Lokalizacja domu ekologicznego. Buduj w ścisłej zabudowie lub remontuj

2011-05-26 13:13

Może to zdziwić wiele osób, ale dla LEED dom postawiony na terenie odzyskanym (i oczyszczonym z zanieczyszczeń toksycznych) po fabryce jest bardziej ekologiczny niż budowa w sąsiedztwie parku narodowego... Sprawdź, dlaczego tak się dzieje.

Ekologiczny z certyfikatem LEED
Autor: Andrzej T. Papliński Według LEED zająć nowy teren, daleko od innych to dziś wykroczenie wobec natury

Gdzie zbudować dom ekologiczny?

Dla LEED, dom postawiony na terenie po rekultywacji jest bardziej ekologiczny niż budowa w sąsiedztwie parku narodowego. Dlaczego? Ponieważ budownictwo mieszkaniowe nie może bez końca zajmować terenów naturalnych!

Sprawdź, czy twój dom jest ekologiczny

Od kilku lat w Stanach Zjednoczonych planowanie polega na dogęszczeniu miast i terenów podmiejskich oraz ograniczeniu rozsiewania się domów po okolicy, tak zwanego urban sprawl. Certyfikat docenia związek nowej zabudowy z już istniejącą, dostępną infrastrukturą – mediami, komunikacją lokalną, sklepami i oświatą. Przyznaje także punkty za remont, przebudowę, modernizację, adaptację starych budynków. Należy unikać działek na polach z żyzną glebą.

Uwaga na samochód – im bardziej jest wyłączany z codziennego życia mieszkańców, tym zdobywa się więcej punktów. Idealnie będzie, jeśli można dojść pieszo z domu do przystanków komunikacji publicznej, sklepów i punktów usług. Podajmy za LEED: do przystanku autobusowego powinno być najwyżej 1/4 mili (402 m); do stacji kolejowej pół mili (804 m).

Dlaczego budujemy poza miastem?

Wiadomo, że wysokie ceny działek spychają inwestorów poza miasto. Później jednak o jakości życia decyduje dostępność cywilizacji. Bardzo trudno funkcjonować na co dzień, mieszkając w domu, którego jedyną zaletą jest piękna okolica.

A poza tym same wady i straty dla środowiska:

  • wszędzie jest daleko, 
  • dwa, -trzy samochody użytkowane przez członków rodziny,
  • wyższe są koszty życia.

Trudna rada, gdy decyduje cena. Za to warto rozprawić się z modą zajmowania nowych dziewiczych terenów pod budownictwo, gruntów rolnych i leśnych – to niszczenie natury, zaśmiecanie jej domami, rozpraszanie infrastruktury.

Warto wiedzieć

Co to jest certyfikat LEED?

LEED (The Leadership in Energy and Environmental Design) to amerykański system oceniający budynki pod względem energooszczędności i wpływu na środowisko naturalne. Certyfikat LEED mogą dostać różne rodzaje budowli, w tym również budynki mieszkalne.

Aby uzyskać certyfikat zielonego domu, należy zarejestrować projekt oraz uiścić odpowiednie opłaty. W zamian otrzymuje się szczegółowy wykaz wymagań, które potem są sprawdzane przez certyfikatorów. Po upewnieniu się, że dom spełnia wszystkie z obowiązkowych osiemnastu wymagań w ośmiu głównych kategoriach, większość dodatkowych punktów inwestor może wybierać dowolnie.

W zależności od liczby zebranych punktów przyznawany jest certyfikat: podstawowy, srebrny, złoty lub – najwyższy – platynowy. Im wyższa kategoria, tym dom bardziej przyjazny środowisku i mieszkańcom.

Wkrótce możliwość oceny domów w tej kategorii będzie formalnie obejmować również Polskę.

Współpraca Anna Firsowicz - architekta specjalizująca się w ocenie budownictwa zrównoważonego.

Nasi Partnerzy polecają