Co zrobić, gdy przechyla się wiata na drewno? Odpowiedzi z grupy "Gdybym budował drugi raz..." i porada eksperta

2024-04-10 13:15

Czytelnik pyta, co zrobić w sytuacji, gdy przechyla mu się wiata do sezonowania drewna. Na największej w Polsce grupie budowlanej "Gdybym budował drugi raz - mądry Polak przed budową" (ponad 500 tysięcy obserwujących!) można czasem liczyć na drobne złośliwe uwagi, ale przede wszystkim na sporo rzeczowych odpowiedzi od ekspertów i budowlanych praktyków. Prezentujemy je w naszym cyklu.

Wiata na drewno
Autor: Foto: użytkownik Wiata na drewno się przechyla

Jak zapobiec przechylaniu się wiaty?

Pan Maciej pyta na Grupie Muratora: "Podpowiedzcie, proszę… Przechyla mi się składzik drewna. Lekceważyłem to w sumie, ale proces przyspiesza. Z grubsza 10 cm od pionu w połowie konstrukcji. Opróżnić, wyprostować (jak?) i co potem, żeby się nie powtórzyło? Ma 5 metrów długości, szerokość jak widać, więc wchodzi w praktyce 16 m³ drewna. Potężna masa, która napierając jest przyczyną tego problemu. Czy rozebrać i przenieść na stabilny grunt?"

Społeczność grupy "Gdybym budował drugi raz - mądry Polak przed budową" odpowiada:

  • Wygląda na brak stężenia
  • Dokładnie, brakuje stężenia. Opróżnij i zrób prawdziwą kratownicę
  • Zrobienie zastrzałów z dwóch stron pewnie by pomogło go w pionie utrzymać
  • Żeby utrzymać go w pionie to wypadałoby go najpierw wyprostować. Stężenia będą dobrym pomysłem, ale żeby zrobić to tak jak należy i nie dziadować, to wypadałoby tę drewutnie opróżnić. Używaj wkrętów, a nie gwoździ
  • Brak zastrzałów, rozjeżdża się na wkrętach

Radzimy, jaką fugę dobrać na taras

  • Ja prostowałem pasami transportowymi i dałem zastrzały. Już stoi 2 lata i jest git.
  • Po pierwsze czy wiata „siada” cała czy ją przekosiło? Napisałeś „przechyla się”. Co nie jest jednoznaczne.  Jeśli np. tylna ściana idzie w dół, a przednia nie to znaczy, że grunt z tylu wiaty poddaje się pod ciężarem. Nieważne dlaczego. I cała konstrukcja siada pochylając się. Powód: niestabilny grunt. Drugi przypadek został przez kolegów wyjaśniony. „Przekosiło” wiatę z powodu braku zastrzałów. Powód: napór drewna. Chociaż drewno poprawnie ułożone nie powinno napierać na boki. Ale wysychające drewno mogło stracić stabilność. To normalne

Co zrobić z pochylającą się wiatą? Ekspert Muratora dopowiada:

Nie wiemy, jak wiata jest posadowiona, co stanowi jej fundament, ale możemy potwierdzić, że pomysł z deskami stężającymi przybitymi skośnie na ścianach między słupami nośnymi jest dobry. Można oczywiście wiatę rozmontować i zbudować ją od nowa dodając po jednym dodatkowym słupku na ściankę. A słupki dobrze zakotwić do poprawionego fundamentu.

Dołącz do grupy! Gdybym budował drugi raz - mądry Polak przed budową i zadaj swoje pytanie lub podziel się opinią.

#MuratorOgroduje: Wiosenna pielęgnacja róż

Zobacz też: TOP 10: Najpiękniejsze domy w Polsce 2024 wg redakcji Muratora. Zobacz zdjęcia