Sprawdź jakość powietrza. Najpopularniejsze aplikacje do monitorowania smogu
Jesteśmy w czołówce krajów europejskich jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza. Dobrze, że Polacy są świadomi problemu (94 proc. wg Airly), ale to jeszcze nic nie załatwia. Od czego zacząć walkę? Wśród pierwszych narzędzi, które alarmują o złej jakości powietrza są aplikacje monitorujące smog. Zrobiliśmy ich przegląd!
Pyły i gazy pochodzące z zakładów przemysłowych, ze spalin samochodowych i ze spalania w piecach np. węgla – to główni winowajcy zanieczyszczenia powietrza popularnie zwanego smogiem. 26 mld euro, czyli ok. 6 proc. polskiego PKB rocznie kosztuje nas zanieczyszczenie powietrza (wg danych Airly). Jesteśmy coraz bardziej świadomi zagrożeń związanych ze smogiem, ale mimo to nadal nie czujemy się dobrze poinformowani o aktualnej jakości powietrza w swoich miejscowościach. W tym roku doszedł kolejny problem, a mianowicie pandemia wirusa COVID-19. Wysoki poziom zanieczyszczeń przyczynia się do szybszego rozprzestrzeniania się koronawirusa – tak dowodzi analiza przygotowana przez Airly.
Sytuacja z roku na rok oczywiście się zmienia jeśli chodzi o dostęp do wiedzy na temat zanieczyszczeń powietrza, bo powstaje coraz więcej m.in. programów do pomiaru smogu, dostępnych w zasadzie od ręki. Są to aplikacje, które dostaniemy wprost na nasze smartfony, tablety, czy laptopy. Jedne sprawdzają się lepiej, inne gorzej, ale nie ukrywajmy, stały się narzędziem, które w miesiącach jesienno-zimowych, chętnie lub nie, służy nam w codziennym życiu. Oto kilka z nich.
Plume Air Report
Według ostatnich danych Plume Labs – twórcy Plume Air Report – jest ona dostępna dla prawie 4 mln użytkowników na świecie (dociera do ok. 380 tys. lokalizacji miejskich). To jedna z najatrakcyjniejszych graficznie aplikacji. Znajdziemy w niej dane nie tylko dotyczące stężenia szkodliwych pyłów, ale i wszelkie informacje pogodowe. Ikonka chmury informuje nas o tym jak bardzo powietrze jest zanieczyszczone w miejscowości, w której przebywamy (zmieniające się miny chmury), czy aktualny stan stężenia szkodliwych substancji pozwala lub nie pozwala nam na aktywności. Ilustrują to poszczególne ikonki (biegacz, jazda na rowerze, osoba starsza i dziecko, parasol i dwa krzesła). W Plume można wracać do historycznych danych.
Oprócz tego Plume Labs stworzyło specjalne płatne urządzenie o nazwie „Flow”, które mierzy koncentracje pyłów PM2,5, PM10, itd. W ten sposób od razu można zareagować i decydować się na dane aktywności w ciągu dnia., czy włożyć maskę antysmogową, czy nie, itp.
Aplikacja w języku angielskim. Dostępna na Android oraz iOS
Air Visual
To już spore kompendium wiedzy na temat zanieczyszczenia powietrza na całym świecie. Oprócz tego, że w tej aplikacji możemy sprawdzić jakość powietrza w naszej lokalizacji, mamy dostęp do danych globalnych, najnowszych newsów („Aktualności”) skupiających się na kwestii zanieczyszczeń, blogowych wpisów z tego obszaru, itp.
Twórcy aplikacji stworzyli także pierwszą mapę zanieczyszczenia 3D całej Ziemi . Możemy sprawdzić dowolne miejsce na świecie pod kątem PM2,5, czy kombinacji danych pogodowych ze stężeniami pyłów, itd.
- AirVisual Earth został opracowany po to, by umożliwić ludziom szersze spojrzenie na problem zanieczyszczenia powietrza - tłumaczy Kelsey Duska, AirVisual Project Lead. – Poprzez taką wizualizację stężenia zanieczyszczeń chcemy wyraźnie pokazać, jaki wpływ mają codzienne emisje na kondycje naszej planety, czyli na nas samych.
Dostępna także w języku polskim na Android i iOS
Airly
Polski wynalazek, który cieszy się sławą na całym świecie. Sensory zainstalowano już m.in. w Niemczech, Portugalii, Wielkiej Brytanii czy w Dubaju. Rodzima aplikacja znajdzie czujnik poprzez lokalizację, jak również przez samodzielne wpisanie np. nazwy ulicy. Przyjaźnie zaprojektowana aplikacja pod kątem graficznym wskazuje stężenia PM10, PM2,5 i wszelkie dane dotyczące pogody. Informacje pokazuje w odniesieniu do czasu rzeczywistego. Oprócz tego twórcy Airly wzięli sobie za punkt honoru edukowanie społeczeństwa w tej ważnej kwestii. Na stronie Airly można znaleźć bloga, gdzie znajdziemy nie tylko informacje o lokalizacji najnowszych czujników, ale i wiadomości z kraju i ze świata związanych z tematem zanieczyszczeń.
Dostępna na Android i iOS
Polecany artykuł:
Kanarek
Również polska aplikacja. Jest prosta, bez specjalnych efektów wizualnych. Upraszcza monitorowanie poziomu zanieczyszczeń powietrza w twojej lokalizacji, a także jest możliwość szybkiego podglądu, jak wygląda sytuacja w innych regionach Polski. Kanarek nie ma własnych czujników, tylko bazuje na 150 oficjalnych stacjach GIOŚ, 550 LookO2, a także 350 Syngeos, 150 Luftdaten, 70 SmogTok i 35 perfect-Air. Informuje za pomocą powiadomień (tak samo jak pozostałe aplikacje) o jakości powietrza w okolicy.
Dostępna tylko na Android
Smog alert
Pokazuje dane o zanieczyszczeniu w czasie rzeczywistym dla blisko 3000 miast na świecie. Przyjemna w użyciu aplikacja. Jakość powietrza, jakim oddychamy jest mierzony na podstawie pomiarów stacji, w których pobliżu się znajdujemy. Dane zbierane są nie z własnych czujników, ale od innych dostarczycieli tych usług. Wersja Premium jest już odpłatna.
Dostępna także w języku polskim na Android i iOS
Smog Info
Polska aplikacja na bieżąco pokazuje (aktualizacja co godzinę) stężenie szkodliwych substancji w powietrzu. Poszczególne substancje przedstawione są w kółkach wraz z ich procentowym poziomem w atmosferze. Wskazuje najbliższe stacje pomiarowe i jakość powietrza w najbliższej okolicy. Można ustawić sobie widżet z wybrana stacją. Dostępne są w niej również historyczne dane do 3 miesięcy wstecz
Dostępna na Android i iOS
Jakość powietrza w Polsce
Aplikacja Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Dane, które możemy sprawdzić to stężenia pyłu PM10, pyłu PM2,5, dwutlenku siarki (SO2), dwutlenku azotu (NO2), tlenku węgla (CO), benzenu (C6H6) i ozonu (O3). Aplikacja pokazuje informacje z najbliższej stacji pomiarowej lub z wybranych stacji oraz wysyła powiadomienia, gdy nastąpi przekroczenie lub stan alarmowy jakości powietrza. Wyniki pomiarów podawane są w postaci indeksu – od „bardzo dobrego” do „bardzo złego”.
Dostępna na Android i iOS
Oprócz wymienionych aplikacji można znaleźć również inne, często bardziej lokalne, których pomiary skupione są na danym regionie, np. Smog 24, który obejmuje Śląsk, czy Smog w Krakowie i Małopolsce. Powstało także wiele stron informacyjnych, jak i profili w mediach społecznościowych np. Warszawski Alarm Smogowy, Polski Alarm Smogowy i jego lokalne przedstawicielstwa, itp. Informują o walce ze smogiem, stoją za inicjatywami z tym tematem związanymi, edukują, a w sezonie jesienno-zimowym przekazują informacje o przekraczanych normach na podstawie właśnie niektórych z wymienionych aplikacji.