Dom na małą działkę - TOP najlepszych projektów domów

2022-04-12 13:37

Jaki dom na małą działkę będzie najlepszy? Wszystko zależy od racjonalnego wykorzystania możliwości, jakie daje mała działka, a także od potrzeb i oczekiwań przyszłych domowników. Prezentujemy projekty domów, które można wybudować na małej działce.

Projekt A102cG2 Dom z klimatem - wariant V
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu Murator A102cG2 Dom z klimatem - wariant V (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją), arch. Katarzyna Słupeczańska

Jaki dom można wybudować na małej działce, która ma 300 albo 500 m2? Mały domek, rezydencję albo dom dwulokalowy – wszystko zależy od racjonalnego wykorzystania możliwości, jakie daje niewielka działka, no i oczywiście od potrzeb przyszłych domowników.

GALERIA: kliknij w zdjęcie i zobacz najładniejsze projekty domów na małą działkę

Dom na małą działkę - szeroko otwarty

Projekt domu Murator A102cG2 Dom z klimatem - wariant V (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją)

arch. Katarzyna Słupeczańska

  • Powierzchnia użytkowa 141,9 m2
  • Powierzchnia zabudowy 191,8 m2
  • Liczba pokoi (z salonem) 5
  • Wymiary działki 17,10 x 29,70 m

A102cG2 Dom z klimatem - wariant V to dom, który wymaga największej powierzchni działki w prezentowanym przez nas zestawieniu – 507,9 m2. To wciąż niewiele. Poza tym może być to bardzo wąska działka – wystarczy zaledwie 17,1 m jej szerokości, by mógł na niej stanąć dom o powierzchni zabudowy 191,8 m2. Jest to możliwe dzięki wydłużeniu bryły do 22,67 m i zrezygnowaniu z okien na jednej bocznej elewacji, co pozwoli na zbliżenie jej na odległość 3 m od granicy działki.

Ten projekt domu odpowiada na jeden z większych problemów, z którymi borykają się właściciele małych działek – zapewnienie intymności na tarasie. Tu stało się to możliwe przez wysunięcie bryły garażu przed część mieszkalną budynku tak, by osłaniała taras, a także stworzenie tarasu na dachu garażu (39,8 m²) i zaprojektowanie szpalerów roślin od stron sąsiednich działek.

NIE PRZEGAP ↓↓↓

Prawie 500 projektów domów na małą działkę - ZOBACZ >>>

Rozwiązania projektowe wewnątrz są równie racjonalne. W domu o powierzchni użytkowej 141,9 m2 powstała strefa dzienna mająca aż 54,3 m2. Dodatkowo powiększa ją otwarcie po kalenice – na wysokość 7,32 m. W trosce o czystość (dosłowną) przestrzeni autorka projektu za kuchnią umieściła niedużą spiżarnię, która może pełnić funkcję tzw. brudnej kuchni. Poddasze to strefa nocna domu – 3 sypialnie i dostępna z korytarza łazienka. Przy samym wejściu do domu zlokalizowany jest gabinet, a obok łazienka. To sprawia, że z dala od części prywatnej domu może powstać strefa pracy wymagająca przyjmowania interesantów. Wyraźny podział na strefy dzienną, nocną i pracy przesądza o komforcie życia w tym domu.

A102cG2 Dom z klimatem - wariant V - ZOBACZ PROJEKT >>>

KLIKNIJ W ZDJĘCIE i ZOBACZ projekt ↓↓↓

Projekt A102cG2 Dom z klimatem - wariant V
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu Murator A102cG2 Dom z klimatem - wariant V (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją), arch. Katarzyna Słupeczańska. Taras ma intymną strefę dzięki przesunięciu brył mieszkalnej z dwuspadowym dachem i garażowej z płaskim Link: ZOBACZ projekt >>>

Dom na małą działkę - jak rezydencja

Projekt domu Murator M232 Wieczorny pejzaż

arch. Katarzyna Słupeczańska

  • Powierzchnia użytkowa 169,9 m2
  • Powierzchnia zabudowy 151,5 m2
  • Liczba pokoi (z salonem) 6
  • Wymiary działki 20,00 x 22,40 m

Projekt M232 Wieczorny pejzaż można wybudować na działce, która ma 448 m2 (tylko niespełna metr więcej niż minimalna dla poprzedniego projektu). Dom też jest piętrowy i ma tyle samo pokoi – 6. A jednak to ten sprawia wrażenie bardziej okazałego, choć jest większy od poprzednika zaledwie o 12,2 m2 powierzchni użytkowej. Choć to rezydencja, jej styl dobrze wpisze się w miejską zabudowę, gdzie niewielka powierzchnia działek jest zjawiskiem powszechnym.

O odbiorze tej architektury przesądzają wysunięte okapy dachu o wykończeniu takim jak elewacje, które optycznie poszerzają i podwyższają bryłę.

Opisywane już ulokowanie tarasu przy drugiej kondygnacji i podniesienie namiastki strefy ogrodowej na wyższy poziom to w takiej sytuacji racjonalne rozwiązanie. W tym projekcie górny taras (21,2 m2) pełni prywatną funkcję – powiększa przestrzeń master bedroom. W strefie nocnej górnej kondygnacji są jeszcze 3 sypialnie oraz dostępne z korytarza garderoba i łazienka. Interesującym i praktycznym rozwiązaniem jest pralnia z wejściami z dwóch łazienek – wspólnej i prywatnej gospodarzy.

Na parterze ulokowano reprezentacyjną strefę dzienną (47,8 m2) z częściowo otwartą kuchnią. Tuż przy salonie usytuowano gabinet.

M232 Wieczorny pejzaż - ZOBACZ PROJEKT >>>

KLIKNIJ W ZDJĘCIE i ZOBACZ projekt ↓↓↓

Projekt M232 Wieczorny pejzaż
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu Murator M232 Wieczorny pejzaż, arch. Katarzyna Słupeczańska. Wysunięte okapy z białą podbitką nawiązującą do elewacji optycznie poszerzają i podwyższają bryłę Link: ZOBACZ projekt >>>

Dom na małą działkę - z tarasem na piętrze

Projekt domu Murator M200 Uroczysty

arch. Katarzyna Słupeczańska

  • Powierzchnia użytkowa 157,0 m2
  • Powierzchnia zabudowy 155,6 m2
  • Liczba pokoi (z salonem) 6
  • Wymiary działki 21,60 x 20,70 m

Projekt M200 Uroczysty to dom piętrowy, czyli optymalne rozwiązanie na mała działkę, bo dwie pełne kondygnacje pozwalają na minimalizowanie powierzchni zabudowy. Tym razem 155,6 m2 wystarczyło pod dom o powierzchni netto 242,3 m2. Co ciekawe, powierzchnia użytkowa stanowi zaledwie 64,8% tej netto, czyli 157 m2, ponieważ nie wlicza się do niej m.in. dwustanowiskowego garażu i dużego tarasu na piętrze.

Rozległa tarasowa powierzchnia (33,8 m2) przy górnej kondygnacji to kolejne rozwiązanie idealne na niewielką działkę. Zważywszy, że dom można wybudować na takiej, która ma 447,1 m2, górny taras może stać się  namiastką ogrodu. Jak istotne jest to w tym projekcie rozwiązanie świadczą choćby aż 4 tarasowe wyjścia – jedno z korytarza na piętrze, pozostałe z dwóch sypialni, przy czym aż 2 z głównej sypialni gospodarzy (części master bedroom).

W domu może wygodnie mieszkać nawet 6-osobowa rodzina. Jest tu aż 5 prywatnych pokoi. Cztery spośród nich zlokalizowano na piętrze, jeden na parterze tuż przy łazience. Warto zwrócić uwagę na odizolowanie pokoju i łazienki od strefy dziennej minikorytarzem i dodatkowymi drzwiami. Takie rozwiązanie wymagało zaledwie 1,2 m2 powierzchni, a wystarczyło do zapewnienia komfortu osobom przebywającym w różnych funkcjonalnie sektorach domu.

Na uwagę zasługuje przestronna strefa dzienna – salon połączony z jadalnią, kuchnią i holem ma 48,6 m2 powierzchni użytkowej. Dodatkowo powiększa ją plan w kształcie wydłużonego prostokąta o boku blisko 11 m i duże przeszklenia otwierające wnętrze na dwa tarasy.

M200 Uroczysty - ZOBACZ PROJEKT >>>

KLIKNIJ W ZDJĘCIE i ZOBACZ projekt ↓↓↓

Projekt M200 Uroczysty
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu Murator M200 Uroczysty, arch. Katarzyna Słupeczańska. Duży taras (33,8 m2 )przy piętrze jest pewną rekompensatą za niewielką powierzchnię ogrodu Link: ZOBACZ projekt >>>

Dom na małą działkę - dwulokalowy

Projekt domu Murator M225c Światła miasta - wariant III - ZOBACZ PROJEKT >>>

arch. Ewa Dziewiątkowska

  • Powierzchnia użytkowa 219,8 m2
  • Powierzchnia zabudowy 142,5 m2
  • Liczba pokoi (z salonem) 10
  • Wymiary działki 19,40 x 20,50 m

Projekt M225c Światła miasta - wariant III to przykład, który pokazuje, że wystarczy bardzo mała działka, by wybudować na niej dość duży dom. Na parcelę 397,7 m2 można zaproponować mający 219,8 m2 powierzchni użytkowej. Co więcej, właściwie nie jest to jeden dom, a dwa, bo budynek jest dwulokalowy. W każdym z nich (mającym 109,9 m2) może mieszkać 4-osobowa rodzina.

Autorka projektu zadbała o to, by powiększyć przestrzeń domu. Od drzwi wejściowych do tarasowego okna biegnie oś widokowa. Wprawdzie strefa dzienna – pokój połączony z kuchnią – ma niewielką powierzchnię (26,8 m2), ale skutecznie optycznie rozciągają ją duże przeszklenia tarasowe usytuowane na sąsiednich ścianach. Przestrzeń domu została funkcjonalnie podzielona. Na paterze, tuż przy wiatrołapie, jest pokój, który może stać się miejscem pracy lub lokum dla gości, oraz łazienka. Na piętrze zaplanowano trzy sypialnie i dostępne z korytarza łazienkę i pralnię.

Projektową odpowiedzią na niewielki ogród są balkony przy każdej sypialni.

M225c Światła miasta - wariant III - ZOBACZ PROJEKT >>>

KLIKNIJ W ZDJĘCIE i ZOBACZ projekt ↓↓↓

 M225c Światła miasta - wariant III
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu Murator M225c Światła miasta - wariant III (dwulokalowy), arch. Ewa Dziewiątkowska. Dla komfortu życia mieszkańców ważne są balkony – przy każdej sypialni na piętrze. Poza tym są istotne dla elewacyjnej kompozycji Link: ZOBACZ projekt >>>

Dom na małą działkę - perspektywiczny

Projekt domu Murator C444v1 Czterolistna koniczyna - wersja 1 - ZOBACZ PROJEKT >>>

arch. Przemysław Biryło

  • Powierzchnia użytkowa 59,2 m2
  • Powierzchnia zabudowy 81,7 m2
  • Liczba pokoi (z salonem) 3
  • Wymiary działki 17,10 x 17,10 m

Projekt C444v1 Czerolistna koniczyna - wersja 1 to najmniejszy z prezentowanych domów można wybudować na działce mającej 292,4 m2 . Wprawdzie ma zaledwie 59,2 m2 powierzchni użytkowej, ale jest rozwojowy, bo ma poddasze do zaadaptowania – dodatkowe 30,1 m2 powierzchni użytkowej. Miejsce na przyszłe schody jest zarezerwowane w przedsionku.

Pokój dzienny połączony z kuchnią tworzy otwartą strefę 28,5 m2. Otwarcie jest dwojakie, bo nie tylko na kuchnię, ale także za sprawą dwóch przeszklonych ścian pokoju na narożny taras i ogródek. Autor projektu zadbał o intymność strefy nocnej, tym razem występującej w wersji minimum. Dwie sypialnie rozdzielił łazienką.

Ten projekt to dobra propozycja dla tych, którzy z powodów finansowych powinni podzielić budowę na etapy. To także rozwiązanie alternatywne dla mieszkania w bloku. Wybierając go, mamy 3 pokoje, nieduży ogródek i perspektywiczną przestrzeń nad głowami.

C444v1 Czterolistna koniczyna - wersja 1 - ZOBACZ PROJEKT >>>

KLIKNIJ W ZDJĘCIE i ZOBACZ projekt ↓↓↓

Projekt C444v1 Czterolistna koniczyna - wersja 1
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu Murator C444v1 Czterolistna koniczyna - wersja 1, arch. Przemysław Biryło. Przeszklenie bryły po skosie na przestrzał sprawia, że frontowa elewacja staje się nowoczesna i atrakcyjna Link: ZOBACZ projekt >>>

Dom na małą działkę - ekonomiczna „stodoła”

Projekt domu DW034 Ekonomiczny 5 - ZOBACZ PROJEKT >>>

Autor: Domy z wizją

  • Powierzchnia użytkowa 111,1 m2
  • Powierzchnia zabudowy 149,6 m2
  • Liczba pokoi (z salonem) 5
  • Wymiary działki 16,15 x 27,35 m

Przywołany tu projekt DW034 Ekonomiczny 5 dowodzi, że nawet zwolennicy domów parterowych, mający niewielką działkę, nie muszą rezygnować ze swoich preferencji. Ten można zrealizować na takiej, która ma zaledwie 441,7 m2. Wprawdzie myślenie o ograniczaniu powierzchni zabudowy jest nierozerwalnie związane z wyborem projektu na małą parcelę, ale nasz przykład pokazuje, że już niespełna 150 m2 takiej powierzchni może wystarczyć, by powstał dom z rozbudowanym programem funkcjonalnym.

Tym razem ekonomiczne wykorzystanie przestrzeni sprawiło, że na blisko 111,1 m2 powierzchni użytkowej udało się rozplanować aż 5 pokoi. Zapewnieniu domownikom komfortu na stosunkowo niedużej powierzchni służy czytelny podział domu na strefy dzienną i nocną, przebiegający niemal w połowie planu. Znaczną jego część zajmuje strefa dzienna – salon z jadalnią (35,4 m2) oraz częściowo otwarta kuchnia.

Architekci zastosowali rozwiązania służące optycznemu powiększeniu wnętrza domu. Jest to choćby ciągnący się przez prawie całą długość budynku (ponad 14 m) główny trakt komunikacyjny czy otwarcie pomieszczeń aż po skośne połacie. 4,5 m wysokości diametralnie zmienia optykę przestrzeni. Zmieniają ją też rozmieszczone w przemyślany sposób przeszklenia. Najlepszym przykładem jest szklana w połowie ściana szczytowa zestawiona ze przeszklonymi drzwiami prowadzącymi na taras i kuchenną przejrzystą ścianą, za która znajduje się horyzontalne kuchenne okno. Takie dynamiczne i nieoczywiste zestawienie przezroczystości sprawia, że powierzchnia domu jest odbierana jako znacznie większa niż wynikałoby to z prostej arytmetyki – sumy metrów kwadratowych pomieszczeń.

DW034 Ekonomiczny 5 - ZOBACZ PROJEKT >>>

KLIKNIJ W ZDJĘCIE i ZOBACZ projekt ↓↓↓

Projekt DW034 Ekonomiczny 5
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt domu Murator DW034 Ekonomiczny 5, autor Domy z wizją. Dynamiczne zestawienie przeszkleń ściany szczytowej nie tylko powiększa przestrzeń, jest także najważniejszym elementem kompozycyjnym Link: ZOBACZ projekt >>>
Nasi Partnerzy polecają