Osłona tarasowa – od słońca, wiatru, deszczu i sąsiada

2020-04-01 12:15 Elżbieta Borkowska-Gorączko

Taras to miejsce wyjątkowe. Warto tak zaaranżować jego przestrzeń, aby stworzyć warunki idealne do wypoczynku – i to niezależnie od pory dnia czy warunków pogodowych. Osłona tarasowa – zastępująca dach czy ściany – to szybki i skuteczny sposób kreowania tej przestrzeni. Podpowiadamy, w czym wybierać i jak umiejętnie zastosować osłony tarasowe.

Zadaszenie tarasu i boczne osłony tarasowe najlepiej zaplanować w czasie przygotowania projektu domu. Jeżeli jednak tego nie zrobiliśmy, to nic straconego – jest sporo rozwiązań, które można zastosować w każdym momencie.

Do wyboru mamy gotowe osłony tarasowe – konstrukcje drewniane i metalowe, różnego rodzaju markizy, rolety czy zasłony płócienne.

Wokół tarasu możemy zbudować również niewysokie murki albo posadzić rośliny, które utworzą naturalne osłony tarasowe – parawan lub zadaszenie. W podobny sposób możemy odizolować od otoczenia miejsce wypoczynku, które urządziliśmy w głębi działki.

Osłona tarasowa
Autor: ALVITRO – Pergole Aluminiowe Dzięki żaluzjowemu dachowi z ruchomych lameli można sterować ilością światła docierającego na taras. Jeżeli lamele będą ułożone poziomo, zatrzymają promienie słońca, a w położeniu pionowym przepuszczą je

Osłona tarasu od góry

  • Najprostszym rozwiązaniem są parasole ogrodowe. Mają solidne, ciężkie podstawy (są modele wyposażone w kółka z blokadami, co ułatwia ich transport), dzięki czemu są stabilne i opierają się nawet dużemu wiatrowi. Największe mają rozpiętość pięciu metrów, a niektóre regulację, która pozwala zmieniać zacieniany obszar bez konieczności przesuwania parasola. Tkanina tworząca kopułę zazwyczaj wykonana jest z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, często dodatkowo powleczonego akrylem, poliuretanem lub PCW. Dzięki temu jest nieprzemakalna, odporna na wysoką temperaturę, promienie UV oraz zabrudzenia.

Parasol ogrodowy na taras. Rodzaje parasoli ogrodowych, sposób montażu, konserwacja >>>

  • Popularnym zadaszeniem tarasu są markizy montowane do ściany domu. Można kupić gotowe oferowane w różnych wielkościach lub zamówić w firmie na wymiar. Ich ramiona zwykle są wykonane z aluminium, a czasze z trwałego i odpornego tworzywa, często pokrytego dodatkową warstwą zabezpieczającą (akryl, poliuretan, PCW). Markizy mogą być zwijane i rozwijane ręcznie lub za pomocą silnika uruchamianego przyciskiem osadzonym w ścianie albo przy użyciu pilota. Liczne modele są wyposażone w kasety, w których po zwinięciu chowa się materiał tworzący zadaszenie.

Markizy tarasowe - jak wybrać najlepszą markizę na balkon i taras. Rodzaje markiz >>>

  • Od kilku lat modne są tkaniny rozpięte na słupkach. Podobnie jak parasole i markizy są nieprzemakalne, wytrzymałe na wysoką temperaturę i mało podatne na zabrudzenia. Jednak w przeciwieństwie do markiz można nimi osłaniać także place usytuowane w ogrodzie, z dala od budynków. Kształtem przypominają rozpostarte żagle (i tak są często nazywane) lub lekko udrapowane rzymskie rolety.
  • Bardzo interesująco wyglądają zadaszenia żaluzjowe. Są one zbudowane z ruchomych listew (lameli) zamocowanych na ramach konstrukcyjnych. Położenie listew jest płynnie regulowane pilotem. Zwykle są zrobione z aluminium (dostępne w kolorach z palety RAL) lub mlecznego poliwęglanu, a ramy konstrukcyjne – z aluminium lub drewna.
  • Niekiedy jako pokrycie dachu są wykorzystywane płyty poliwęglanowe osadzone zazwyczaj w aluminiowych lub drewnianych ramach. Chronią przed deszczem, jednak przepuszczają światło słoneczne, dlatego zwykle stosuje się je w gorzej oświetlonych miejscach.
Osłona tarasowa
Autor: NOVEO Markiza boczna to sposób na lekką ściankę, którą łatwo można rozwijać lub chować, tak jak ekran. Boczną osłonę tarasową z jednej strony zwykle mocuje się do ściany budynku. Służy do osłaniania tarasu lub balkonu
Osłona tarasowa
Autor: Piotr Mastalerz Bardzo efektowną osłonę tarasową uzyskamy z gęsto posadzonych traw, takich jak miskanty chińskie i rozplenice japońskie, oraz wysokich bylin, na przykład kosmatek śnieżnych, perowskii i werben japońskich, które w naszym klimacie mogą co prawda przemarzać, ale się łatwo rozsiewają

Boczna osłona tarasowa

Jako boczne osłony tarasu lub miejsca wypoczynku wykorzystywane są gotowe drewniane panele (ażurowe lub pełne), a także trejaże, których oferta na rynku jest bardzo duża. Mocuje się je w kotwach przytwierdzonych do betonowej płyty tarasu lub do betonowych słupków fundamentowych albo jeszcze prościej – osadza w metalowych kotwach-szpikulcach, które wbija się w grunt.

  • Interesującym rozwiązaniem są proste kratownice z metalu. Podobnie jak drewniane trejaże należy je obsadzić pnączami.

  • Bardzo efektowne i trwałe są panele ze stali corten, niekiedy opatrzone dekoracyjnymi wycięciami. Przykręca się je do betonowej wylewki. Sprawdzą się szczególnie w otoczeniu nowoczesnej architektury.

  • W sprzedaży znajdują się również panele ze stali nierdzewnej z wyciętymi laserowo ażurowymi wzorami (można je wybrać z katalogu producenta lub zaprojektować własne). Są robione na zamówienie i dostępne w kolorach z palety RAL.

  • Do osłaniania tarasu czy miejsca wypoczynku służą także markizy boczne. Składają się z aluminiowej lub stalowej konstrukcji i wypełnienia z wytrzymałej tkaniny zrobionej z tworzywa sztucznego. Mocuje się je do ściany domu i rozciąga jak ekran. Do niektórych modeli można dokupić kotwy-szpikulce, które umieszcza się w gruncie i do nich przykręca słupki markizy.

  • Natomiast lekkie parawany z technoratanowej plecionki wypełniającej aluminiowe ramy, a także parawany z wikliny spodobają się miłośnikom wystroju rustykalnego. 
WARTO WIEDZEĆ

Prosty i sprawdzony sposób na osłonę tarasu, ławeczki czy placu z grillem, to posadzenie wokół nich roślin. Kompozycja krzewów, wysokich bylin i traw sprawi, że miejsca te, choć odizolowane od reszty ogrodu, będą jego integralną częścią. Jako zadaszenie dobre są drzewa – szczególnie liściaste, bo latem dają cień, a zimą nie zabierają słońca – oraz pnącza.

Salon i jadalnia na tarasie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE