Jak stworzyć przytulny balkon? Inspiracje i aranżacje
Balkon, czy taras są w dzisiejszych trudnych czasach towarem deficytowym. Warto stworzyć tam przytulną oazę zieleni. Zobacz kilka inspiracji na aranżację balkonu.
Mały czy duży – każdy balkon można ładnie urządzić. Wystarczy dobry pomysł i garść inspiracji. Warto, by kącik wypoczynkowy pod gołym niebem dawał maksimum wygody i cieszył oczy. Na balkonie możemy uprawiać w pojemnikach kwiaty, zioła, czy nawet warzywa. Gdy zaaranżujemy przytulne miejsce do odpoczynku, chętnie wypijemy tam kawę o poranku, zjemy kolację, czy nawet możemy popracować, by zmienić otoczenie i pooddychać świeżym powietrzem! Jeśli szukacie pomysłu na urządzenie małego balkonu, postawcie na naturalne materiały - drewno, rattan, wiklinę, kolory ziemi - biel, beż i żywą zieleń – to stylistyczna podstawa udanej aranżacji balkonu.
Autor: Dekoria
Balkon boho. Jego podstawą są naturalne materiały, stonowane barwy i zielone rośliny. Nie może zabraknąć tu dekoracji ze sznurków, wełnianych pledów i siedzisk w beżowych odcieniach
Aranżacja balkonu: od czego zacząć?
Przede wszystkim jeśli chcesz stworzyć zielony i przytulny zakątek na balkonie, powinien on być prosty w utrzymaniu. Najlepiej w aranżacji postawić na rośliny niewymagające zbyt dużo pielęgnacji oraz meble i dodatki, które są łatwe w czyszczeniu.
Przygotuj sobie niewielki szkic z wymiarami balkonu i z tym, co chcesz w nim umieścić. To pomoże w rozsądnym rozplanowaniu wszystkiego. Określ także budżet, który ułatwi realizację całego projektu i nie sprawi, że wydasz na urządzenie balkonu kroci.
Przeczytaj też:
Jak sadzić i pielęgnować rośliny w pojemnikach na balkonie >>>
Przepis na przytulny balkon:
- Wybierz lekkie składane meble ogrodowe.
- Rośliny umieść w ozdobnych koszach, osłonkach, skrzynkach.
- Zadbaj o dodatki i tekstylia, które dodadzą przytulności.
- Postaw na nastrojowe oświetlenie, np. dekoracyjne lampiony czy girlandy świetlne.
- Jeśli chcesz się zasłonić, możesz zrobić parawany z pnączy czy posadzić klasyczne tuje, które są na tyle wysokie i gęste, że osłaniają balkon od ulicy.
Aranżacja balkonu a strony świata
To, w jaki sposób urządzimy nasz balkon i jakie wybierzemy rośliny, zależy od jego usytuowania. Pod tym kątem starajmy się wybierać rośliny i meble, a nawet rodzaj podłogi. Wpływ ma również to, czy przestrzeń jest zadaszona, czy mamy markizy lub inne osłony albo, czy mieszkamy na ostatnim piętrze. Warto rozważyć osłonę od słońca i wiatru, jeśli jej nie mamy, bo wiosna i lato bywają kapryśne (np. parasole ogrodowe – na balkon możemy wybrać odpowiedni, tzw. żagle, itp.).
Przeczytaj też:
Jak sadzić pelargonie w skrzynkach >>>
Również kierunek, na jaki wychodzi balkon jest kluczowy pod kątem doboru roślin. Im wyżej znajduje się mieszkanie, tym bardziej zmieniają się na nim warunki. Jest bardziej wietrznie, a suchy i gorący wiatr nie wpłynie dobrze na rośliny. W takim przypadku warto zamontować osłony balkonowe i zastanowić się nad tym, jak regularnie dostarczyć wody roślinom podczas ewentualnych wyjazdów. Sam ich dobór warto rozważyć pod kątem tego, jak bardzo chcemy być zaangażowani w ich utrzymanie. Czy będziemy robić to regularnie, czy raczej „z doskoku”.
Jak sadzić zioła kupione w markecie żeby zatrzymać je na dłużej? >>>
Wybór podłogi na balkon
Płytki gresowe to najlepsze rozwiązanie na balkon. Musimy wybrać gres antypoślizgowy i mrozoodporny, żeby był odporny na ścieranie i warunki pogodowe. Ładnie wyglądają jaśniejsze kolory płytek lub imitujący drewno, ale oczywiście wszystko zależy od naszego gustu i aranżacji.
Przeczytaj też:
- Podłoga na balkon: płytki, deski i inne materiały - przegląd
- Podest tarasowy - modne i szybkie wykończenie posadzki
Czasem nie mamy wyboru i gres jest jaki jest. Aby go przykryć lub urozmaicić wygląd balkonu można zdecydować się na drewnianą podłogę na balkonie. Jeśli nie mamy osłoniętej przestrzeni lub loggii, to trzeba liczyć się z tym, że trzeba będzie co roku impregnować takie drewienka, a z nastaniem jesieni najlepiej je zdejmować, by były z nami dłużej. Rozwiązaniem jest także sztuczna trawa, która jest przyjemna w dotyku, wyglądem przypomina prawdziwą trawę i jest mało kłopotliwa w czyszczeniu.
Balkonowa przestrzeń: wybór mebli i oświetlenia
Wybór mebli na balkon w sklepach jest duży. Niewielki balkon nie jest tu ograniczeniem. Większość mebli ogrodowych jest składana, więc będą pasowały na każdy metraż.
Wybór stołu, niewielkiej ławy, foteli czy krzeseł to podstawa. Na małych balkonach sprawdzą się składane stoliki, które można przymocować na przykład do balustrady. Oprócz tego warto mieć komódkę, czy szafkę albo skrzynię ogrodową, która jednocześnie stanie się siedziskiem (możemy w niej przechowywać doniczki i inne balkonowe gadżety, a na zewnątrz ozdobić ładną narzutą i poduszkami). Dobór oświetlenia jest też tu bardzo ważny. Oprócz np. kinkietów, które często znajdują się na balkonach warto ozdobić tą przestrzeń girlandą świetlną, świecami w ozdobnych latarenkach, lampionami czy lampkami solarnymi.
To, jak urządzimy balkon zależy od naszych preferencji i gustu. Powinniśmy mieć na względzie, jakie są jego wymiary i czy utrzymanie pewnych gatunków roślin będzie dla nas przyjemnością, czy może obciążeniem. Nie każdy przecież musi być ogrodnikiem!
Przeczytaj też:
- Najładniejsze byliny na balkon i taras
- TOP 10 – najlepsze kwiaty do skrzynek balkonowych
- Trawy ozdobne na balkon i taras
- Nawożenie warzyw uprawianych na balkonie
Autor: Photo by Artur Aleksanian on Unsplash