kanarek

Również polska aplikacja. Jest prosta, bez specjalnych efektów wizualnych. Upraszcza monitorowanie poziomu zanieczyszczeń powietrza w twojej lokalizacji, a także jest możliwość szybkiego podglądu, jak wygląda sytuacja w innych regionach Polski. Kanarek nie ma własnych czujników, tylko bazuje na 150 oficjalnych stacjach GIOŚ, 550 LookO2, a także 350 Syngeos, 150 Luftdaten, 70 SmogTok i 35 perfect-Air. Informuje za pomocą powiadomień (tak samo jak pozostałe aplikacje) o jakości powietrza w okolicy.

Dostępna tylko na Android

Smog alert

Smog alert
Autor: Archiwum serwisu Zagraniczna aplikacja, która w przejrzysty sposób pokazuje stan zanieczyszczenia powietrza

Pokazuje dane o zanieczyszczeniu w czasie rzeczywistym dla blisko 3000 miast na świecie. Przyjemna w użyciu aplikacja. Jakość powietrza, jakim oddychamy jest mierzony na podstawie pomiarów stacji, w których pobliżu się znajdujemy. Dane zbierane są nie z własnych czujników, ale od innych dostarczycieli tych usług. Wersja Premium jest już odpłatna.

Dostępna także w języku polskim na Android i iOS

Smog Info

Smog info
Autor: Archiwum serwisu Smog info aktualizuje dane co godzinę

Polska aplikacja na bieżąco pokazuje (aktualizacja co godzinę) stężenie szkodliwych substancji w powietrzu. Poszczególne substancje przedstawione są w kółkach wraz z ich procentowym poziomem w atmosferze. Wskazuje najbliższe stacje pomiarowe i jakość powietrza w najbliższej okolicy. Można ustawić sobie widżet z wybrana stacją. Dostępne są w niej również historyczne dane do 3 miesięcy wstecz

Dostępna na Android i iOS

Jakość powietrza w Polsce

Jakość powietrza w Polsce
Autor: Archiwum serwisu Jakość powietrza w Polsce - aplikacja Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska

Aplikacja Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Dane, które możemy sprawdzić to stężenia pyłu PM10, pyłu PM2,5, dwutlenku siarki (SO2), dwutlenku azotu (NO2), tlenku węgla (CO), benzenu (C6H6) i ozonu (O3). Aplikacja pokazuje informacje z najbliższej stacji pomiarowej lub z wybranych stacji oraz wysyła powiadomienia, gdy nastąpi przekroczenie lub stan alarmowy jakości powietrza. Wyniki pomiarów podawane są w postaci indeksu – od „bardzo dobrego” do „bardzo złego”.

Dostępna na Android i iOS

Zanieczyszczenie powietrza
Autor: Photo by Johannes Plenio on Unsplash Pyły i gazy z zakładów przemysłowych to jedna z przyczyn zanieczyszczenia powietrza

Oprócz wymienionych aplikacji można znaleźć również inne, często bardziej lokalne, których pomiary skupione są na danym regionie, np. Smog 24, który obejmuje Śląsk, czy Smog w Krakowie i Małopolsce. Powstało także wiele stron informacyjnych, jak i profili w mediach społecznościowych np. Warszawski Alarm Smogowy, Polski Alarm Smogowy i jego lokalne przedstawicielstwa, itp. Informują o walce ze smogiem, stoją za inicjatywami z tym tematem związanymi, edukują, a w sezonie jesienno-zimowym przekazują informacje o przekraczanych normach na podstawie właśnie niektórych z wymienionych aplikacji.

Sonda
Czy skorzystasz z rządowego programu "Czyste powietrze"?
Pozostałe podkategorie