Przytul się! Dobudowa domu – rozwiązania konstrukcyjne

2020-02-19 15:52

Odziedziczyłeś dom? Stary, mały, ale ma swój urok. Masz wiele możliwości powiększenia jego powierzchni. Najważniejsze, to zrobić wszystko zgodnie z zasadami sztuki budowlanej.

Rozbudowa domu
Autor: Piotr Mastalerz Układ z wejściem na ślepej ścianie z boku budynku umożliwia rozbudowę budynku w poziomie

Rozbudowa domu wymaga sporządzenia projektu architektoniczno-budowlanego i uzyskania pozwolenia na budowę. Wykonanie projektu musi być poprzedzone sprawdzeniem stanu technicznego istniejącego domu. Rozwiązania konstrukcyjne rozbudowy zawsze dostosowuje się do konkretnej sytuacji.

Razem, ale osobno

Każdy budynek osiada przez kilka lat po wzniesieniu. Dlatego nowego budynku nie należy łączyć konstrukcyjnie ze starym, który już nie osiada. Dostawiając nowe ściany do starych, trzeba pozostawić między nimi szczelinę dylatacyjną (do 3 cm) i odpowiednio ją uszczelnić. Należy również unikać opierania nowych stropów na starym budynku, do ich podparcia trzeba wykorzystać jedynie nowe ściany.

Dobudowa do starego domu: fundamenty

Poziom nowych fundamentów powinien być taki sam jak istniejących, szczególnie w przypadku, gdy stary budynek jest podpiwniczony. Jeżeli stara część jest posadowiona płycej, a jej fundamenty znajdują się na tyle blisko istniejących, że są w strefie oddziaływania, należy fundamenty istniejące podbić do poziomu nowych. Najprościej można to wykonać przez ich podmurowanie lub podbetonowanie. W trudnych warunkach stosuje się metodę podpalowania lub iniekcji (Jet Grouting).

Jeżeli nowe fundamenty są posadowione płycej niż stare, w większości wypadków wykonuje się fundamenty schodkowe. Nachylenie krzywej wyznaczonej przez krawędzie stopni ławy fundamentowej zależy od rodzaju gruntu i waha się od 1:2 do 1:3. Przy niewielkiej różnicy poziomów, można nie robić fundamentów schodkowych, ale taka sytuacja występuje rzadko.

Ściana konstrukcyjna na styku starego i nowego domu: równolegle czy prostopadle?

Ściana konstrukcyjna na styku starego i nowego domu może być równoległa do istniejącej ściany nośnej. Mniejsze znaczenie ma wtedy szczelność dylatacji, natomiast pojawia się utrudnienie związane z fundamentami równoległymi. Ława zazwyczaj ma szerokość większą niż ściana fundamentowa. Lokalizacja ław i ścian z dylatacją tylko 2 cm od fundamentów istniejącego budynku powoduje, że ściana nie stoi osiowo na ławie, czyli fundament jest obciążony mimośrodowo. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest dostawienie nowych ścian prostopadle do istniejącej i uszczelnienie dylatacji osadzonymi w tynku listwami dylatacyjnymi. Jeżeli zabraknie dylatacji, to na połączeniu mogą pojawić się niekontrolowane zarysowania i nieszczelności.

Rozbudowa domu
Autor: Rys. Agnieszka i Marek Sterniccy Nowe ściany konstrukcyjne równoległe do istniejących

Komunikacja: dobudowa nowej części do starego domu

Przejście pomiędzy starą i nową częścią domu najczęściej wykonuje się w istniejącym otworze okiennym, wykorzystując jego nadproże. O wyborze odpowiedniego otworu decyduje, czy ściana podokienna w tym miejscu może być usunięta bez zagrożenia dla statyki budynku. Szerokość otworu reguluje się przez odpowiednie jego podmurowanie. Jeżeli chcemy zrobić otwór przejściowy w innym miejscu lub gdy ściana nie ma okien, należy wykonać nowe nadproża w konstrukcji stalowej. Najczęściej używa się do tego dwóch ceowników ułożonych równolegle w bruzdach wykutych w murze nad planowanym przejściem i połączonych ze sobą. Niezwykle ważna jest tu kolejność wykonywania prac.

Uwaga! Przed przystąpieniem do kucia ścian należy najpierw podeprzeć strop wokół planowanego przejścia. Wykonanie w pierwszej kolejności nowego otworu, często bez należytego wyparcia stropu, może grozić katastrofą budowlaną.

Rozbudowa domu
Autor: Rys. Agnieszka i Marek Sterniccy Kolejne etapy wykonania otworu w ścianie nośnej na nowe nadproże

Dobudowa domu: chcę przestrzeni

Żeby stworzyć wewnątrz budynku duże otwarte przestrzenie, można zrezygnować z dublowania ścian oddzielających budynki przez zastosowanie konstrukcji żelbetowej, w której płyta stropowa ze zbrojonego betonu jest oparta na słupach lub ścianach żelbetowych (te drugie mogą mieć mniejszą grubość niż standardowe ściany, co również powiększa wnętrze). Taki rodzaj konstrukcji umożliwia uzyskanie dużych rozpiętości i zastosowanie nietypowych rozwiązań przy stosunkowo niewielkich wymiarach elementów konstrukcyjnych.

Przeczytaj też:

Rozbudowa domu - jakie formalności są wymagane? >>>

Przykładowo płytę stropową opiera się na belce równoległej do ściany istniejącego budynku. Może być ona umieszczona od strony wnętrza budynku (podciąg) lub na zewnątrz (nadciąg). Zaletą nadciągu jest uzyskanie lepszego wnętrza (nie widzimy belki pod sufitem). Ale gdy nadciąg będzie elementem stropodachu, stworzy próg ograniczający jego adaptację na taras.

Odchudzanie ścian

Jeżeli istniejąca ściana zewnętrzna jest trzywarstwowa, powierzchnię nowych pomieszczeń można nieco powiększyć przez rozebranie zewnętrznej warstwy osłonowej oraz izolacji termicznej na całej powierzchni styku z dobudówką, co pozwoli zwęzić ścianę o co najmniej 15 cm. Przy długości dobudowy 8 m uzyskamy dodatkowe 1,2 m2 powierzchni.

Jakie będziemy budować domy w 2021 r?

Twój wymarzony DOM

Pytanie 1 z 4
Wybierz kondygnację
Nasi Partnerzy polecają