Parawan ogrodowy – jak wybrać parawan do ogrodu?
Parawan ogrodowy to element aranżacji pełniący jednocześnie funkcje dekoracyjne i praktyczne. Osłania przed wiatrem, zapewnia prywatność, „zamyka” przestrzeń dając wrażenie bezpieczeństwa i kameralności, a przy tym może być ozdobą dopasowaną do stylu urządzania ogrodu lub balkonu. Jak wybrać parawan do ogrodu?
Parawan ogrodowy to najprostszy sposób na zasłonięcie danego obiektu. Często wprowadza się go w miejscach, gdzie zabudowa jest niepraktyczna, niemożliwa lub zbyt droga. Pozwala uzyskać ten sam efekt względnie tanim kosztem. Wybierając parawan do ogrodu należy kierować się kwestiami technicznymi (rozmiar, rodzaj materiału, typ) i estetycznymi (wygląd). To element, który z powodzeniem można dopasować do stylu urządzania ogrodu oraz kolorystyki danego miejsca.
Zastosowanie parawanu ogrodowego
Parawan ogrodowy jest najczęściej używany do osłony tarasu oraz balkonu. Ponadto można go wykorzystać do tworzenia przytulnego „zamkniętego” zakątka w ogrodzie, wydzielenia poszczególnych stref, a także do osłony ogrodzenia (np. niezbyt estetycznej siatki). Parawan ochroni przed wiatrem, stworzy wrażenie bezpieczeństwa i będzie dobrą osłoną przed ciekawskim okiem sąsiada czy przechodniów. W godzinach południowych i popołudniowych jest jednocześnie ścianą chroniącą przed nadmiernym nasłonecznieniem.
W zdecydowanej większości przypadków przed nadejściem zimy powinien być zabrany i umieszczony w pomieszczeniu. Zasada nie dotyczy parawanów przymocowanych na stałe oraz znajdujących się pod zadaszeniem. Oczywiście zależy to również od materiału wykonania.
Parawan ogrodowy – wybór materiałów
W sprzedaży dostępne są parawany ogrodowe zbudowane z różnorodnych materiałów. Od tego zależy ich wygląd, ale także trwałość.
- Parawan ogrodowy z poliestru – cieszy się dużą popularnością, gdyż wygląda elegancko. Jest estetyczny, jego zaletą jest także duży wybór form i barw. Poliester jest względnie wytrzymały na rozdarcia oraz promieniowanie UV. W ogrodach jest dość uniwersalny – pasuje zarówno do tych tradycyjnych jak i nowoczesnych. Białe parawany nadadzą balkonowi lub tarasowi śródziemnomorskiego akcentu. Parawany z poliestru często są osadzane na aluminiowych ramach.
- Parawan ogrodowy z drewna – pasuje do ogrodów i balkonów urządzanych w różnorodnym stylu. Zapewnia efekt kameralności. Drewno jest naturalne i harmonijnie komponuje się z innymi elementami. Zaleca się je chronić przed deszczem. Parawany mogą być pełne – to szczelna ochrona przed wiatrem i „widzami” lub ażurowe. Popularnością cieszą się także parawany żaluzjowe nawiązujące do stylu kolonialnego.
Konserwacja drewnianych elementów ogrodowych: czym, kiedy i jak konserwować >>>
- Parawan ogrodowy z bambusa – to oddzielna „kategoria” parawanów drewnianych. Ma duże walory estetyczne, nadaje poszczególnym miejscom egzotycznego, orientalnego charakteru.
- Parawan ogrodowy z technorattanu – wygląda nowocześnie, jest atrakcyjny wizualnie. Technorattan to materiał syntetyczny imitujący drewno rattanowe. W przeciwieństwie do zwykłych tworzyw sztucznych prezentuje się lepiej i ma lepsze parametry techniczne (m.in. wytrzymałość na UV).
Meble z technorattanu – właściwości, zalety i aranżacja w ogrodzie mebli z technorattanu >>>
Inne kryteria wyboru parawanu ogrodowego
Przy wyborze parawanu należy zwrócić uwagę na cel jakiemu ma służyć. Większość modeli jest przeznaczona do osłony danego miejsca z jednej bądź z dwóch stron. Aby zapewniał prywatność powinien mieć przynajmniej 170-180 cm wysokości. Oddzielnie traktuje się parawany – markizy, które są montowane na barierach balkonu. Takie modele zwykle mają około 70 cm wysokości.
Parawan może być stały, składany lub zwijany. Istotne jest, aby był stabilny. Warto dobierać go także pod względem kolorystyki. W cenie są parawany o stosowanych barwach, np. białe, szare, kremowe lub grafitowe. Parawanem można jednak podkreślić urok danego miejsca, wtedy jest bardziej kolorowy. Niektóre modele przedstawiają różne krajobrazy, a nawet imitują kamień naturalny. Pewną awangardą jest parawan z naturalnej trawy.
Żywopłoty z traw ozdobnych - dobry pomysł na zielone osłony w ogrodzie >>>
Parawan można kupić lub zrobić samodzielnie. Najlepszym materiałem do obróbki jest drewno. Zaleca się je dokładnie wygładzić (np. używając papieru ściernego) i zaimpregnować.
Funkcję parawanu może pełnić również ogród wertykalny zbudowany z palet lub skrzyń (ten drugi zajmie więcej miejsca). To połączenie przyjemnego z pożytecznym. Taka ściana osłoni nas przed wiatrem, zapewni prywatność a przy okazji urzeknie swoim wyglądem. Może posłużyć nawet do uprawy warzyw.
Przeczytaj też: