Sześć projektów domów dworkowych

2024-11-09 0:02

Ganek z kolumnami i tympanonem nie jest niezbędny, jak pokazuje jeden z prezentowanych przez nas sześciu różnych projektów współczesnych domów nawiązujących do architektury dworkowej. Zobacz je wszystkie i ich inspiracje.

Pogad@ne. Zbudowane | Extra Inteligentny dom - prościej się nie da!
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Styl dworkowy w polskiej architekturze
  2. Puszek: dworkowo-góralski
  3. Borówka 2: murowany
  4. Rezydencja Parkowa 4: pałac-bungalow
  5. "Moje miejsce": przytulny z dachówką
  6. Dom Z349 D: dworek nowoczesny
  7. Aleksandria Muza: jak w Żelazowej Woli

Styl dworkowy w polskiej architekturze

Na przełomie XIX i XX wieku poszukiwano w Polsce, tak jak i w innych krajach, stylu narodowego dla architektury. Choć w przypadku budowli publicznych, wszelkich większych gmachów i większych założeń mieszkaniowych w zasadzie odstąpiono od tego typu projektowania, w przypadku budownictwa jednorodzinnego dom typu dworek, nawiązujący nie tyle do stylu dworkowego - znanego głównie z dworców kolejowych (np. projektu Romualda Millera) i gmachów użyteczności publicznej - co do jego pierwowzoru, jakim były polskie dworki szlacheckie, wciąż cieszy się sympatią. Choć autentyczne dworki, które się jeszcze zachowały, bardzo często popadają w ruinę, nadal powstaje dużo nowoczesnych domów, które są na nich wzorowane.

Typowy styl dworkowy oraz jego przetworzenia z początku XX wieku to przede wszystkim portyk kolumnowy i czterospadowy łamany dach. Współczesne nawiązania mniej lub bardziej wiernie nawiązują do pierwowzoru, ale łączy je świadoma chęć odniesienia się do tradycji narodowej i wartości związanych ze spokojnym życiem na wsi oraz wybrane elementy stylu. Choć poszukiwania symboliki narodowej w architekturze można wywieść z czasów zaborów i utraty przez Polskę niepodległości, współcześnie takie domy po prostu nadal się podobają, a z tradycji mogą czerpać w mniejszym lub większym stopniu.

  • Na ogół mają niższe dachy niż dawne dworki.
  • Rzadko też występują w nich alkierze - wystające narożniki, kryte osobny dachem.

Innymi przykładami poszukiwań stylu narodowego w architekturze są odwołania do gotyku i styl zakopiański.

Czytaj też:

Dworzec kolejowy w Gdyni (1923-1926)
Autor: Unknown sourceUnknown source, Public domain, via Wikimedia Commons Dworzec kolejowy w Gdyni (1923-1926), proj. Romuald Miller
Puszek
Autor: Archiwum serwisu projekt domu dworkowego

Puszek: dworkowo-góralski

Domek ze stromym, spadzistym dachem, jakby przygotowanym na najcięższy śnieg, i przestronną, zadaszoną werandą, zachęca do wspólnych posiłków, zabaw, rozmów i lektury na świeżym powietrzu. Łącząc tradycję z nowoczesnością nie stara się wyróżniać. Ma parter i przytulny stryszek. Dzięki elementom z jasnego drewna może przywodzić na myśl wernakularny styl chat w górach, na których bazował architektoniczny styl zakopiański.

Zobacz szczegóły projektu:

Willa Oksza, Zakopane
Autor: Piotrekwas, CC BY-SA 3.0 PL <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en>, via Wikimedia Commons Willa Oksza, Zakopane, proj. Stanisław Witkiewicz, 1894–1895
Borówka 2
Autor: Archiwum serwisu Projekt domu dworkowego

Borówka 2: murowany

Poważniejsza propozycja, dla osób, które lubią, żeby dom prezentował się godnie i stabilnie. Jest zarazem bardzo prosty: geometryczny ganek, szerokie okna ze szprosami i okiennicami, szary, nowoczesny dach. Spodoba się zapewne miłośnikom elegancji, ale i swojskości. Domy o podobnym kształcie i proporcjach znajdziemy na obrazach Józefa Chełmońskiego.

  • Zobacz szczegóły projektu:

Borówka 2 - zobacz więcej

Dwór w Łopusznej
Autor: Piotrekwas, CC BY-SA 3.0 PL <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en>, via Wikimedia Commons Dwór w Łopusznej (mieści się w nim oddział Muzeum Tatrzańskiego)
Rezydencja Parkowa 4
Autor: Archiwum serwisu projekt domu dworkowego

Rezydencja Parkowa 4: pałac-bungalow

Choć wciąż kameralny, ten projekt domu jest bardziej wspaniały. Ma francuskie, wysokie okna, a jego wygląd zachęca do organizowania garden party z nieco większym rozmachem. Trochę polski, a trochę amerykański, zaś duża ilość pionowych podziałów na niskiej, horyzontalnej fasadzie upodabnia go do architektury kolonialnej i z dalekich zakątków świata.

Zobacz szczegóły projektu:

Przeczytaj też:

'Mevania' 7 Appian Way, Burwood, Sydney
Autor: J Bar, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons 'Mevania' 7 Appian Way, Burwood, Sydney
Murator Google News
Autor:
Moje miejsce
Autor: Archiwum serwisu projekt domu dworkowego

"Moje miejsce": przytulny z dachówką

Coś dla tradycjonalistów. Czerwonopomarańczowa dachówka i ceglane fragmenty nasuwają skojarzenia ze starą architekturą Mazur. Proste wejście bez kolumn. W stylu zdecydowanie rustykalnym.

Zobacz szczegóły projektu:

Muzeum Marii Knopnickiej w Żarnowcu
Autor: Drozdzik at Polish Wikipedia, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons Muzeum Marii Knopnickiej w Żarnowcu. Dworek do którego pisarka wprowadziła się z Marią Dulębianką w 1903 roku
Dom Z349 D
Autor: Archiwum serwisu projekt domu dworkowego

Dom Z349 D: dworek nowoczesny

Zaskakująca propozycja subtelnego nawiązania do tradycji dworkowej w projekcie o mniej tradycyjnej stylistyce. Nowoczesność, która dobrze harmonizuje z naturą, odrobinę w duchu realizacji Franka Lloyda Wrighta.

Zobacz szczegóły projektu:

Meyer May House w Grand Rapids, Michigan
Autor: WMrapids, CC0, via Wikimedia Commons Meyer May House w Grand Rapids, Michigan, proj. Frank Lloyd Wright, 1909
Aleksandria Muza
Autor: Archiwum serwisu projekt domu dworkowego

Aleksandria Muza: jak w Żelazowej Woli

Tu możemy poczuć się prawie jak w parku w Żelazowej Woli, miejscu urodzenia Chopina, choć warto wiedzieć, że obecnie stojący tam dworek jest w rzeczywistości dawną oficyną. Coś dla melomanów? Taki dom być może pozwoli przenieść się w wyobraźni w dawne czasy.

  • Zobacz szczegóły projektu:

Aleksandria Muza - zobacz więcej

Dworek-oficyna w Żelazowej Woli
Autor: Wojsyl, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons Dworek, oficyna w Żelazowej Woli

Każdy kraj ma w swoim dorobku architektoniczne obiekty czy ich typy z nim utożsamiane, stanowiące pewnego rodzaju narodowy symbol przestrzenny. Ziemiański dwór zakorzenił się w powszechnej polskiej świadomości jako jeden z takich obiektów. I niewątpliwie, właśnie ze względu na swoje znaczenie symboliczne, motyw ten wciąż powraca, zarówno w rozważaniach teoretycznych, jak i, w różnych formach, w praktyce projektowej"

- pisała Anna Tejszerska z Katedry Projektowania Krajobrazu na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II w pracy Nasz rodzimy ziemiański dwór. „Styl dworkowy” dawniej i dziś

Zobacz również:

Listen to "Dom - drewniany czy murowany? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.