Dom Leśny. Polski projekt z międzynarodową nagrodą

2021-10-20 13:14

Dom Leśny to wyjątkowy projekt domu jednorodzinnego, zaprojektowany przez warszawską pracownię 81.waw.pl. To projekt, który zdobył już wiele prestiżowych nagród, a obecnie zwyciężył w konkursie ICONIC AWARDS 2021. Zobacz zdjęcia tego niezwykłego budynku, który w innowacyjny sposób łączy architekturę z naturą.

Dom Leśny
Autor: 81.waw.pl Położony na działce leśnej budynek idealnie komponuje się z otaczającą go przyrodą. Kamienna elewacja domu nawiązuje do ciemnych pni sosen, które rosną na tym terenie

Dom Leśny to jeden z projektów warszawskiej pracowni 81.WAW.PL, który znalazł się w naszym muratorowym TOP 10 najlepszych realizacji domów jednorodzinnych 2019 roku. Zdobył już nie jedną międzynarodową nagrodę. Nie jest więc zaskoczeniem, że i tym razem ta niebanalna bryła nie miała sobie równych w kategorii „One-family house” („Dom jednorodzinny”) konkursu ICONIC AWARDS 2021.

Położony na działce leśnej budynek idealnie komponuje się z otaczającą go przyrodą. Kamienna elewacja domu nawiązuje do ciemnych pni sosen, które rosną na tym terenie. Aby zmniejszyć wrażenie masywności czarnej bryły, wszystkie wnęki zostały wykończone jasnym drewnem. Dzięki temu dom wydaje się również ciepły i przytulny. 

Adaptacja projektu gotowego i zmiany w projekcie - rady Muratora

Dom Leśny - próba połączenia architektury i krajobrazu

Projekt Dom Leśny to próba połączenia architektury z naturalnym krajobrazem. Tym razem architektura staje się niemal dosłownie tworem leśnym. Geometrycznej bryle, złożonej z trzech nałożonych na siebie prostopadłościanów, projektanci dodali głębię dzięki loggiom i arkadom tarasowym. Wyrafinowaną formę podkreślają starannie dobrane materiały wykończeniowe – łupek budzący skojarzenia z rosnącą przy domu korą sosen oraz jasne drewno wykańczające wnęki.

GALERIA: zobacz oryginalny dom jednorodzinny wśród drzew

Jasne drewniane wykończenia, które idealnie wkomponowują się w leśny klimat

Budynek powstał tylko na jednym fragmencie wyznaczonego terenu, aby więc w pełni wykorzystać możliwości zabudowy działki, zaprojektowano odpowiednio przystosowany parter. Wpłynął on na kształt i charakter całego obiektu, w wyniku czego z wnętrza domu nie widzimy czarnej elewacji, ale jasne drewniane wykończenia, które idealnie wkomponowują się w leśny klimat.

Dom Leśny
Autor: 81.waw.pl Aby zmniejszyć wrażenie masywności czarnej bryły, wszystkie wnęki zostały wykończone jasnym drewnem. Dzięki temu dom wydaje się również ciepły i przytulny

Funkcjonalny parter domu jednorodzinnego

Parter można podzielić na dwie zasadnicze strefy: salon oraz kuchnię z jadalnią. Zostały one rozdzielone klatką schodową, w której umieszczono wspornikowe schody na tle zielonej „żywej” ściany. Całość została dodatkowo doświetlona dużym dachowym świetlikiem. W części, w której znajduje się pokój dzienny, ukryto główne wejście do domu.

Przeczytaj też:

Domy z pięknymi wnętrzami - inspiracje >>> 

W wiatrołapie nie ma typowej garderoby, lecz szafy wnękowe. Prosto z niego możemy przejść do przestronnego pokoju dziennego, z którego mamy wyjście na duży zadaszony taras. Dostaniemy się na niego również z gabinetu, który okna ma skierowane na ulicę, co daje możliwość obserwacji strefy wejścia.

Element, który rozdziela funkcję pokoju dziennego od kuchni, to zielony bufor z jednobiegową klatką schodową. Kuchnia z jadalnią tworzą jedną przestrzeń z dużym przeszkleniem na dwie strony działki. Doskonale oświetla to całe pomieszczenie. 

Dom Leśny
Autor: 81.waw.pl Piętro stanowi jedną zwartą bryłę, która została „położona” na bryłę parteru

Konstrukcja z prostych brył jedna na drugiej

Piętro stanowi jedną zwartą bryłę, która została „położona” na bryłę parteru. Podzielone jest na dwie strefy – pokój dziecka z garderobą i łazienką oraz sypialnię główną z garderobą i łazienką. Dzięki temu przestrzeń domowników została wyraźnie oddzielona, gwarantując prywatność.

Na piętrze od strony ulicy znajduje się zadaszony taras, a okna zostały przysłonięte drewnianymi przesuwnymi żaluzjami. Od strony północnej bryłę piętra nadwieszono dużym wspornikiem, tak aby stworzyć zadaszone miejsce postojowe dla samochodu.

Przeczytaj też:

Projekty domów z nowoczesnym tarasem. Zobacz aranżacje! >>>

Dom Leśny
Autor: 81.waw.pl Od strony północnej bryłę piętra nadwieszono dużym wspornikiem, tak aby stworzyć zadaszone miejsce postojowe dla samochodu