Miejsce na grilla w ogrodzie. Gdzie postawić grill? Kuchnia ogrodowa - aranżacje
Majówka rozpoczyna sezon na grillowanie - ulubione hobby Polaków. Aby spędzanie czasu przy nim było komfortowe, trzeba poznać kilka zasad grillowania. Gdzie można grillować i w którym miejscu zdecydować się na palenisko ogrodowe? Gdzie postawić lub zbudować grill w ogrodzie, aby był bezpieczny także dla dzieci?
Autor: GettyImages
Zamykana klapa daje większe możliwości grillowania, gdyż ogranicza ryzyko palenia ognia na otwartym powietrzu. Jednocześnie przyśpiesza rozgrzewanie grilla
Koniec wiosny i lato przebiegają w ogrodzie pod znakiem smacznego, często cotygodniowego grillowania. Podstawowy wariant to przenośny grill węglowy, który można ustawić w dowolnym miejscu w ogrodzie lub przewozić w samochodzie. Bardziej zaawansowanym konstrukcjom warto jednak zagospodarować przestrzeń.
Wybór miejsca na grill, kominek czy ognisko powinien zależeć w równym stopniu od upodobań i od wielkości działki. Ognisko potrzebuje przestrzeni, dlatego mogą sobie na nie pozwolić jedynie właściciele dużych posesji położonych poza miastem. Wymaga oddalenia od ich granic, by otwarty ogień nie zagrażał otoczeniu, a dym nie przeszkadzał sąsiadom.
Grill lub kominek ogrodowy można zbudować nawet na małej działce. Najlepiej go umieścić w miejscu niezbyt oddalonym od domu, żeby transport produktów i usuwanie śmieci nie sprawiały kłopotu. Trzeba się jednak zatroszczyć o to, aby kącik grillowy nie był uciążliwy dla sąsiadów, a także by wiatr nie przenosił zapachów do domu (miejsce grillowania można osłonić zielenią).
Jaki grill wybrać do grillowego kącika w ogrodzie?
Urządzanie grillowego zakątka w pewnym stopniu zależy od rodzaju wybranego grilla. Grill węglowy nie wymaga szczególnie zaplanowanego miejsca (chociaż można to zrobić). Jest mobilny. Wystarczy ustawić go na wyrównanym terenie w takim miejscu, by nie zachodziło ryzyko wywrócenia. Niestety ma też wiele wad. Wolno rozgrzewa się i nierówno grilluje (trzeba pilnować, aby nie przypalić potraw). Dlatego wiele osób decyduje się na grille gazowe, które są bardziej zaawansowane technologicznie, łatwiejsze w użytkowaniu, a w dodatku lepiej eksponują smak grillowanych potraw. Takie modele, często pełniące funkcje kuchni letnich, powinny mieć szczegółowo zaplanowane miejsce. Podobnie jak grill murowany, który nie może kolidować z ogrodową architekturą.
Najlepsze miejsce na grill w ogrodzie
Miejsce do postawienia grilla powinno spełniać kilka kluczowych kryteriów (niestety nie zawsze da się spełnić wszystkie warunki).
- Grill należy ustawić na równym terenie, najlepiej utwardzonym. Grille gazowe często instaluje się w obiektach małej architektury, np. w rozbudowanych altanach, pod wiatą, itp.
- Grill powinien znajdować się blisko strefy rekreacyjnej, w której wypoczywa się z rodziną czy znajomymi. Takie funkcje pełni wspomniana altana, pergola, a czasem taras.
- Optymalnie miejsce grillowania powinno być częściowe zacienione. Usytuowanie blisko ściany pnączy czy w pobliżu korony drzew to ochrona przed nadmiernym słońcem. Jednocześnie nadmierny cień i zarośla nie są wskazane, gdyż w takich warunkach utrapieniem są komary.
- Aby zapewnić sobie prywatność, miejsce grillowania powinno być zasłonięte przed ciekawskim okiem sąsiada czy przechodnia.
- Mile widziany jest dobry dostęp do kuchni w domu (nawet z okna). To ułatwienie logistyczne, ale nie konieczny wymóg.
- Trzeba unikać ustawiania grilla bezpośrednio przy granicy działki. Dym może komuś przeszkadzać.
Czytaj też: Jak stworzyć ładne i funkcjonalne miejsce wypoczynku w ogrodzie
Aranżacja kącika grillowego
Grill zazwyczaj jest połączony lub znajduje się blisko elementów małej architektury. To najwygodniejsza opcja, gdyż dostęp do grillowanych potraw jest wygodny. Dlatego zakładając grilla w ogrodzie warto zdecydować się na wprowadzenie poważniejszej inwestycji, np. wspominanej wcześniej altany. Zadaszenie jest wygodne, gdyż umożliwia przechowywanie grilla bez ryzyka zniszczenia, a oprócz tego pozwala na grillowanie w czasie mniej sprzyjającej pogody.
Obiekt powinien umożliwiać wstawienie stołu i ław, krzeseł lub foteli dla co najmniej kilku osób. Altanę warto udekorować plektrantusami i pelargoniami. Zawsze to będzie jakaś, nawet minimalna ochrona przed komarami i muszkami. Miejsce grillowania można osłonić od granic działki sadząc żywopłot. Natomiast strefę rekreacyjną w ogrodzie osłania się bezpośrednio sadząc luźne krzewy, wysokie byliny lub uprawiając pnącza na kratownicach. Stworzenie takiego miejsca do grillowania: zacisznego, kameralnego, osłoniętego z dwóch lub trzech stron nie jest trudne.
Otoczenie grilla zaleca się utwardzić (np. układając kostkę lub nawet wysypując żwir). Grillowanie na trawniku nie jest dobrym pomysłem, gdyż szybko powstają na nim puste, wydeptane, brzydkie miejsca. W pobliżu grilla można uprawiać zioła, wtedy będzie można łatwo i wygodnie korzystać z nich na bieżąco.
Miejsce na grilla w ogrodzie dla dzieci
W ogrodzie, w którym przebywają małe dzieci, grill należy odpowiednio zabezpieczyć. Trzeba pilnować, aby nie miały do niego dostępu (chociaż to trudne). Dlatego grill zwykle ustawia się na uboczu, a siada w takim miejscu, by mieć dobry, panoramiczny widok na ogród i bawiące się dzieci. Dobrym sposobem jest także odwrócenie ich uwagi, np. rozbudowanie placu zabaw, który będzie znajdował się w pewnym oddaleniu od strefy rekreacyjnej lub napełnienie ogrodowego basenu.
- Czytaj też: Jak urządzić bezpieczny ogród dla dzieci
Wiele osób decyduje się na rozbudowę strefy rekreacyjnej z grillem. Taki kącik, przy umiejętnościach kucharskich przekraczających grillowanie kiełbasy, może pełnić funkcję kuchni letniej.
Autor: GettyImages
Okazałe gliniane donice z pięknymi kwiatami, drewniana ławka-huśtawka, duże, wygodne meble ogrodowe, miękkie poduchy - to wszystko tworzy niesamowity klimat i sprawia, że taras jest miejscem, z którego, w czasie w pięknej i słonecznej pogody, nie chcemy się ruszać