Dom parterowy z dużym garażem i elewacją z płytek włóknocementowych

2018-12-27 16:16

W tym niedużym parterowym domu niektóre rozwiązania wynikają z ograniczonego metrażu, inne odzwierciedlają upodobania i styl życia mieszkańców.

Działka, na której stoi dom z dużym garażem i elewacją z płytek włóknocementowych znajduje się niedaleko centrum miasta, a zarazem na uboczu. Kilkadziesiąt metrów od granicy posesji osiedle przechodzi w łąki i zagajniki. Zajęcia inwestorów wymagają wyjazdów, ważna była więc łatwość wydostania się poza miasto. Stąd decyzja o takiej lokalizacji.


Płytki włóknocementowe na dachu i elewacji


Dom składa się z dwóch brył – większa jest przekryta dwuspadowym dachem i wykończona płytkami włóknocementowymi, mniejsza ma płaski dach i jasną tynkowaną elewację, otacza wyższą bryłę z trzech stron. Skośny dach był konieczny ze względu na zapisy planu miejscowego, dom jest parterowy. Skosy okazały się jednak przydatne, bo umożliwiły urządzenie schowka od frontu budynku oraz otwarcie strefy dziennej po połacie. 
Budynek zawdzięcza swój nowoczesny charakter szarej elewacji. Grafitowe płytki włóknocementowe przechodzą z dachu na dwie elewacje wyższej bryły. Fakturą przypominają naturalny łupek, a ich lśniąca powierzchnia zmienia odcień w zależności od oświetlenia. Firma prowadząca prace wykończeniowe zajmowała się włóknocementem po raz pierwszy, wykonawca musiał więc spędzić na budowie więcej czasu, niż planował. Doświadczenie w stosowaniu tego materiału ma za to architekt Łukasz Lewandowski z pracowni Struktura, autor projektu.

Aby rynny i rury spustowe nie zaburzyły prostej bryły, projektant zdecydował się na dach bez okapu i ukryty system odprowadzania wody. Rynna została zamontowana tuż przy krawędzi dachu na całej długości połaci, natomiast rurę spustową umieszczono między warstwą ocieplenia a okładziną elewacji, w drewnianym ruszcie, na którym zamontowano płytki włóknocementowe. Woda deszczowa jest odprowadzana do kanalizacji.

Przeczytaj też:

Dom parterowy z dużym garażem i elewacją z płytek włóknocementowych
Autor: Piotr Mastalerz Płytki włóknocementowe płynnie przechodzą z dachu na dwie elewacje wyższej części domu
Dom parterowy z dużym garażem i elewacją z płytek włóknocementowych
Autor: Piotr Mastalerz Dach jest bezokapowy i ma ukryty system odprowadzania wody, dzięki czemu nic nie zaburza przejścia płytek włóknocementowych na elewację

Kompromis między funkcjonalnością a wygodą


Inwestorzy chcieli mieć dom o powierzchni nie większej niż 120 m2. Nie potrzebują dużych pomieszczeń gospodarczych ani miejsca do pracy, w domowym zaciszu chcą wypoczywać. Mały metraż jest w ich przypadku świadomym wyborem, a nie koniecznością.
 Inwestorzy starali się pogodzić przeciwieństwa. Budynek miał być równocześnie mały i przestronny, skromny i komfortowy. Zrezygnowali więc ze zbędnych dla siebie pomieszczeń, ale nie z drobnych luksusów, takich jak własna sauna. Wrażenie dużej przestrzeni osiągnięto m.in. dzięki znacznej wysokości salonu, ograniczeniu powierzchni przeznaczonej tylko na komunikację, otwarciu wnętrz na otoczenie oraz oszczędnemu umeblowaniu.

Zobacz także:

Duży jest garaż - z miejscem dla dwóch samochodów ma przeszło 36 m2. Metraż wynika z jego wielofunkcyjności. Jest tam sporo miejsca na przechowywanie. Pomieszczenie jest ogrzewane i łatwo dostępne. Można się do niego dostać z korytarza przy wejściu do domu.


Sprawdź też: Jakie zalety i wady ma dom parterowy >>>

Dom parterowy z dużym garażem i elewacją z płytek włóknocementowych
Autor: Piotr Mastalerz W dużym garażu mieszczą się nie tylko samochody, ale powstało też sporo miejsca na przechowywanie

Funkcjonalne wnętrza parterowego domu 


Głównym pomieszczeniem domu jest salon – przestronny, bo otwarty aż po połacie dachu. Jego wysokość w najwyższym punkcie przekracza 4 m. Od strony elewacji frontowej zaplanowano dwa bliźniacze pokoiki. Te pomieszczenia są nieco niższe, ponieważ urządzono nad nimi praktyczny schowek do przechowywania rzadziej używanych sprzętów.


Od strony ogrodu ulokowano niewielką kuchnię z wyspą. Zlewozmywak i płyta indukcyjna zamontowane w jej blacie umożliwiają przygotowywanie posiłków twarzą do domowników, a liczne głębokie szuflady mieszczą najpotrzebniejsze kuchenne akcesoria. Pozostałe urządzenia i szafki kryje elegancka wysoka zabudowa, strefa gotowania nie zakłóca więc wystroju części dziennej domu. Nawet pochłaniacz został ukryty w dekoracyjnym kloszu lampy.


W głębi jest wejście do głównej sypialni będącej zarazem salonem kąpielowym. Między łóżkiem a przeszkloną ścianą zamontowano wolno stojącą wannę. Otwarcie wielkoformatowych przesuwnych drzwi daje możliwość kąpania się na świeżym powietrzu, prawie w ogrodzie. Sypialnia mieści się w niższej części budynku. W pobliżu zaplanowano wąską, wydłużoną łazienkę, a za nią jeszcze jedno niewielkie pomieszczenie. Pierwotnie miało mieć przeznaczenie gospodarcze, ale mieszkańcy woleli wykorzystać je do zaaranżowania rodzinnej sauny.


Dom parterowy z dużym garażem i elewacją z płytek włóknocementowych
Autor: Piotr Mastalerz Wysokość strefy dziennej dochodzi do 4 m. Dzięki temu przestrzeń niedużego domu zyskuje oddech i staje się bardziej reprezentacyjna

Optyczne powiększanie parterowego domu


Wystrój pomieszczeń to dzieło Marty Sobieszek. Projektantka powiększyła optycznie wnętrza, wybierając jasne kolory i gładkie powierzchnie oraz umiejętnie projektując oświetlenie. Sufity są białe, a ściany i podłogi mają różne odcienie szarości. Jeśli nie liczyć pokoju dziecięcego, w domu próżno szukać kolorowych akcentów. Niemal monochromatyczną tonację przełamuje tylko ciepły odcień drewna. Zostało ono zastosowane dość nietypowo, jako wykończenie ściany w łazience. Projektantka wybrała termicznie modyfikowane drewno jesionowe, tak zwany termojesion odporny na wilgoć i stabilny wymiarowo.

Zobacz także:

W domu dużo jest luster, między innymi w sypialni, nad kanapą, po bokach wyspy kuchennej. Światło odbija się też w błyszczących blatach.

Mleczne szkło zastosowane w dwóch oknach to w tym przypadku konieczność. Zachodnia ściana jest zbyt blisko granicy działki i sąsiadujących zabudowań, by można było zastosować zwykłe przeszklenia. Za to od strony ogrodu znajdują się szerokie przesuwne drzwi balkonowe. Przed spojrzeniami sąsiadów i promieniami słońca chronią zieleń w granicy działki, zasłony i żaluzje zewnętrzne.


Dom parterowy z dużym garażem i elewacją z płytek włóknocementowych
Autor: Piotr Mastalerz Ogród pasuje do wyglądu bryły i wymaga mniej pracy niż klasyczne klomby oraz kwietniki. To ważne dla zapracowanych właścicieli. Dużą część zajmuje taras, na którym swobodnie mieszczą się ogrodowe meble wypoczynkowe
Dom parterowy z dużym garażem i elewacją z płytek włóknocementowych
Autor: Piotr Mastalerz Wanna zamontowana w sypialni w pobliżu szerokiego przeszklenia pozwala zażywać kąpieli z widokiem na ogród
Sonda
Jaki materiał wybrałbyś na elewację domu?

*projekt domu: Łukasz Lewandowski/Struktura;
 projekt wnętrz Marta Sobieszek/S-Line Studio

Nasi Partnerzy polecają