Ocieplamy poddasze i wstawiamy okna połaciowe: nagroda w konkursie Czyste powietrze z Muratorem
Laureatami konkursu "Czyste powietrze z Muratorem" w kategorii "Poddasze" zostali właściciele domu w Popławach. Relacjonujemy przebieg prac związanych z realizacją nagrody - wstawianie okien w połacie dachu i ocieplanie poddasza. Dzięki takiej termomodernizacji dom jest cieplejszy i ma większą powierzchnię użytkową.
Gdy państwo Marta i Rafał zgłaszali się do naszego konkursu, zamieszkiwali wraz z trójką dzieci pomieszczenia na parterze wiejskiego domu w Popławach na Lubelszczyźnie. Przeprowadzili się tam przed kilkoma laty, aby uciec od miejskiego zgiełku i hałasu. Kupili stary dom wybudowany w 1954 r. z lokalnego kamienia. Widzieli w nim potencjał, choć daleko mu było do obecnych standardów. Wykonali już dużo prac remontowych, z pełną świadomością i konsekwencją, bo cel, do którego dążą, to dom z duszą spełniający współczesne standardy energetyczne. Wymienili okna na trzyszybowe, ocieplili fundamenty pianką zamkniętokomórkową (5-6 cm) i ściany zewnętrzne styropianem grafitowym (10 cm), a także wymienili pokrycie dachowe. Zmodernizowali też instalację grzewczą. Żeby ograniczyć wydatki na węgiel, który wykorzystują do ogrzewania domu i wody użytkowej, zainstalowali kolektory słoneczne. Na zakończenie termomodernizacji planują wymianę kotła na kondensacyjny na pelety lub gaz płynny.
Ale wyższy komfort to także wygoda użytkowania domu, więc inwestorzy bardzo chcieli zagospodarować poddasze. Ponieważ dach i tak wymagał ocieplenia, była to okazja do wstawienia okien i wygospodarowania dodatkowej przestrzeni mieszkalnej.
Zdjęcia domu: przed / po
Wiejski dom otoczony ogrodem przeszedł już częściową termomodernizację - miał nowe okna, ocieplone ściany i wymienione pokrycie dachowe. W naszym konkursie inwestorzy wygrali ocieplenie poddasza i wstawienie w jego skosach okien dachowych.
Audyt na dobry początek
Nagrodą, którą otrzymał każdy z finalistów naszego konkursu był audyt energetyczny domu. Aby przygotować rzetelną ocenę budynku, audytor musiał wykonać jego inwentaryzację. Inwestorzy nie mieli bowiem dokumentacji projektowej, ale umieli dokładnie określić parametry materiałów wykorzystanych przy dotychczasowych pracach modernizacyjnych.
Analiza wykazała, że ściany można uznać za dostatecznie ocieplone, bo mają U = 0,246 W/(m2.K). Dla dachu wartość ta wynosiła 3,375 W/(m2.K), a jest wymagana nie większa niż 0,15 W/(m2.K). Audyt wykazał, że roczne obliczeniowe zużycie energii do ogrzewania domu państwa Marty i Rafała (z uwzględnieniem sprawności systemu grzewczego i przerw w ogrzewaniu) wynosił 177 GJ/rok. Audytor obliczył, że po termomodernizacji przeprowadzonej według jego zaleceń spadnie ono aż do 63 GJ/rok.
Polecany artykuł:
Okna w połaciach dachu
Inwestorom zależało, by na poddaszu wygospodarować dwa pokoje dziecięce. Aby dobrze je doświetlić, przewidziano montaż okien na obu połaciach. W mniejszym pokoju będą dwa okna umieszczone na przeciwległych połaciach, a w większym trzy - od wschodu jedno i od zachodu dwa w zespoleniu poziomym. Wybrano najpopularniejsze okna - obrotowe w rozmiarze 78 x 140 cm - bo bez problemu mieściły się w polach między krokwiami. Umieszczono je nad przedścianką odcinającą nieużytkowe skosy poddasza. Jej położenie wyznaczono w linii słupków podpierających krokwie.
Aby zamontować okna, trzeba było zdjąć fragmenty pokrycia dachowego. Ponieważ połacie są pokryte blachodachówką, część prac trzeba było prowadzić od zewnątrz. Odkręcono po kolei wybrane arkusze blachodachówki i umieszczono je na poddaszu. Było to możliwe dzięki wycięciu fragmentów łat i membrany dachowej rozpiętej na krokwiach. Prace prowadzono starannie, bo po montażu okien arkusze były docinane do otworów okiennych i ponownie montowane na dachu.
Wybrane okna mają bardzo dobrą izolacyjność termiczną, więc zamontowano je w kołnierzach termoizolacyjnych. Przestrzeń wokół ram okiennych wypełniono wełną owczą. Aby styki okien z pokryciem dachowym nie były miejscami przecieków, osłonięto je aluminiowymi kołnierzami. Dolny fragment kołnierza ma elastyczny fartuch, którym nakrywa się dach pod oknem i dociska do pokrycia, żeby nadać mu odpowiedni kształt. Pozostałe elementy kołnierza wsunięto pod pokrycie dachowe.
Autor: Piotr Mastalerz
Najtrudniej montuje się okna w zespoleniu, trzeba zadbać o to, żeby znalazły się w jednej linii i w odpowiedniej odległości między sobą. Nad i pod oknami nabija się łaty montażowe - w płaszczyźnie łat, na których jest zamontowana blachodachówka
Okna na adaptowanym poddaszu
Cieszymy się, że wraz z firmą Isover mogliśmy pomóc w kolejnym etapie prac remontowo-termomodernizacyjnych, dostarczając i montując okna dachowe oraz ocieplając dach. Na podstawie przeprowadzonego audytu energetycznego zdecydowaliśmy się na montaż energooszczędnych okien trzyszybowych FTP-V U5 wraz z kołnierzem uszczelniającym Thermo oraz z zestawem izolacyjnym XDP. Pozwoliło to na uzyskanie współczynnika przenikania okien na poziomie Uw = 0,86W/(m2.K), a więc znacznie lepszej niż wartość, która będzie obowiązywać od 2021 roku. Dzięki montażowi 5 dużych energooszczędnych okien dachowych nasi laureaci zyskają piękne, jasne wnętrza na poddaszu. Skutecznie także zmniejszą straty ciepła, a tym samym zaoszczędzą na kosztach ogrzewania budynku, jednocześnie ograniczając emisję zanieczyszczeń do atmosfery.
Ocieplenie skosów poddasza
Audytor zakładał wykorzystanie wełny mineralnej o współczynniku przewodzenia ciepła l = 0,033 W/(m.K) i rozpatrywał trzy warianty różniące się grubością warstwy termoizolacyjnej. Wybrano ten, w którym ocieplenie ma grubość 25 cm i zapewni U = 0,127 W/(m2.K). Wełnę układano więc w dwóch warstwach. Zaizolowano nią całą przestrzeń użytkową. Wełna mineralna tworzy ciągłą warstwę biegnącą przez połacie dachu od kalenicy do przedścianki, w przedściance i na fragmentach stropu w przestrzeni nieużytkowej pod skosami. Aby chronić termoizolację przed zawilgoceniem wywołanym parą wodną przenikającą z wnętrza przez przegrody, między stropem a wełną oraz na ociepleniu w ściance i skosach od strony wnętrza ułożono paroizolację. Zakłady folii oraz otwory, przez które przepuszczano przewody instalacyjne, uszczelniono specjalną taśmą. Przegrody od strony wnętrza wykończono płytami suchej zabudowy montowanymi na ruszcie.
Bardzo ważna była kolejność prowadzenia prac. Najpierw ocieplono strop pod skosami. Później ułożono jedną warstwę wełny w połaciach dachowych, umieszczając ją między krokwiami. Choć wykorzystywano sprężystą matę z wełny szklanej, której nie trzeba dodatkowo mocować, bo sama utrzymuje się na miejscu, to z uwagi na to, że w starym dachu krokwie nie były idealnie równe i miały różną wysokość (14-17 cm), podwiązywano ją do krokwi sznurkiem. Sznurek rozpięto też na słupkach pod krokwiami i oparto o niego pierwszą warstwę termoizolacji przedścianki. Na tym etapie zamocowano ruszty do suchej zabudowy. Za nimi umieszczono drugą warstwę ocieplenia, a do nich przyklejono folię paroizolacyjną. Na końcu wykończono wnęki okienne. Ocieplenie osłonięto tam paroizolacją aluminizowaną, która ma zdolność odbijania cieplnego. Poprawi więc izolacyjność połaci w tych newralgicznych miejscach.
Autor: Piotr Mastalerz
W nieużytkowych przestrzeniach pod skosami ocieplenie układano na stropie nie w połaci dachowej. Ocieplenie ma taką samą grubość jak to układane w połaciach. Aby uchronić wełnę przed zawilgoceniem parą wodną przedostającą się z powietrzem przez strop, na podłożu rozłożono folię paroizolacyjną
Ocieplenie adaptowanego poddasza
Przy adaptacji nieocieplonego poddasza najistotniejsze kwestie dotyczą wyboru materiału ociepleniowego i sposobu jego montażu, dostosowanych do istniejących możliwości i oczekiwań użytkowników. Obie te sprawy mają bezpośredni wpływ na długoletnią i efektywną pracę izolacji. Należy pamiętać o tym, że prawidłowo ocieplona połać dachowa jest:
> zaizolowana materiałem niepalnym ułożonym tak, by wyeliminować potencjalne mostki cieplne - w dachach krokwiowych izolacja ułożona jest dwuwarstwowo, pomiędzy i pod krokwiami, oraz w sposób zapewniający ciągłość z izolacją innych przegród budynku;> odpowiednio wentylowana od strony zewnętrznego poszycia (sposób wentylacji dostosowany jest do konstrukcji dachu i układu warstw materiałów budujących całą przegrodę);> osłonięta od strony wnętrza domu szczelną paroizolacją lub inteligentną membraną paroizolacyjną.
Polecany artykuł:
Lepiej bez smogu! Ocieplenie poddasza wełną mineralną ISOVER
Czyste powietrze z Muratorem
Dzięki programowi „Czyste Powietrze” przeprowadzenie termomodernizacji domu stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Niemniej pozostaje ona przedsięwzięciem wymagającym podjęcia wielu ważnych decyzji. Zapraszamy do wzięcia udziału w drugiej edycji akcji „Czyste powietrze z Muratorem”. Wyjaśniamy, jakie korzyści można osiągnąć dzięki ociepleniu domu i wymianie nieefektywnych urządzeń grzewczych, a przede wszystkim, jak przeprowadzić skuteczną termomodernizację z wykorzystaniem dotacji, pożyczek i ulgi podatkowej. Ogromną atrakcją naszej akcji jest konkurs, w którym do wygrania są bardzo cenne nagrody ufundowane przez naszych partnerów:
- ocieplenie ścian zewnętrznych,
- ocieplenie poddasza z zamontowaniem bądź wymianą okien dachowych,
- wymiana kotła na powietrzną pompę ciepła.
Nie przegap i zobacz naszą akcję „Czyste powietrze z Muratorem”!