Spektakularne zmiany w kawalerce! Nowoczesne małe mieszkanie dla singla
Jak z ciasnej i zagraconej kawalerki wyczarować przestronne lokum dla miejskiego singla. Sprytna przebudowa i atrakcyjna aranżacja małego wnętrza. Przebudowa została zgłoszona w konkursie Remont Roku 2017.
Niewielka kawalerka w starym bloku miała niefunkcjonalny układ pomieszczeń, była umeblowana w sposób chaotyczny i przestarzały. Pomieszczenia kuchni i łazienki były ciasne i niewygodne. W mieszkaniu nie było wydzielonej sypialni. Tę funkcję pełnił pokój dzienny.
Właściciele postanowili dokonać w niej radykalnych zmian, żeby dostosować mieszkanie do nowoczesnych standardów. Kawalerka przeznaczona jest do wynajmu dla osoby intensywnie pracującej w dużym mieście. Jednym z głównych założeń remontu kawalerki było wydzielenie osobnej sypialni i zredukowanie kuchni do kompaktowego wymiaru. Projekt przebudowy kawalerki wykonała firma Kamińska Stańczak Desing.
Autor: Materiały uczestników konkursu Remont Roku 2017
W typowej blokowej kawalerce pokój dzienny z balkonem pełnil funkcję również sypialni
Nowy układ: powiększenie przestrzeni małego mieszkania
Żeby powiększyć przestrzeń mieszkania oraz uczynić ją bardziej przyjazną podczas przebudowy i remontu kawalerki postanowiono wyburzyć ścianki z otworami drzwiowymi. To sprawiło, że wnętrze stało się bardziej przestronne. Jedynym w pełni wydzielonym pomieszczeniem jest łazienka. Pozostała część może być traktowana jako jedna otwarta strefa.
Ponieważ małe mieszkanie przeznaczone jest dla nowoczesnego singla, który nie spędza godzin na pracach kuchennych, postanowiono zrezygnować z kuchni, a jej pomieszczenie przeznaczyć na sypialnię. Kuchnia została zredukowana do wielofunkcyjnego kompaktu ukrytego w zabudowie stolarskiej w salonie. Wejście do sypialni jest obok zabudowy.
Sprawdź też:
Nie wszystkie założenia projektu zostały wdrożone w identycznej postaci. Podczas realizacji wprowadzono nieznaczne zmiany. Wnętrza kawalerki po przebudowie zostały wykończone w jasnych kolorach i umeblowane w stopniu niezbędnym do wygodnego życia. Kawalerka po zmianach wydaje się znacznie większa.
Sprawdź też:
Autor: Materiały uczestników konkursu Remont Roku 2017
W projekcie zmian przwidywano zwartą zabudowę w pokoju dziennym, w której jest ukryty kompakt kuchenny
Salon z kompaktem kuchennym
Pokój dzienny jest bardzo obszerny, ponieważ nie jest zagracony. Stoi w nim tylko wygodna sofa i komoda, a pod oknem umieszczono stół z krzesłami, który pełni funkcję jadalni. Najważniejszym meblem jest zabudowa wzdłuż centralnej ściany mieszkania zrobiona na wymiar. Została ona pomyślana tak, żeby ukryć w niej kompakt kuchenny z niewielkim zlewem, płytą grzewczą i okapem. Całość zaprojektowano tak, żeby można było część kuchenną zamykać i chować za drzwiczkami. Jednak w czasie realizacji przebudowy kawalerki zrezygnowano z tej idei i kącik kuchenny jest otwarty, ale zabudowany dookoła prostymi szafkami w jasnoszarym kolorze. Proste lampy sufitowe dopełniają wystroju nowoczesnego, małego wnętrza.
Polecany artykuł:
Nowa sypialnia w kawalerce
Dawna niewielka kuchnia świetnie sprawdza się jako sypialnia. Mieści się w niej duże łóżko, które zostało umieszczone na podwyższonym podeście. Został on wykonany w systemie zabudowy, więc jego wnętrze może służyć jako schowek np. na pościel. Sypialnia jest bardzo przyjaznym wnętrzem, ponieważ ma własne okno. Od części dziennej jest oddzielona grubą kotarą, która służy także do zasłaniania okna balkonowego w salonie.
Sprawdź też:
- Niezwykła przebudowa domu kostki >>>
- Najlepsze Remonty Roku 2017: zwycięzcy konkursu >>>
- Metamorfoza mieszkania w bloku >>>
Łazienka w kawalerce
Żeby zyskać przestrzeń w małej łazience, zrezygnowano z wanny. W narożniku wstawiono nowoczesną szklaną zabudowę prysznicową, która zajmuje znacznie mniej miejsca, a jednocześnie jest wygodna. Dzięki temu w łazience zmieściła się także wygodna szafka podumywalkowa na akcesoria i ręczniki.
Aranżacja wnętrza kawalerki: jasne kolory
Ład w przestrzeni kawalerki oraz efekt optycznego powiększenia wnętrz uzyskano dzięki zastosowaniu ograniczonej palety barw. Jasne ściany i sufity przyczyniają się do tego, że małe mieszkanie wygląda na większe. Podłoga w całej części otwartej jest wykonana z jasnych dużych desek, co jeszcze wzmacnia to wrażenie. Zastosowanie tego samego materiału na całej posadzce zaciera granice.
Sprawdź też: Szare ściany w salonie i sypialni: inspiracje na ładne wnętrza >>>
Duże szare płaszczyzny zabudów i szafek w kuchni, przedpokoju oraz łazience uzupełniają plamy koloru w postaci nielicznych mebli lub ozdób na ścianach.