Gazony ogrodowe - praktyczny sposób ekspozycji roślin. Rodzaje, zastosowanie, wybór gazonów

2019-05-31 8:55

Gazony ogrodowe to dość tanie, wytrzymałe i przede wszystkim funkcjonalne ozdoby. Można je wykorzystywać uniwersalnie: do tworzenia efektownych kwietników, obsadzanych zielenią murków, umacniania skarp i zasłaniania mało atrakcyjnych miejsc. Poznaj rodzaje i zastosowanie gazonów ogrodowych i dowiedz się, jakie rośliny nadają się do sadzenia w gazonach.

Gazony ogrodowe
Autor: GettyImages

Gazony ogrodowe zdają egzamin nie tylko w zieleni miejskiej, ale także w przydomowych ogrodach. Nie jest to może najbardziej subtelny i wyszukany sposób ekspozycji roślin, ale pod względem praktyczności mało które rozwiązanie może się z nimi równać. To dobry, tani, praktyczny i względnie estetyczny sposób na zagospodarowanie wielu obszarów w ogrodzie, często problematycznych w aranżacji.

Gazony ogrodowe – jak wybierać?

Przy wyborze gazonów w pierwszej kolejności powinno się zwrócić uwagę na jakość materiału. Najczęściej dostępne produkty powstają z betonu lub keramzytobetonu. Ważne, aby kruszec był wytrzymały, dzięki czemu posłuży nam przez długie lata.
Istotne przy tworzeniu różnorodnych konstrukcji z gazonów są zazębienia, która zwiększają stabilność (dotyczy głównie produktów o prostokątnym lub kwadratowym kształcie).

Gazony dostępne na rynku mają różne kolory – mogą być szare, zielone, czerwone, miedziane lub grafitowe. Powinno się je dopasowywać tak, aby możliwie jak najmniej rzucały się w oczy (to rośliny ma być dekoracją, nie gazon). Jednocześnie kolorystykę gazonów dobiera się pod istniejące budynki, nawierzchnie, ogrodzenia oraz elementy małej architektury.

Wymiary gazonów są różne, często poszczególne ściany mają długość w granicach 20-60 cm (w zależności od kształtu). Waga poszczególnych gazonów może wynosić od kilku do nawet kilkudziesięciu kilogramów.

Rodzaje gazonów ogrodowych

Gazony pod względem kształtu dzieli się na:

  • Gazony prostokątne i kwadratowe – to tradycyjne obiekty o uniwersalnym zastosowaniu. Często wykorzystuje się je do budowy murków. Mają zazębienia, które umożliwiają tworzenie wyższych konstrukcji.
  • Gazony półokrągłe (księżycowe) – mają efektowniejszy wygląd, pozwalają także na budowę obiektów przy krętych ścieżkach, podjazdów i ogólnie na zakrętach.
  • Gazony sześciokątne – często wykorzystuje się je jako ozdobne donice. Można je łączyć ze sobą lub wykorzystywać do łączenia gazonów prostokątnych.
  • Gazony trapezowe – można z nich tworzyć efektowne kwietniki, połączone ze sobą (odwrotnie) tworzą równe ściany.
  • Gazony półksiężycowe – są mniej grube od gazonów półokrągłych. Mają podobne zastosowanie.

Zastosowanie gazonów w ogrodzie

Podstawowy cel gazonu to uzyskanie efektu piętrowości. Zazwyczaj gazony nie są wykorzystywane pojedynczo, lecz tworzy się z nich mury odchylające się mniej lub bardziej ku górze (na wzór piramid). Trzeba przy tym pamiętać o stabilności konstrukcji. Te osiągające wysokość powyżej 100 cm powinny posiadać fundament o grubości około 20 cm. Należy go osadzić na 80-centymetrowej warstwie zagęszczonego żwiru.

Mury gazonowe mogą mieć różne zastosowanie:

  • wzmacnianie skarp – to jedno z najpopularniejszych zastosowań gazonów. W ten sposób tworzy się ciekawe kwietniki, a jednocześnie zapobiega osuwaniu i erozji gleby. Dobrze ułożone gazony będą bardziej wytrzymałe od luźnych murków oporowych,

  • zasłonięcie części gospodarczej w ogrodzie – taki murek z kwiatami może odgrodzić ogród ozdobny od mało dekoracyjnego fragmentu ogrodu. Trzeba wziąć pod uwagę, że takie rozwiązanie zajmuje znacznie więcej miejsca w porównaniu z tanią siatką czy ogrodzeniem betonowym. Jednocześnie jednak wprowadza pewną piętrowość i pozwala na stworzenie zielonej ścinany,

  • do tworzenia obrzeży nawierzchni – w tym celu zazwyczaj tworzy się niskie konstrukcje (jedno- lub dwupiętrowe),

  • do zabezpieczenia nieogrodzonej działki – gazony ułożone blisko siebie i obsadzone roślinami na terenie nieogrodzonym mają dodatkową zaletę – chronią go przed niszczeniem. Dzięki gazonom dany obszar nie będzie służył jako „dziki” parking,

  • jako ściany dźwiękoszczelne – wysokie konstrukcje z gazonów warto budować w ogrodach, które znajdują się blisko dróg szybkiego ruchu. Będą działały podobnie jak ekrany dźwiękoszczelne, a nawet mogą uzupełniać się z nimi (działanie synergiczne).

Jakie rośliny nadają się do gazonów? Jak sadzić rośliny w gazonach

Gazony już na etapie układania powinno się wypełniać. Na dnie należy usypać co najmniej kilkucentymetrową warstwę drenażu (nawet do 1/3) ze żwiru. Trzeba go ubić. Następnie wypełnia się je do końca żyzną ziemią. Takie działanie jest konieczne, gdyż kolejne piętra gazonów zachodzą na siebie i późniejsza praca będzie trudniejsza a przy prawie płaskich murkach wręcz niemożliwa.

Wybór roślin do gazonów jest duży. W dużej mierze zależy to od stanowiska. Do miejsc słonecznych często wybierane są rośliny skalniakowe, takie jak smagliczka skalna, goździki, skalnice. W tym wypadku wybiera się głównie gatunki, które są odporne na suszę. Ponadto warto wykorzystywać trawy ozdobne, np. kostrzewy, turzyce.
Z roślin jednorocznych na gazonach sprawdzą się m.in. aksamitki, żeniszek meksykański, szałwia błyszcząca, pelargonie, a w miejscach zacienionych także plektrantusy. Wybór roślin jest oczywiście znacznie szerszy. Dużo zależy od zastosowania gazonu i naszej wyobraźni.

Zobacz wideo: grille betonowe

Grille betonowe
O autorze
Michał Mazik
Michał Mazik
Michał Mazik - absolwent ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej, w tym „Ogród z pasją”, „Zioła w ogrodzie i w domu", „Dary pszczół", „Przyroda Lublina". Współpracuje z mediami, producentami, zajmuje się zakładaniem ogrodów, prowadzi szkolenia branżowe, działa w marketingu. Praktykę zdobywał w Polsce (zakładanie i pielęgnacja ogrodów), Stanach Zjednoczonych (produkcja zieleni ozdobnej), Anglii (pielęgnacja farm malinowych i jeżynowych), Włoszech (sady jabłoniowe). Współpracował z holenderskimi firmami (tworzenie baz danych roślin, ogrodnicze technologie mobilne, konferencje branżowe). Należy do lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.