Meble z technorattanu – właściwości, zalety i aranżacja w ogrodzie mebli z technorattanu

2019-03-15 14:38

Dawniej meble z technorattanu spotykało się najczęściej w kurortach, restauracjach i hotelach. Od lat są powszechne także w ogrodzie i cieszą się dużą popularnością. Poznaj zalety i wady mebli z technorattanu?

Meble z technorattanu
Autor: GettyImages Technorattan jest materiałem znacznie wytrzymalszym i odporniejszym na różne niekorzystne czynniki od zwyczajnych tworzyw sztucznych

Technorattan to w rzeczywistości wzmocnione włókna polietylenowe HPDE lub poliuretan charakteryzujący się dużą gęstością. Technicznie więc jest tworzywem sztucznym (nazywa się go także syntetycznym rattanem). W przeciwieństwie jednak do typowych plastykowych materiałów, jest znacznie wytrzymalszy, wygląda estetycznie i pasuje do ogrodów urządzonych w różnych stylach. Zawdzięcza to nie tylko technologii produkcji, ale przede wszystkim formie.

Technorattan ma wygląd plecionki wzorowanej na wyrobach z drewna rotang (rattanu). Plecionka może być płaska, półokrągła, okrągła, gładka lub szczotkowana. W tym wypadku to kwestia estetyki i indywidualnych preferencji. Poznaj najważniejsze właściwości i zalety mebli z technorattanu?

Meble z technorattanu
Autor: GettyImages Meble z technorattanu są odporne na działanie promieni słonecznych

Meble z technorattanu – wytrzymałe, łatwe w konserwacji, lekkie

Technorattan jest materiałem znacznie wytrzymalszym i odporniejszym na różne niekorzystne czynniki od zwyczajnych tworzyw sztucznych, z których powstają meble ogrodowe. Znosi obciążenia, zniszczenia mechaniczne, zarysowania i wykazuje dużą odporność na promieniowanie UV. Nie kurczy się pod wpływem niskich temperatur i nie wydłuża pod wpływem dużego ciepła. Dotyczy to oczywiście oryginalnego technorattanu (w sprzedaży dostępne są tańsze i gorsze odpowiedniki, najczęściej plecionki z PCV).

Meble z technorattanu są łatwe w konserwacji, trudne do zaplamienia i zabrudzenia. Łatwo je oczyścić - najlepiej wodą z dodatkiem delikatnego detergentu (uwaga! technorattan może ulegać zniszczeniu przy kontakcie z silnie działającymi preparatami chemicznymi!).

Meble z technorattanu są stabilne, a jednocześnie dość lekkie, co ułatwia ich przenoszenie i codzienne użytkowanie. Pomimo dobrej wytrzymałości na mróz meble z technorattanu przed nadejściem zimy można przenieść do pomieszczenia lub osłonić pokrowcem. Dzięki temu będą służyły przez długie lata - średnia wytrzymałość technorattanu oscyluje w granicach 10-15 lat.
Wysoka jakość wiąże się też z ceną - meble z technorattanu nie należą do najtańszych, chociaż duża konkurencja na rynku w ostatnich latach sprawiła, że są już dostępne niemal dla każdego. Technorattan to materiał nieszkodliwy dla środowiska, jest podawany całkowitemu recyklingowi.

Meble z technorattanu - na co zwracać uwagę przy wyborze?

Przy wyborze mebli ogrodowych z technorattanu najczęściej zwraca się uwagę (poza ceną) na ich wygląd a także rozmiary. Meble technorattanowe mają ograniczoną kolorystykę (głównie odcienie szarości, grafitu, brązu), farby raczej nie utrzymują się na nich. To jednocześnie jest pewien atut, gdyż łatwiej wkomponowują się w architekturę ogrodową. Wymiary mebli są szczególnie istotne, gdy aranżuje się ograniczony balkon, taras lub poszukuje mebli do altany. Z tego względu trzeba zwracać uwagę na skład zestawów mebli.

  • Krzesła z technorattanu – są wygodne i jednocześnie zajmują mało miejsca. To dobre rozwiązanie na balkon.
  • Fotele z technorattanu – wymagają większej przestrzeni, ale są bardziej komfortowe w użytkowaniu.
  • Sofa z technorattanu – to rozwiązanie dla osób posiadających duży balkon, taras lub miejsce w ogrodzie. Mogą mieć nawet futurystyczny kształt i zadaszenie.
  • Pufy z technorattanu – wchodzą w skład większych zestawów. Nie zajmują dużo miejsca, nieużywane można schować pod stołem.
  • Leżak z technorattanu – to opcja dla osób, które lubią opalać się i odpoczywać w promieniach słońca (ewentualnie w cieniu przy zakupie parasola).
  • Stolik z technorattanu – jego wymiary zależą od potrzeb, w podstawowych zestawach często znajdują się niewielkie stoliki „kwadratowe” dla dwóch osób. Warto dobierać te ze szklanym blatem, będą praktyczniejsze.
  • Stół z technorattanu – rozwiązanie dla większej liczby osób. Pozwala na spożycie posiłku w gronie rodziny i organizowanie imprez.
  • Kawiarka z technorattanu – niski stolik na kawę często jest wykorzystywany przy braku miejsca. Wraz z krzesłem lub fotelem może tworzyć ciekawy zestaw do relaksu, czytania książki czy po prostu picia kawy.
  • Komoda/skrzynia z technorattanu  – to element dodatkowy do mebli ogrodowych. Może przydać się do przechowywanie najpotrzebniejszych rzeczy, np. koca i poduszek.

>>Przeczytaj też: Meble do ogrodu, na balkon i taras: jakie meble wybrać?

Meble z technorattanu
Autor: GettyImages Meble z technorattanu doskonale wyglądają na tarasach domów nowoczesnych

Meble z technorattanu a architektura ogrodowa

Meble z technorattanu pasują do ogrodów różnego typu, chociaż oczywiście nie do wszystkich. W szczególności dobrze prezentują się w ogrodach nowoczesnych, np. urządzonych w minimalistycznym stylu. Nadają się także do aranżacji ogrodów miejskich i śródziemnomorskich.

W praktyce meble z technorattanu można kupować w większości przypadków, gdyż dominującą grupę stanowią ogrody wielostylowe, będące swoistym misz-maszem. Z technorattanu lepiej zrezygnować w ogrodach rustykalnych (tu lepiej sprawdza się drewno), naturalistycznych i leśnych (w dwóch ostatnich stawia się na surowe formy drewna, nawet drewno nieokorowane).

Quiz ogrodniczy

Pytanie 1 z 10
1. Roślina mylnie nazywana mleczem, bujnie kwitnąca na żółto na trawnikach, to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.