Czym osłonić taras od deszczu, wiatru, słońca i sąsiada? Przegląd dostępnych rozwiązań i inspiracji
Osłona tarasowa – zastępująca dach czy ściany – to szybki i skuteczny sposób kreowania przestrzeni wypoczynku na tarasie. Podpowiadamy, czym można osłonić taras i jak umiejętnie zastosować osłony tarasowe.
Autor: Jacek Kucharczyk, projekt domu: Zbigniew Reszka, Micha Afeltowicz
Markiza osłoni taras przed deszczem i słońcem, ale trzeba wiedzieć, ze taka konstrukcja nie jest odporna na silny wiatr
Zadaszenie tarasu i boczne osłony tarasowe najlepiej zaplanować w czasie przygotowania projektu domu. Jeżeli jednak tego nie zrobiliśmy, to nic straconego – jest sporo rozwiązań, które można zastosować w każdym momencie.
Czym osłonić taras?
Do wyboru mamy gotowe osłony tarasowe – konstrukcje drewniane i metalowe, różnego rodzaju markizy, rolety czy zasłony płócienne.
Wokół tarasu możemy też zbudować niewysokie murki albo posadzić rośliny, które utworzą naturalne osłony tarasowe – parawan lub zadaszenie.
W podobny sposób możemy odizolować od otoczenia miejsce wypoczynku, które urządziliśmy w głębi działki.
Osłona tarasu od góry
Najprostszym rozwiązaniem są parasole ogrodowe. Mają solidne, ciężkie podstawy (są modele wyposażone w kółka z blokadami, co ułatwia ich transport), dzięki czemu są stabilne i opierają się nawet dużemu wiatrowi. Największe mają rozpiętość pięciu metrów, a niektóre regulację, która pozwala zmieniać zacieniany obszar bez konieczności przesuwania parasola. Tkanina tworząca kopułę zazwyczaj wykonana jest z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, często dodatkowo powleczonego akrylem, poliuretanem lub PCW. Dzięki temu jest nieprzemakalna, odporna na wysoką temperaturę, promienie UV oraz zabrudzenia.
- Więcej o parasolach ogrodowych: Parasol ogrodowy na taras. Rodzaje parasoli ogrodowych, sposób montażu, konserwacja
Popularnym zadaszeniem tarasu są markizy montowane do ściany domu. Można kupić gotowe oferowane w różnych wielkościach lub zamówić w firmie na wymiar. Ich ramiona zwykle są wykonane z aluminium, a czasze z trwałego i odpornego tworzywa, często pokrytego dodatkową warstwą zabezpieczającą (akryl, poliuretan, PCW). Markizy mogą być zwijane i rozwijane ręcznie lub za pomocą silnika uruchamianego przyciskiem osadzonym w ścianie albo przy użyciu pilota. Liczne modele są wyposażone w kasety, w których po zwinięciu chowa się materiał tworzący zadaszenie.
Od kilku lat modne są tkaniny rozpięte na słupkach. Podobnie jak parasole i markizy są nieprzemakalne, wytrzymałe na wysoką temperaturę i mało podatne na zabrudzenia. Jednak w przeciwieństwie do markiz można nimi osłaniać także place usytuowane w ogrodzie, z dala od budynków. Kształtem przypominają rozpostarte żagle (i tak są często nazywane) lub lekko udrapowane rzymskie rolety.
Bardzo interesująco wyglądają zadaszenia żaluzjowe. Są one zbudowane z ruchomych listew (lameli) zamocowanych na ramach konstrukcyjnych. Położenie listew jest płynnie regulowane pilotem. Zwykle są zrobione z aluminium (dostępne w kolorach z palety RAL) lub mlecznego poliwęglanu, a ramy konstrukcyjne – z aluminium lub drewna.
Niekiedy jako pokrycie dachu są wykorzystywane płyty poliwęglanowe osadzone zazwyczaj w aluminiowych lub drewnianych ramach. Chronią przed deszczem, jednak przepuszczają światło słoneczne, dlatego zwykle stosuje się je w gorzej oświetlonych miejscach.
Boczna osłona tarasowa
Jako boczne osłony tarasu lub miejsca wypoczynku wykorzystywane są gotowe drewniane panele (ażurowe lub pełne), a także trejaże, których oferta na rynku jest bardzo duża. Mocuje się je w kotwach przytwierdzonych do betonowej płyty tarasu lub do betonowych słupków fundamentowych albo jeszcze prościej – osadza w metalowych kotwach-szpikulcach, które wbija się w grunt.
Interesującym rozwiązaniem są proste kratownice z metalu. Podobnie jak drewniane trejaże należy je obsadzić pnączami.
Bardzo efektowne i trwałe są panele ze stali corten, niekiedy opatrzone dekoracyjnymi wycięciami. Przykręca się je do betonowej wylewki. Sprawdzą się szczególnie w otoczeniu nowoczesnej architektury.
W sprzedaży znajdują się również panele ze stali nierdzewnej z wyciętymi laserowo ażurowymi wzorami (można je wybrać z katalogu producenta lub zaprojektować własne). Są robione na zamówienie i dostępne w kolorach z palety RAL.
Do osłaniania tarasu czy miejsca wypoczynku służą także markizy boczne. Składają się z aluminiowej lub stalowej konstrukcji i wypełnienia z wytrzymałej tkaniny zrobionej z tworzywa sztucznego. Mocuje się je do ściany domu i rozciąga jak ekran. Do niektórych modeli można dokupić kotwy-szpikulce, które umieszcza się w gruncie i do nich przykręca słupki markizy.
Natomiast lekkie parawany z technoratanowej plecionki wypełniającej aluminiowe ramy, a także parawany z wikliny spodobają się miłośnikom wystroju rustykalnego.
Prosty i sprawdzony sposób na osłonę tarasu, ławeczki czy placu z grillem, to posadzenie wokół nich roślin. Kompozycja krzewów, wysokich bylin i traw sprawi, że miejsca te, choć odizolowane od reszty ogrodu, będą jego integralną częścią. Jako zadaszenie dobre są drzewa – szczególnie liściaste, bo latem dają cień, a zimą nie zabierają słońca – oraz pnącza.