Z miłości do projektowania. Projekt domu Oszczędny z pięknymi wnętrzami

2020-09-17 10:01

To nie jest pierwszy dom Ady i Andrzeja. Obecny, trzeci, nawiązuje do stylu nowoczesnej stodoły, a w środku po prostu zachwyca. Ada jest projektantką wnętrz, więc nic dziwnego. Zaplanowała go od A do Z. Tym samym projektu domu Oszczędny z kolekcji Muratora być może nie wygląda już tak skromnie, ale pełen jest niesamowitych smaczków. Zajrzyjcie tam z nami!

Julia Wiśniewska: Skąd wziął się pomysł na budowę domu?

Ada Jureczko: Pomysł na budowę domu zrodził się z pragnienia zamieszkania w domu nowoczesnym, czyli w zupełnie innym stylu. Nasz poprzedni dom był w stylu wiejskim: drewniane okiennice, szczyty, belki, kominek kaflowy i wiata kryta strzechą przed domem.

Kilka lat temu skończyłam studia z zakresu aranżacji i projektowania wnętrz i wszystko mi się pozmieniało. To, co było ładne przestał takie być. Zakochałam się w nowoczesnych stodołach i pięknych widokach, zatem zaczęliśmy szukać działki. Działkę znaleźliśmy  w lutym 2017 roku.

Klasyczne wnętrza - pomysł na dom pełen ciepła
Oszczędny - p. Ada
Autor: Ada Jureczko Nowy dom Ady i Andrzeja. Na zewnątrz trwają jeszcze prace
Dom p. Ada - stary
Autor: Andrzej Jureczko Poprzedni dom Ady i Andrzeja Jureczko

Gdzie szukali Państwo projektu? I dlaczego wybraliście Oszczędnego z kolekcji Muratora?

Projektu szukaliśmy w Internecie. Wybór jest ogromny. Dla mnie ważne były dwa parametry: po pierwsze nowoczesna stodoła, po drugie ogromne okna, tak by każdy z domowników mógł cieszyć się widokiem zielonej doliny. I tak trafiliśmy na dom Oszczędny z Muratora.

To kiedy rozpoczęła się budowa, a skończyło urządzanie wnętrz?

Koparka wjechała w połowie marca 2018 r. i od razu przekonaliśmy się jak wielkim wyzwaniem będzie budowa na tak ostrym zboczu i na gruncie jakim jest mokra glina, bo koparka nie mogła wyjechać i prawie się przewróciła. Ale powolutku walczyliśmy i tak fundamenty wykonaliśmy w połowie maja. Do prac wykończeniowych przystąpiliśmy na początku marca 2019 r., a zamieszkaliśmy 1 maja.

Oszczędny - wariant I
Autor: Kolekcja Muratora, www.muratorprojekty.pl EC317a, Dom oszczędny - wariant I (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją), arch. Piotr Lewandowski Link: Sprawdź szczegóły projektu >>>
Pani Ada - stary dom
Autor: Andrzej Jureczko "Koparka wjechała w połowie marca 2018 r. i od razu przekonaliśmy się jak wielkim wyzwaniem będzie budowa na tak ostrym zboczu i na gruncie jakim jest mokra glina"

Były jakieś modyfikacje w projekcie, a potem na etapie budowy? Coś ulepszaliście?

O tak, zmian trochę było. Elewację frontową zmieniliśmy zupełnie: dodając duże okna i nadając jej indywidualnego charakteru.

Ponadto spadek wzgórza był na tyle duży, że pozostawiając podłogę na poziomie drogi zmieściliśmy pod nią dodatkowe piętro/piwnicę, tym samym dom powiększył się dwukrotnie.

A skąd czerpaliście wiedzę jak budować dom?

To był nasz trzeci dom, ale pierwszy na glinianej skarpie (śmiech).

Przeczytaj też:

Projekty domów z ładnymi sypialniami: inspiracje >>>

Pani Ada -stary dom3
Autor: Andrzej Jureczko "Byliśmy na budowie każdego dnia rozwiązując pojawiające się problemy tak by dom spełniał nasze oczekiwania"

Zdarzało się, że ingerowaliście w działania fachowców?

Tak na każdym etapie. Byliśmy na budowie każdego dnia rozwiązując pojawiające się problemy, tak by dom spełniał nasze oczekiwania.

Jak finansowana była budowa? Na czym uznaliście, że warto zaoszczędzić, a na czym nie?

Budowa finansowania była ze środków własnych oraz środków pochodzących ze sprzedaży poprzedniego domu. Z tym oszczędzaniem to do końca nam nie wyszło. Jestem projektantem wnętrz, zatem chciałam zrealizować swoje marzenia projektowe. Niestety już pod koniec zaczęło brakować środków, więc niektóre prace muszą poczekać, ale zdecydowana większość jest taka jak chciałam.

Zawsze powtarzam swoim klientom, że jeśli bardzo o czymś marzą, to powinni realizować te marzenia na wstępnym etapie inwestycji - kiedy jeszcze są środki i optymizm.

A od czego zaczęła Pani urządzanie wnętrz?

Od zakupu wielkoformatowych obrazów olejnych znakomitego Jana Szczepana Szczepkowskiego z Sanoka i już wiem, że gdybym tego nie zrobiła na początku, to bym ich pewnie nie miała.

Poczyniliście inwestycje, które dom w jakiś sposób ulepszyły, jakieś niestandardowe rozwiązania, np. energooszczędne?

Tak, taką inicjatywą było zaprojektowanie autorskiego sufitu w salonie. Zgodnie z projektem przez cały salon miał przebiegać żelbetonowy podciąg, który nie mieścił się w moim poczuciu estetyki i wyobrażeniu salonu. Zaprojektowałam więc sufit zbudowany z grubych ceowników i belek. Efekt przerósł moje oczekiwania i jestem z niego szczególnie dumna.

Przeczytaj też:

Najpopularniejszy dom Miarodajny: realizacja wierna projektowi >>>

Bo jest z czego! Zdarzały się może zabawne sytuacje na budowie?

Tak, oczywiście. Związane były z bardzo dużym tempem prac wykończeniowych, bo przypomnę, że wykończyłam dom w dwa miesiące. Wiązało się to z obecnością na budowie kilku ekip jednocześnie. A to przecież silni faceci, dla których właśnie ich robota jest najważniejsza. Pewnego razu zapobiegłam bójce płytkarzy z elektrykami, bo nie mogli się dogadać, kto komu co ma przygotować!

Oszczedny p. Ada wnętrza
Autor: Alicja Karnia-Burdzińska Wnętrza zaprojektowała sama właścicielka, jest projektantką wnętrz

Haha, nie dość, że adrenalina przy budowie domu to chleb powszedni, to jeszcze takie sytuacje! Wnętrza Państwa domu są przepiękne – widać tu rękę do detali. Czy cały projekt wnętrz jest Pani autorstwa?

Dziękuję za miłe słowa. Tak, cały.

Przed czym przestrzegłaby Pani osoby, które zabierają się za budowę domu, a co doradziłaby?

Przestrzegam przed zbyt optymistycznym harmonogramem prac. No i oczywiście fachowcy. Wszystkie ekipy muszą być umówione z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem i lepiej też mieć ekipy zapasowe. Współpracuję z fachowcami na co dzień - dlatego prace realizowane były bardzo płynnie, choć niektórzy próbowali przeciągać termin wejścia mówiąc, że to niemożliwe, że on wchodzi za dwa tygodnie, bo tu jest plac budowy.

A finalnie, jesteście zadowoleni z efektu?

Oczywiście, jednak to nie jest mój ostatni dom!

Szukasz idealnego dla siebie projektu domu? Sprawdź, nasze propozycje:

Projekty gotowe
Ramka polecamy Projekty Muratora

Autor: Redakcja

Zaufaj doświadczeniu Muratora!

Od ponad 20 lat pomagamy spełniać marzenia o własnym domu. Dołącz do grona 155 000 zadowolonych Klientów.W naszej Kolekcji znajdziesz ponad 1600 projektów gotowych domów dopasowanych do różnych potrzeb inwestorów. Zespół architektów Muratora pomoże w dobraniu projektu odpowiedniego do Twoich oczekiwań, wymiarów działki i jej usytuowania względem stron świata. Wraz z projektem otrzymasz także pakiet dodatków i ofert specjalnych, dzięki którym zaoszczędzisz na koszcie budowy.Wykonujemy także projekty na indywidualne zamówienie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają