Też nie lubicie schodów i skosów, o które można uderzyć głową? Oto domy z płaskim dachem. Projekty Muratora dla rodziny

2024-10-20 11:59

Jeśli właśnie rozważacie kupno lub budowę domu z płaskim dachem - żeby Wam nieco pomóc, przygotowaliśmy zestawienie siedmiu gotowych projektów z bazy Muratora. oto domy z płaskim dachem dla całej, nawet sporej rodziny w różnym wieku. 6 z nich jest parterowych, zatem nawet seniorzy nie będą musieli zastanawiać się, jak wspiąć się do sypialni po schodach. A ludzie wysocy nigdy nie uderzą głową o skos. Jeden to dom piętrowy z płaskim dachem.

Spis treści

  1. Dom oszczędny (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją), projekt nr EC317
  2. Morska bryza: parterowy dom z kominkiem, projekt M223
  3. Płaski dach i zasadzony taras. Projekt HomeKONCEPT-112 HK112
  4. Dom z patio DW 112
  5. Projekt AG043: mały dom z płaskim dachem. A sypialnie są duże
  6. Salon z dużymi przeszkleniami. Projekt EGD087
  7. Cztery sypialnie, master bedroom. Dom M254a
#MuratorOgroduje: Jak prawidłowo zaimpregnować drewno?
Materiał sponsorowany

Płaski dach w Polsce to nadal rzadkość, choć z drugiej strony dom kostka to był hit w PRL. Bo z jednej strony - nasza tradycja to raczej domy z dwuspadowym dachem, a zimą na płaskim dachu zalega śnieg i trzeba go usuwać. A z drugiej - na płaskim dachu można zaaranżować np. taras, no i domy z płaskim dachem są najczęściej parterowe - nie ma tu schodów i zakamarków pod skosami do sprzątania. Jeśli wahacie się, jaki projekt wybrać - dom z płaskim dachem czy skośnym - na końcu tego materiału znajdziecie podcast, w którym posłuchacie o zaletach - i wadach - obu rozwiązań. A tymczasem - gotowe projekty Muratora.

Dom oszczędny (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją), projekt nr EC317

Autor projektu to Piotr Lewandowski. Projekt brał udział w konkursie "ENERGOOSZCZĘDNY DOM DOSTĘPNY". Nowoczesna bryła "Domu oszczędnego" pomieści co najmniej pięcioosobową rodzinę, bo ma ponad 140 mkw powierzchni. Elewacja ogrodowa jest cała przeszklona, dlatego autor projektu sugeruje aby była ona skierowana w stronę południową (z odchyleniem +/-35 stopni). To dom parterowy, z wnętrzem wyraźnie podzielonym na część dzienną i nocną. Kuchnia jest częściowo otwarta na salon. Jest tu miejsce na dosyć dużą spiżarnię. Na część nocną składają się: trzy sypialnie od strony ogrodu, każda z wyjściem na taras, dwie łazienki, garderoba oraz gabinet. Po stronie elewacji frontowej autor zaproponował dużą wiatę garażową , która schroni dwa samochody oraz jednoślady. W dokumentacji przewidziano także instalację kolektorów słonecznych do podgrzania ciepłej wody użytkowej.

Energooszczędny dom parterowy EC317. Projekt Muratora

Morska bryza: parterowy dom z kominkiem, projekt M223

Morska bryza to minimalistyczny dom parterowy - dobre rozwiązanie dla posiadaczy dużej działki. Dom ma 169 mkw. Umieszczone w podcieniu wejście od razu prowadzi do kuchni. Strefę dzienną dopełnia salon z kominkiem i z ogromną szklaną fasadą prowadzącą na większy taras, na który można wyjść również z dwóch sypialni, a nawet z przypisanej do master bedroom łazienki. Dwie kolejne sypialnie mają drugi taras na tyłach domu – można na niego wyjść również z korytarza oraz z garderoby przy master bedroom. Brak tu schodów. Jest duży pokój kąpielowy i łazienka w centralnej części domu oraz przy master bedroom - koniec z poranną bitwą o sanitariaty. Są osobne pralnia i garderoba.

Autorka projektu to Ewa Dziewiątkowska.

Dom parterowy z trzema łazienkami M223

Płaski dach i zasadzony taras. Projekt HomeKONCEPT-112 HK112

HOMEKONCEPT 112 to projekt domu parterowego z płaskim dachem o nowoczesnej bryle. Ma 149 mkw powierzchni. To, co w szczególny sposób wyróżnia go na tle innych, to duży zadaszony taras, częściowo doświetlony przez ażur belkowanej pergoli. Budynek zapewnia komfortowe mieszkanie dla czteroosobowej rodziny. Przy wejściu znajduje się zadaszenie (wiata) dla dwóch samochodów. Autor projektu to Bartłomiej Szymańczuk, a stan surowy zamknięty kosztuje 423 tys. zł (koszt w październiku 2024).

Dom z płaskim dachem i zadaszonym tarasem

Dom z patio DW 112

To dom dla wymagających inwestorów i będzie idealny dla 4-osobowej rodziny - ma ponad 190 mkw. Nowoczesną prostopadłościenną formę tworzą trzy skrzydła otaczające wewnętrzy dziedziniec. Patio stanowi bufor pomiędzy zewnętrzną częścią domu, a jego wnętrzem, dodatkowo doświetlając strefę dzienną i sypialną. Wejście na dziedziniec jest ogrodzone dzięki czemu podjazd może zostać otwarty, a ogrodzenie cofnięte do linii budynku. Nowoczesny charakter budynku podkreślają współczesne materiały wykończeniowe - wielkoformatowa stolarka, długa płytka klinkierowa w kolorze szarym oraz ciemne płyty z włóknocementu.

Czytaj też:

Domy parterowe i nieduże. Projekty gotowe

Skrzydła budynku wyznaczają czytelny podział funkcjonalny wnętrza. Lewe skrzydło obejmuje duży dwustanowiskowy garaż, część gospodarczą, strefę wejściową z garderobą oraz pokój gościnny – gabinet. Skrzydło środkowe, otwarte dużymi witrynami zarówno na patio jak i ogród to przestronna część dzienna, łącząca na jednej otwartej przestrzeni salon, jadalnię i kuchnię. Za kuchnią znajduje się spiżarnia oraz łazienka. Strop nad salonem i jadalnią został podniesiony, dzięki czemu część dzienna sprawia wrażenie większej. W prawym skrzydle budynku znajdują się sypialnie. Od strony ogrodu jest duża sypialnia główna z przejściową garderobą, prywatną łazienką oraz pralnią. Poniżej są pokoje dzieci z własną łazienką.

Dom z płaskim dachem i patio DW 012

Projekt AG043: mały dom z płaskim dachem. A sypialnie są duże

Dom Mini 4 Modern wcale nie jest taki mini. Ma niecałe 115 m² powierzchni. Styl – parterowy bungalow. Są tu trzy sypialnie, największa ma 16 m², a dwie po 13 m², są więc dość duże, jak na dom o tak relatywnie niewielkiej powierzchni. To zatem dom dla rodziny indywidualistów, którzy potrzebują odpocząć we własnym pokoju, bo też strefa dzienna nie jest zbyt ogromna – ma 27 m². I dla tych, którzy lubią mieć sporo ubrań i innych rzeczy, bo zaplanowano tu miejsce aż na 6 szaf. Co ważne, kotłownia ma osobne wejście z tyłu domu. W kuchni natomiast projektant wygospodarował miejsce na mini spiżarnię.

Mini 4 Modern. Wizualizacje i rzuty

Salon z dużymi przeszkleniami. Projekt EGD087

Projekt domu EG-87 to propozycja domu parterowego, z 3 sypialniami od strony ogrodu, z dwustanowiskowym garażem. Projekt domu dostępny także w wersji lustrzanego odbicia. Dom ma niecałe 130 mkw i dwie łazienki. Salon z dużymi przeszkleniami jest połączony z kuchnią. Autorka projektu to arch. Ewelina Grochowska. 

Dom z płaskim dachem o pow. 127 mkw

Cztery sypialnie, master bedroom. Dom M254a

Na koniec: piętrowy dom z płaskim dachem. Projekt nazywa się Nowa historia – wariant I i czerpie z osiągnięć architektury międzywojennej, ale jest nowoczesny. Ma 166 mkw. Parter to 50-metrowa część dzienna z wyjściem na taras, obejmujący dom z dwóch stron. Jest tu też pokój gościnny lub gabinet albo wygodna sypialnia dla starszego członka rodziny – zwłaszcza że obok są i łazienka, i garderoba. Piętro domu to cztery sypialnie. Największa z nich ma odrębną łazienkę, dwie garderoby i wyjście na taras. Pozostałe trzy sypialnie usytuowane są w pobliżu kolejnej, dużej łazienki – dostępnej z korytarza. W bryłę domu jest wkomponowany w bryłę dwustanowiskowy garaż, z którego przez kotłownię można przejść wygodnie do kuchni.

Dach - płaski czy skośny. MUROWANE STARCIE
Piotr Laskowski oraz Radosław Murat zapraszają na "Murowane Starcie". W tym odcinku, prowadzący zetrą się o wybór dachu. Co i w jakich sytuacjach wybrać, dach skośny czy płaski? Zapraszamy do odsłuchu
Murowane starcie
Nasi Partnerzy polecają