Trzy rodzaje drzwi tarsowych. Drzwi rozwieralno-uchylne, drzwi podnoszono-przesuwne i uchylno-przesuwne

2013-10-25 16:07

Wielkie, szerokie drzwi tarasowe wiodące z salonu do ogrodu to ozdoba każdego domu. Przedstawiamy drzwi rozwieralno-uchylne, drzwi uchylno-przesuwne i drzwi podnoszono-przesuwne oraz podpowiadamy, jak należy je prawidłowo montować.

Tarasowe drzwi podnoszono-przesuwne
Autor: ANDERSEN WINDOWS Drzwi podnoszono-przesuwne to bardzo wygodne rozwiązanie. Profile otwierają się lekko i nie zajmują miejsca we wnętrzu

Coraz chętniej montuje się duże drzwi tarasowe, by wnętrza stały się optycznie większe, nowocześniejsze i eleganckie, a pomieszczenia lepiej doświetlone. Najpopularniejsze są drzwi rozwieralno-uchylne. Ich wielką zaletą jest łatwe otwieranie i niska cena. Na popularności zyskują drzwi przesuwne ze względu na możliwość budowania szerszych skrzydeł niż w drzwiach rozwieralno-uchylnych, przez co wyjście na taras staje się bardziej spektakularne. Ich zaletą jest też nieblokowanie przestrzeni we wnętrzu. Wśród drzwi przesuwnych większym powodzeniem cieszą się te podnoszono-przesuwne. Drzwi tarasowe można zestawiać ze szkleniami stałymi, tworząc niemal całe przeszklone ściany.

Drzwi tarasowe rozwieralno-uchylne

Mogą być jedno- lub dwuskrzydłowe. Maksymalna szerokość skrzydła wynosi zwykle 160 cm (każdy producent przestrzega własnych wytycznych wynikających z wytrzymałości materiału). Najczęściej jednak szerokość takiego skrzydła nie przekracza 90 cm, a wysokość 240-250 cm. Większe wymiary skrzydeł mogą wymagać zastosowania dodatkowych elementów konstrukcyjnych, np. przewiązek. Można zestawić kilka skrzydeł, aby wypełnić szerszy otwór. Lecz wówczas połączone ramy oddzielnych okien będą bardzo szerokie. Można też zbudować słupki pomiędzy kolejnymi zestawami, ale zabierają one sporo światła oraz wyglądają mało estetycznie. Drzwi takie otwierają się do środka, więc nie można swobodnie zaaranżować wnętrza w ich pobliżu. Otwarte skrzydło zajmuje przestrzeń w pomieszczeniu, znacznie ogranicza dostęp do mebli czy sprzętów stojących w bezpośrednim sąsiedztwie drzwi.

Wysoki próg

Podstawową wadą drzwi rozwieralno-uchylnych jest wysoki próg, który ma 5-10 cm. Osobom starszym i dzieciom może sprawiać trudność pokonywanie takiej wysokości, szczególnie kiedy często korzystają z tarasu lub drzwi są wyjściem do ogrodu. Niektóre firmy wykonują na zamówienie niski próg o wysokości 2 cm.

Zalety drzwi rozwieralno-uchylnych

Największą zaletą drzwi tarasowych rozwieralno-uchylnych jest ich zdecydowanie niższa cena w porównaniu z innymi rozwiązaniami. Plusem jest także możliwość uchylenia ich w celu przewietrzenia pomieszczenia bez konieczności ich pełnego otwierania. Niektóre modele mają funkcję rozszczelnienia, która również zapewnia dopływ świeżego powietrza do środka bez konieczności otwierania całych drzwi. Drzwi rozwieralno-uchylne mogą zostać wyposażone w kilka udogodnień, które poprawią ich funkcjonalność, na przykład zatrzask balkonowy pozwalający na przymknięcie skrzydła od strony zewnętrznej bez obawy, że nie będziesz mógł wejść do środka. Można też zastosować hamulec funkcji rozwierania, który blokuje drzwi w pozycji otwartej. Nie ma wtedy obawy, że się zatrzasną w wyniku nagłego podmuchu wiatru.

Montaż drzwi tarasowych rozwieralno-uchylnych

Pamiętaj, że ościeżnica drzwi powinna zachodzić na warstwę wykończenia tarasu, aby woda deszczowa spływała bezpośrednio na okładzinę zewnętrzną, a nie pod nią. Szczelinę między ramą a nawierzchnią, na przykład gresem, trzeba wypełnić spoiwem uszczelniającym. W dolnej belce ościeżnicy są zamontowane otwory odpływowe zabezpieczone okapnikiem, które umożliwiają swobodny odpływ wody, jaka ewentualnie może przedostać się między ramę drzwi a ościeżnicę. Nigdy nie należy zachodzić warstwami wykończeniowymi na szczelinę odpływową, bo wówczas woda dostanie się pod warstwy tarasu i może wyrządzić sporo szkód. Drzwi takie montuje się na klinach podkładkowych, a przestrzeń pomiędzy nimi wypełnia pianą montażową. Bardzo często stosuje się podwyższenie progu, które gwarantuje stabilne zamocowanie. Taki próg stanowi także dodatkową izolację termiczną wszystkich warstw w pomieszczeniu.

Montaż drzwi tarasowych
Autor: Piotr Mastalerz Drzwi tarasowe zostały zamontowane na podmurowaniu o wysokości dostosowanej do przyszłych warstw posadzki

Drzwi tarasowe uchylno-przesuwne

Po otwarciu nie zabierają miejsca w pomieszczeniu i dają możliwość wykonania szerokiego przejścia na taras. Można uchylić i przesunąć skrzydło o szerokości do 160 cm, tworząc światło przejścia o szerokości 150 cm. Gdy drzwi są zamknięte, skrzydło przesuwne i stałe tworzą jedną linię, co wygląda estetycznie. Do ościeżnicy zamontowana jest widoczna szyna, po której jeżdżą wózki zamocowane na wewnętrznej ramie skrzydła ruchomego i ukryte pod maskownicami. Drzwi uchylno-przesuwne mogą mieć próg zarówno standardowy – wysoki, jak i niski, który w znaczny sposób ułatwia komunikację między wnętrzem domu i tarasem.

Montaż drzwi uchylno-przesuwnych

Nieprawidłowe osadzenie ościeżnicy, szczególnie gdy jest znacznych rozmiarów, może spowodować duże drgania całych drzwi podczas otwierania i zamykania, ponieważ trzeba je lekko szarpnąć, żeby ruszyć z miejsca. Drgania te przenoszą się na inne elementy domu, co może skutkować na przykład wykruszaniem się tynku zarówno wewnątrz pomieszczenia, jak i na elewacji. Często jest konieczne zastosowanie podwyższenia progu i zatopienia go potem w posadzce. Jest to niezbędne do prawidłowego podparcia konstrukcji oraz wykonania hydroizolacji. Przy drzwiach suwanych z niskim progiem dochodzi się płytką do ramy okna i uszczelnia łączenie, które zabezpieczone jest okapnikiem przed zaciekaniem wody. Przy progu wysokim montuje się drzwi tak jak tradycyjną stolarkę, podchodząc płytką pod ościeżnicę i zabezpieczając łączenie spoiwem uszczelniającym.

Drzwi rozwieralno-uchylne
Autor: Schüco W drzwiach rozwieralno-uchylnych najczęściej jest kilkucentymetrowy próg, a różnica poziomu posadzek po obu jego stronach bywa znaczna

Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne

To najbardziej komfortowe rozwiązanie jest coraz chętniej wykorzystywane przez inwestorów. Możesz zastosować skrzydło drzwiowe o szerokości do 300 cm, co daje bardzo szerokie przejście. Całe przeszklenie zaś może zajmować do 6 m ściany, a w połączeniu ze szkleniami stałymi możesz przeszklić całą ścianę, optycznie powiększając małe pomieszczenia. W tego typu drzwiach skrzydło ruchome i element stały nie są w jednej linii. Drzwi po przesunięciu zachodzą na element stały, a w przypadku drzwi podwójnych jedne zachodzą na drugie. Skrzydła przesuwają się w linii ściany, więc nie zabierają miejsca w pomieszczeniu, a szerokość stolarki mieści się w grubości glifu we wnętrzu. Wielką zaletą drzwi przesuwnych jest niski próg, który można schować w warstwach podłogi, więc wyjście na taras nie wymaga pokonywania żadnych przeszkód.

Otwieranie drzwi podnoszono-przesuwnych

Przesunięcie bardzo dużego skrzydła mimo jego znacznej wagi –  okucia pozwalają na przesuwanie skrzydeł o wadze do 400 kg – jest lekkie. W niskim metalowym progu znajduje się prowadnica jezdna. Żeby otworzyć drzwi, trzeba przekręcić klamkę i zwolnić blokadę – dźwignię unoszącą je do góry – a potem lekko pchnąć skrzydło w bok. Wprawiony w ruch element porusza się płynnie i jednostajnie. Dzięki mechanizmom wspomagającym drzwi przesuwa się bez większego wysiłku. Zrobi to bez problemu dziecko lub osoba starsza. Skrzydło można zatrzymać w dowolnym miejscu na całej szerokości otworu. Żeby zabezpieczyć je przed przesuwaniem, zamyka się klamkę jak przy całkowitym zamknięciu drzwi.

Montaż drzwi podnoszono-przesuwnych

Przygotowanie otworu powinno być bardzo precyzyjne, gdyż wymagany jest idealny poziom. Elementy okna, są ściśle dopasowane do siebie i zaopatrzone w zestaw uszczelek i szczotek. Nie mniej ważna jest izolacja między tarasem a ramą drzwi. Można ją wykonać z masy uszczelniającej i taśmy izolacyjnej, którą zatapia się w masie, wywijając w pionie na ramę drzwi. Zakrywa ona połączenie wypełnione pianą montażową. Po wyschnięciu masa tworzy szczelną i twardą powierzchnię, lecz na tyle elastyczną, aby nie pękać na skutek różnych warunków atmosferycznych oraz pracy budynku. Od strony wewnętrznej ramę okna przykrywa jastrych i okładzina podłogowa. Aby poziom podłogi we wnętrzu i progu drzwi był na jednym poziomie, już na etapie montażu okien wybierz rodzaj i grubość podłogi, wówczas unikniesz wyrównywania poziomów masą samopoziomującą. Ponieważ skrzydła drzwi podnoszono-przesuwnych mogą być wielkie, między ramą a posadzką należy stosować gąbkę dylatacyjną, aby praca ramy nie była przenoszona na warstwę posadzki. Dylatacja zabezpieczy posadzkę przed pęknięciami.

Zobacz też: Bardzo duże okna - cechy i montaż

Bardzo duże okna – cechy i montaż
Pozostałe podkategorie