Dom z żelbetową ramą wokół tarasu – ile to kosztuje? Porady z grupy i rada eksperta
Czytelniczka pyta: projektujemy dom i chcemy zrobić w nim belkę na słupach nad tarasem, do której można zamocować zadaszenie. Znajomi mówią, że to będzie kosztowało majątek. Czy to faktycznie duży koszt? Na największej w Polsce grupie budowlanej „Gdybym budował drugi raz – mądry Polak przed budową” (ponad 500 tysięcy obserwujących!) można czasem napotkać drobne złośliwe uwagi, ale przede wszystkim sporo rzeczowych odpowiedzi od ekspertów i budowlanych praktyków. Prezentujemy je w naszym cyklu.
Spis treści
Pani Aleksandra napisała na grupie Muratora: projektujemy właśnie dom i chcemy wypuścić nad tarasem belkę na filarach. Taras nie będzie całkiem zadaszony, ma mieć żeberkowe zadaszenie z drzewa. Filary i belkę chcemy zrobić z gazobetonu. Znajomi mówią nam, że to będzie kosztowało majątek, że wtedy również trzeba wylać fundament pod taras (myśleliśmy, żeby taras zrobić z drzewa). Czy to faktycznie aż tak duży koszt? Robił ktoś niedawno i może podzielić się kosztami i uwagami?
Żelbetowa rama na słupach - koszt
Społeczność grupy „Gdybym budował drugi raz - mądry Polak przed budową” odpowiada:
- Zależy, ile to dla was "majątek". My robiliśmy w te wakacje i oczywiście trzeba było dołożyć do tego trochę więcej niż przy budowie zwykłej bryły, ale to nie był majątek, lecz ileś tam procentowa dopłata do SSO.
- Tego raczej nie zrobicie z gazobetonu. My mieliśmy belki lane z betonu i gęsto zazbrojone, a drobna zmiana grubości takiej belki musiała być dokładnie przekalkulowana przez konstruktor,a żeby cała konstrukcja się trzymała. Do tego pod cały taras był zagęszczony piasek, tak jak do fundamentów, żeby można było zalać formy i rozłożyć stemple. Oczywiście całość na solidnych słupach fundamentowych. Dla nas to ważna część bryły domu i nie wyobrażamy sobie inaczej. Pierwotnie były w planach też drewniane belki jako wykończenie, ale jednak po namyśle doszliśmy do wniosku, że jest to mało praktyczne rozwiązanie, więc u nas będzie samonośna tarasola (automatyczne lamele aluminiowe).
- Belkę i słup z gazobetonu???
- Jakie rozpiętości mają być między słupami? Belek z gazobetonu raczej nie zrobicie, a jeśli trzeba będzie belki zrobić żelbetowe, to słupy z gazobetonu też odpadają. Ja mam wszystko lane, ale jaki był koszt samej pergoli to nie wiem.
- Zapytaj projektanta, to ci od ręki policzy. Skąd ktoś ma wiedzieć, ile u ciebie to będzie kosztowało... Ilość betonu + ilość stali, pomnóż to razy 3 i tyle masz kosztu. Chyba, że sam zrobisz, to tylko materiał wtedy.
Żelbetowa rama na słupach - czy warto
Ekspert Muratora dopowiada:
Żelbetowa rama to element architektury tyleż atrakcyjny, co kosztowny. Na pewno znacznie tańsze byłoby wykonanie drewnianej pergoli, która pełniłaby dokładnie taką samą funkcję. Ale oczywiście byłoby to rozwiązanie mniej efektowne.
Natomiast budowanie takiej ramy z gazobetonu, czyli - jak rozumiem - z bloczków z betonu komórkowego, to nieporozumienie.
Dołącz do grupy Gdybym budował drugi raz – mądry Polak przed budową i zadaj swoje pytanie lub podziel się opinią.
- Przejdź do galerii: Eleganckie lampy ogrodowe – inspiracje. Zobacz, jak pięknie oświetlić ogród
Autor: Tomasz Zakrzewski, projekt: Piotr Wyrostek/WW PROJEKT
Słupki o niewielkiej wysokości są przeznaczone głównie do oświetlania ścieżek i wjazdów na posesję